Instalacja drugiego dysku - Pytanie

Witam

Zamierzam doinstalować drugi dysk - Barracuda 7200.7 160GB - mój stary to W.D.Expert 18GB.

Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś pomoże mi w uzyskaniu odpowiedzi na parę pytań.

  1. W starym dysku są partycje C ; D ; E ; i F dla napędu. Stary dysk chcę zachować tylko jako zapasowy magazyn. Jeśli zainstaluję nowy dysk to chcę założyć na nim 5 dysków logicznych: C ; D ; E ; F ; G ; i H dla napędu. I tu mam pytanie nazwy partycji na starym dysku trzeba chyba zmienić, by system się nie mylił ? Czy tak ? Jeśli tak, to jak to zrobić by partycje starego dysku miały oznaczenia I; J; K

  2. czy na nowym dysku lepiej założyć jedną partycję i 5 dysków logicznych, czy 5 partycji i na każdej z nich po jednym dysku logicznym ?

  3. Stary dysk jest głośny, więc chciałbym go włączać tylko wtedy gdy będę go chciał użyć. Czy można to jakoś sprytnie robić, np. przez bios ? ( mam płytę Abita ST6 )

  4. Czytałem, że na dysku można zainstalować jedną partycję rozszerzoną. Czy taka partycja ma jakieś plusy, dla których warto ją zainstalować ?

P.S. Mam Windę 98SE

  1. przesadziles z liczba partycji - po co ci tyle

  2. utworz partycje na nowym dysku tak jak chcesz a pozniej skopiuj dane ze starego dysku np. norton ghostem . W momencie kiedy uruchomisz system z nowego dysku - partycje na starym automatycznie beda mialy dalsze literki

2 i 4. nie wiem czy dobrze rozumiesz pojecie których używasz. Ja dla przykladu mam na dysku nastepujacy podzial

1-winda (widziane jako c:)

2-linux

3-czeka na jakis inny system np bsd :smiley:

4 - rozszerzona, a na niej

-1 partycja na swap (widziane jako d:)

-2 /home/ dla systemow unixowych

-3 partycja z danymi -fat32 (widziane jako e:)

-4 partycja z danymi -reiserfs

Czyli partycja rozszerzona powinna być potrzebna tylko jeśli chcesz mieć wiećej niż 4 partycje - bo tylko na 4 partycje jest miejsca w MBR. Jak dla mnie partycja = dysk logiczny - wiec tak na prawde nie wiem o co ci chodzi :slight_smile:

  1. Jeżeli dysk obsługuje SMART to powinno się dać , ale nie znam programu pod Win który by to robił. Ewentualnie w biosie ( czy nawet w Win) są opcje oszczędzania energi które wyłączą dysk po zadanym czasie bez aktywności, ale podobno częstę włączanie i wyłączanie dysku źle wpływa na jego żywotność.

A po co Ghostem jeżeli chce je tylko przenieść dane na nowy dysk zrobi to edycją kopiuj wklej :smiley:

Tych partycji faktycznie za wiele.

Nowy dysk popartycjonuj według uznania i potrzeb, a ze starego skopiuj niezbędne dane, ściągnij wszystkie partycje i załóż jedną, albo połącze je w jedną jakimś menagerem partycji.

Chyba wiesz więcej niż ja więc proszę o “pruskie” instrukcje :slight_smile:

Piszesz:

"1-winda (widziane jako c:)

2-linux

3-czeka na jakis inny system np bsd :D"

Czyli to wszystko jest na C: ?

Ile MB ma to C: ?

Potem masz partycję rozszerzoną - i tu już nic nie rozumiem - bo piszesz jakby partycja rozszerzona była podzielona na cztery dyski logiczne, a są tylko dwa oznaczenia D: i E:.

Jak 4 dyski logiczne mogą mieć tylko dwie litery?

pokazuje jak to Winda widzi - winda linuxowe i nieznane systemy ignoruje i nie przydziela im literki - widze że moj przykład więcej zamieszał niż pomógł.

@fiesta:

Jakskopiujesz partycje systemowa metodą kopiuj i wklej i będzie to działać to zadziwisz mnie niesamowićie :wink:

Nie widzę zbytniego sensu robienia obrazu ze starego dysku i wgrywania go na nowy, skoro jest idealna okazja na odświerzenie całego systemu przy postawieniu wszystkiego z płyt instalacyjnych 8) 8) 8)

Obraz robi się jak ma się nowo postawiony system :smiley: :smiley: :smiley:

Wydawało się mi, że jest ich mało jak na 160GB :shock:

Już wyjaśniam. Mam Windę 98SE więc będzie FAT-32. Na razie plan jest taki:

  • Przy partycji o wielkości do 8191 MB, wielkość klastra wynosi 8 KB. Taka więc będzie partycja z systemem - oznaczona C:

  • Druga partycja - oznaczona D: - ma być przeznaczona na dysk wymiany - 600 MB

  • E: i F: by być wydajne dla małych plików, będą miały po 8191 MB

Czyli zostaje 140 GB minus 25,2 GB = 114,8 GB

Z tego co wiem - chyba - to przy partycji większej niż 32,77 GB klaster ma 32 KB, więc taka partycja powinna być przeznaczona na duże pliki. Małe pliki na takiej partycji powodowałyby duże marnotrawstwo miejsca.

Trochę się boję czy partycja o wielkości 114,8 GB nie będzie zbyt duża ?

Tak więc wychodzi 5 partycji.

Jeśli sądzisz, że taki sposób myślenia nie jest dobry, to proszę o cenne wskazówki, jak podzielić dysk.

Virtus drobna podpowiedź : dysk 160 GB ma w rzeczywistości do wykorzystania 149 GB 8)

A ja tak spytam bios twojej płyty to zobaczy ten dysk 160,a jaki chip ma płyta główna.

Dalej WIN98SE może mieć problem z jego obsługą,ja widziałem max 80 GB,podobno pracują 120 GB.

Dalej WIN98SE to nie 2000 czy XP i może być problem z ustawieniem kolejności,podejrzewam że ustawi tak A B - napędy dyskietek,C,D… dysk systemowy,…G ,H… drugi dysk i na końcu napędy CD.

To na początek.

Chipset to: Intel 815EP B-Step

Co oznacza w sensie komputerowym angielski termin “Cylinder” ? - W instrukcji płyty głównej wyczytałem, że twardziel nie może mieć więcej otwartych cylindrów niż 65 536.

Chip da sobie radę transfer max ATA100.

Dyski budowa - poczytaj dział budowa , a parametrem cylinder nie zaprzątaj sobie głowy.

http://www.dyski.wirt.pl/uszko1.htm

Aktualizacja biosu do najnowszego wskazana - chyba że masz zrobioną.

Piszą w necie że podobno WIN98SE zobaczy dysk 160GB jak masz go podzielonego na partycje,partycja nie może mieć więcej jak 137 GB,więc jest szansa że będzie dobrze.

Podziel go tak aby partycje miały mniej niż 80 GB,według mnie wystarczy 20 system.70 i 70 dane.

Tu poczytaj o partycjach FAT32.

http://support.microsoft.com/kb/154997

Tak, przeczytałem na stronach Abita, że by płyta obsługiwała dyski powyżej 137 GB, to muszę zainstalować nowy BIOS. Nową wersję już ściągnąłem na dysk, ale jestem lekko zestresowany, bo jeszcze nigdy nie upgrejtowałem BIOSU. Ale cóż tym razem już się nie wywinę od tej przygody :frowning:

“Support up to 137GB HDD and above.”

P.S. Oddaję się lekturze na temat tajników BIOSu