Instalacja dystrybucji Mandriva z dysku twardego

(Jack 28) #1

Witam

Nie mam jak nagrać Mandriv'y Free 2008 i chciałem ją zainstalować z dysku twardego. Mam 3 partycje:

Pierwsza - 20 gb (winde zostawię jako drugi system)

Druga - 30 gb i ona będzie pod Mandriv'e (będe musiał ją jeszcze rozdzielić na 2 partycje)

Trzecia - 100 gb na dane (nie moge jej ruszać ponieważ mam na niej 50 gb danych)

Jakbym miał na trzeciej partycji Mandriv'e to mógłbym z niej instalować?

Jak nie to jest drugi sposób: Drugą partycje rozdzielić na trzy i na jedną wrzucić instalkę a na dwie pozostałe zainstalować Mandriv'e.

Jest w ogóle taka możliwość?

(matiit) #2

Jak bys miał gruba to chyba by była...

Lepiej powiedz jakiemuś kumplowi niech Ci nagra.

(Fisiu) #3

Da się instalować z dysku, ale i tak najpierw trzeba wystartować PC z mini CD. A co to nagrywarki nie ma? Jak tak to idź do kolegi i poproś o nagranie płyty, ewentualnie o pożyczenie napędu :slight_smile:

(Jack 28) #4

:?:

Da się jakoś zrobić bez płyty? Jak coś mam jeszcze dysk 6 gb mógłbym z niego instalować?

(matiit) #5

Ale żeby tego gruba mieć tam gdzie trzeba, musiałbyś się trochę napracować... a widzę, że jesteś początkujący. Zaoszczędź sobie nerwów i idź do kogoś, żeby Ci nagrał...Albo może masz jakiegoś pendrive?

(roobal) #6

To może zamiast Mandrivy Ubuntu lub Debian? Łatwa instalacja i lepsze systemy :slight_smile:

Sprawdź sobie instalkę Ubuntu dla Windows lub Debian ----> http://goodbye-microsoft.com/

Pozdrawiam!

(Jack 28) #7

Za późno, właśnie pobrałem Mandrive.

(roobal) #8

Pod tymi linkami masz instalki z roższerzeniem exe, które odpalasz pod windowsem, instalka ta na windowsie przygotowuje tylko system do instalacji, cały system i pakiety pobierane są z neta podczas instalacji, natomiast z instalowaniem gotowego systemu bez cd już jest więcej zabawy.

Jeśli masz pendrive to poczytaj sobie ten artykuł, myślę, że mógłbyś zrobić to samo z dysku zewnętrznego, musiałbyś jedynie to przygotować tak samo jak na pendrive i powinno pójść tak samo :slight_smile:

Właśnie o to chodzi, że BIOS widzi cały dysk a nie poszczególne partycje, dlatego lepiej jakbyś miał pendrive lub jakiś dysk zewnętrzny to wtedy prędzej się uda, jeśli już się uparłeś tak kombinować zamiast poprosić kogoś o nagranie systemu na płytę :slight_smile:

Zawsze możesz sobie jeszcze zamówić jakąś dystrybucję :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Jack 28) #9

Musze zmieniać rozmiar segmentu na 512 bajtów? (na dysku z którego mam zamiar instalować linuxa). Jak będzie 4mb to nie będzie problemów?

//Edit

Mandriva zainstalowana z dysku. Temat można zamknąć. Dzięki za pomoc.

(Soren) #10

zobacz to:

bez wypalania plyt :slight_smile:

(roobal) #11

Jak możesz podziel się swoją wiedzą, przyda się innym, którzy będą mieli podobny problem :slight_smile:

Pozdrawiam!

(Jack 28) #12

No to tak:

Skopiowałem pliki instalacyjne na dysk twardy (ten "przenośny" 6gb)

Zamontowałem obraz 11mb (install/images/boot.iso) na płytce cd.

Odpaliłem w biosie z płytki wybrałem opcje (jest tam serwer ftp, cd, z neta i dysk) pliki instalacyjne z dysku i dalej poszło bez problemów.