Instalacja drugiego systemu na komputerze


(Daniel Jk) #1

Witam

W moim kompie na pierwszej partycji 'C' mam XP"a , a na drugiej czyli 'D' mam obecnie Viste, lecz chciałbym ta Viste znajdującą sie na drugiej partycji zmienić na Windowsa 2000 bądź Millenium. Stąd moje pytanie czy przy stawianiu któregoś z tych dwóch systemów na tej drugiej partycji nie będę miał jakiś problemów podczas instalacji lub już po np. przy okienku z wyborem systemów podczas uruchamiania kompa. Vista z XP się dogadywały bez problemów, ale boje sie, że XP w połączeniu ze starszymi systemami już może sprawiać kłopoty.


(Morphdreamer) #2

Jeśli masz możliwość to zainstaluj Windowsa 2000, bo Millenium to totalny niewypał.

Windows 2000 korzysta z takich samych plików rozruchowych jak XP, więc po instalacji będziesz mógł wybrać tylko win 2000. Żeby temu zaradzić musisz nagrać na dyskietkę/pendrive'a/cd dwa pliki znajdujące się w katalogu głównym partycji z XP:

NTLDR - odpowiadający za rozpoczęcie ładowania systemu

NTDETECT.COM - odpowiadający za rozpoznawanie sprzętu

Potem instalujesz windowsa 2000 na tej drugiej partycji i uruchamiasz go (jak już pisałem nie będziesz miał możliwości wyboru XP-eka).

Teraz musisz wyedytować plik BOOT.INI (ten od Windowsa 2000) i w części [operating systems] dodać wpis (jeśli systemy znajdują się na tym samym dysku twardym):

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP" /fastdetect

Musisz jeszcze przywrócić te dwa wcześniej skopiowane pliki na stare miejsce. Dzięki temu po restarcie powinieneś mieć możliwość wyboru systemu.

PS Jeśli nie widzisz plików, o których mówię, otwórz jakiś folder przejdź w Narzędzia -> Opcje folderów -> Widok i odznacz opcję "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)".


(Daniel Jk) #3

W którym dokładnie folderze są te pliki, bo gdy odznaczam tamtą opcję ukrywania chronionych plików Windows i wchodzę do C:/WINDOWS to ich nie widzę nadal.


(Morphdreamer) #4

Są one w głównym katalogu, czyli w C:\ a nie w C:\Windows.

Edit: A, masz jeszcze wybraną w tym samym miejscu opcję "Pokaż ukryte pliki i foldery"?


(Daniel Jk) #5

Mam już te dwa pliki. Jestem już w sumie gotów do instalacji drugiego systemu, tylko się trochę boję czy wszystko sie dobrze powiedzie, bo nie chciałbym stracić cennych danych na pierwszej partycji z XP. Stąd moje pytanie czy jeśli zrobię wszystko dokładnie według powyższej instrukcji to czy na pewno w 100 % będą oba systemy poprawnie startować??


(Morphdreamer) #6

Tak, tylko pamiętaj żeby nadpisać te pliki na partycji Windowsa XP (w twoim wypadku na C:), a nie te z Win 2000.

No i na pewno instalujesz te systemy na jednym dysku twardym?


(Daniel Jk) #7

Tak oba systemy będą na jednym dysku twardym, lecz na różnych partycjach.


(Morphdreamer) #8

To dobrze, jeszcze dla pewności ten wpis do boot.ini możesz skopiować z pliku z katalogu c:\ (tylko jeśli różniłby się od tego co podałem).


(Daniel Jk) #9

Oby dwa systemy działają poprawnie. Dziękuje za pomoc. Temat uważam za zamknięty.