Instalacja dysku WD Caviar Green 2.5 TB

Elo,

zakupiłem dysk WD Caviar Green 2.5 TB. Posiadam Windows XP SP3 32bit. Ale natrafiłem na problem z instalacją/wykrywaniem dysku twardego. Najpierw użyłem GParted , utworzyłem 2 partycje ntfs, każda ok. 1.2 TB. Po zalogowaniu na windowsa widzę 1 partycję 280GB którą mogę sformatować. Nie wiem dlaczego nie widzi reszty. Po przeszukaniu sieci okazało się, że taki dysk należy pod windowsem XP ‘przekonwertować’ aplikacją Acronis WD Align. Jednakże aplikacja widzi wszystkie zainstalowane dyski poza tym nowym (próbowałem zarówno z bootowalnej płyty jak i normalnie uruchamiając program pod windowsem).

Być może ktoś zetknął się z tym problemem i wie jak go rozwiązać? Co zrobić, żeby WD Align widział dysk?

Sądząc po tym co piszą na innym forum, WD Align nie widzi dynamicznych partycji. Jeśli utworzysz partycje jako podstawowe, nie będzie tego problemu. Wystarczą Ci do tego narzedzia systemowe, nawet GParted niespecjalnie potrzebny.

Nie wiem co rozumiesz przez “dynamiczną partycję”. Robiłem same partycje podstawowe. Menedżer zarządzania dyskami też widzi tylko 280GB.

Problem jest taki że BIOS nie jest w stanie tak wielkich dysków obsługiwać (stąd widzi tylko małą część pojemności), są różne triki na to (jak ten WD Align), ale tak naprawdę żeby korzystać wygodnie z takich dysków trzeba mieć płytę główną z EFI.

Ale dlaczego GParted widzi go bez problemu? Bios chyba też go widzi dobrze. Ale dlaczego 280GB tylko? Posiadam inny dysk (Samsung 1TB) i nie ma z nim problemu.