Instalacja drugiego systemu na komputerze

Witam

W moim kompie na pierwszej partycji ‘C’ mam XP"a , a na drugiej czyli ‘D’ mam obecnie Viste, lecz chciałbym ta Viste znajdującą sie na drugiej partycji zmienić na Windowsa 2000 bądź Millenium. Stąd moje pytanie czy przy stawianiu któregoś z tych dwóch systemów na tej drugiej partycji nie będę miał jakiś problemów podczas instalacji lub już po np. przy okienku z wyborem systemów podczas uruchamiania kompa. Vista z XP się dogadywały bez problemów, ale boje sie, że XP w połączeniu ze starszymi systemami już może sprawiać kłopoty.

Jeśli masz możliwość to zainstaluj Windowsa 2000, bo Millenium to totalny niewypał.

Windows 2000 korzysta z takich samych plików rozruchowych jak XP, więc po instalacji będziesz mógł wybrać tylko win 2000. Żeby temu zaradzić musisz nagrać na dyskietkę/pendrive’a/cd dwa pliki znajdujące się w katalogu głównym partycji z XP:

NTLDR - odpowiadający za rozpoczęcie ładowania systemu

NTDETECT.COM - odpowiadający za rozpoznawanie sprzętu

Potem instalujesz windowsa 2000 na tej drugiej partycji i uruchamiasz go (jak już pisałem nie będziesz miał możliwości wyboru XP-eka).

Teraz musisz wyedytować plik BOOT.INI (ten od Windowsa 2000) i w części [operating systems] dodać wpis (jeśli systemy znajdują się na tym samym dysku twardym):

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP" /fastdetect

Musisz jeszcze przywrócić te dwa wcześniej skopiowane pliki na stare miejsce. Dzięki temu po restarcie powinieneś mieć możliwość wyboru systemu.

PS Jeśli nie widzisz plików, o których mówię, otwórz jakiś folder przejdź w Narzędzia -> Opcje folderów -> Widok i odznacz opcję “Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)”.

W którym dokładnie folderze są te pliki, bo gdy odznaczam tamtą opcję ukrywania chronionych plików Windows i wchodzę do C:/WINDOWS to ich nie widzę nadal.

Są one w głównym katalogu, czyli w C:\ a nie w C:\Windows.

Edit: A, masz jeszcze wybraną w tym samym miejscu opcję “Pokaż ukryte pliki i foldery”?

Mam już te dwa pliki. Jestem już w sumie gotów do instalacji drugiego systemu, tylko się trochę boję czy wszystko sie dobrze powiedzie, bo nie chciałbym stracić cennych danych na pierwszej partycji z XP. Stąd moje pytanie czy jeśli zrobię wszystko dokładnie według powyższej instrukcji to czy na pewno w 100 % będą oba systemy poprawnie startować??

Tak, tylko pamiętaj żeby nadpisać te pliki na partycji Windowsa XP (w twoim wypadku na C:), a nie te z Win 2000.

No i na pewno instalujesz te systemy na jednym dysku twardym?

Tak oba systemy będą na jednym dysku twardym, lecz na różnych partycjach.

To dobrze, jeszcze dla pewności ten wpis do boot.ini możesz skopiować z pliku z katalogu c:\ (tylko jeśli różniłby się od tego co podałem).

Oby dwa systemy działają poprawnie. Dziękuje za pomoc. Temat uważam za zamknięty.