Instalacja i konfiguracji Linuksa na laptopie

Postanowiłem dać linuxowi drugą szansę, ale do tego potrzebuje waszej pomocy.

Może na wstępie opowiem krótko o co biega:

  1. Po co mi linux

W pierwszej kolejności chciałbym go bliżej poznać i trochę na nim poeksperymentować, obadać konsole.

Pełniłby funkcję 2-rzędnego systemu obok Wind Vista Home Basic.

Docelowo chciałbym aby był to mój główny system najlepiej samodzielny.

Tego komputera używam:

  • jako domowy serwer FTP (okazyjnie, FilleZilla server)

Z MVS 2010 Express oraz Kompas-3D mogą być problemy więc jeżeli nie jesteś skory do korzystania z alternatyw nie nastawiaj się że linux stanie się głównym (już napewno nie jedynym) systemem operacyjnym.

Polecałbym ci raczej ubuntu.

Mandrivy nie lubie…

PCLINUXOS to bardziej hobbystyczny projekt…

opensuse 11.3 jest póki co niestabilne

fedora 13 ostatnio rozwaliła mi tablice partycji dlatego przez uraz nie polecam…

Co do partycji to większość dystrybucji user-frendly potrafi samemu wygospodarować wolne miejsce i zainstalować się obok istniejącego systemu.

Ja tez polecam Ubuntu… i to najlepiej zainstalowany wewnątrz windy (przez wubiego)

Widzę, że mogę wybrać każdego linuksa byle by to był Ubuntu ;p

Nie Ubuntu zdecydowanie odpada… jeśli to jedyna alternatywa to wole się męczyć z Windą dalej.

Co do programów MVS i Kompas to nie jestem do nich jakoś bardzo przywiązany i jeśli znajdę coś o podobnej funkcjonalności to mogę się przesiąść.

Skoro Ubuntu odpada i chcesz się pobawić to postaw Debiana. Zresztą wejdź sobie na jakąkolwiek stronę z opisami dystrybucji i na pewno znajdziesz coś dla siebie…

Pozdrawiam

http://yoper-linux.org/ -to spróbuj.

http://jakilinux.org/ - a tu możesz, sobie sam wybrać.

Wildze, że chyba jednak popełniłem błąd.

Miałem nadzieje, że ktoś mi tu realnie pomoże, biorąc pod uwagę wszystkie dane jakie dostarczyłem.

Natomiast nie wiem jak mam traktować to co tu słyszę.

To dlatego, że powiedziałem, że nie lobię Ubuntu ? Już się poobracaliście ?

Debian - naprawdę uważasz, że jest to system dla początkującego ?

W tych quizach nigdy mi tego nie polecali. Jeśli nie robisz mnie w bolo to zaraz ściągnę i zainstaluje… Do debiana nic nie mam.

Oczywiście znam stronę jakilinux i wyobraź sobie że odrobiłem już lekcję. Dystrybucje które wymieniłem są tymi które mi zaproponowano, ja je sobie obejrzałem (liveDVD) i wybrałem te które mnie interesują.

Natomiast to czego oczekuje to pomoc w wyborze takiego systemu, na którym potem będę miał jakieś szanse walczyć z tym WiFi. A tego mi już nie powie ta stronka…

Dlatego zwróciłem się z tą prośba na to forum.

Nie wiem może ktoś rzuci okiem na rozwiązanie tego problemu na ubuntu (w linkach jakie podałem) i stwierdzi: “instaluj mandrve, a ja Ci powiem jak zrobić to WiFi”

albo “słuchaj w openSuse to tego nie zrobisz zainstaluj sobie Fedore”. Ja jako kompletnie zielony nie wiem, i nie znalazłem nigdzie rozwiązań dla innego systemu niż Ubuntu. Dlatego jedyną dla mnie metodą poza instalowaniem każdego systemu po kolei, siedzenia i zastanawiania się czemu polecenie aptitude mi nie działa w SuSe, jest zapytanie się kogoś kto może ocenić moje szanse.

Co do yoper- to na jakimlinuksie wyczytałem tak :

“Dystrybucja nie jest jeszcze bardzo dopracowana,dlatego polecana jest raczej osobom, które posiadają już jakiekolwiek doświadczenie z Linuksem.”

“System po instalacji nie obsługuje polskich znaków, domyślnym językiem jest angielski. Jedyne, co możemy wybrać podczas instalacji, to strefa czasowa.”

W takim razie zastanawiam się czy on ma jakieś konkretne wsparcie dla programów jakie potrzebuję, albo lepiej wykrywa sprzęt, że został mi polecony ?

Sabbayon.

Kubuntu

Zostań przy Windows, będzie prościej…

Nie wiem co masz do Ubuntu, Debian to taki “hard-core Ubuntu” (zaraz mnie zlinczują;)): Mandrivy, OpenSuse i PCLinux OS nie polecam z własnego doświadczenia.

Jeśli Ci za mało polecam http://distrowatch.com/

Przejrzałem te tematy, i nie widzę w nich nic typowo ubuntowego, wydaje mi się że te sposoby powinny zadziałać również np. na debianie, próbowałeś? Jeżeli jesteś ambitny to możesz spróbować arch, znalazłem też coś z tym przełącznikami w aur http://aur.archlinux.org/packages.php?O … ch=Wykonaj może nie konkretnie twój model, ale może zadziała.

Może 3 - 4 lata temu Debian raczej nadawał się tylko na serwery a na komputerze domowych to tylko dla zaawansowanych ale dziś jak najbardziej nadaje się na komputer domowy i uważam, że Debian jest jak najbardziej dla początkującego. Twórcy Debiana mają świadomość, że ludzie chcą używać tego systemu w domach na swoich komputerach i zaczął stawać się coraz łatwiejszy w konfiguracji. Jednak dla kogoś przyzwyczajonego do Ubuntu, Debian może wydawać się trudnym w instalacji i konfiguracji systemem ale porównaj sobie to ze Slackware bądź Gentoo :wink:

Skoro chcesz obadać konsolę to Debian będzie akurat, nie za trudny nie za łatwy, w sam raz i a poradniki dla Ubuntu często są poradnikami również dla Debiana i odwrotnie :wink:

Pozdrawiam!

Dobra, I tak myślałem się kiedyś właśnie przesiąść na debiana jak już bardziej ogarnę linuxa.

Ale skoro uważacie że sobie poradzę to pobieram.

Odezwę się co i jak po instalacji.

Jeżeli to wifi da się postawić choć na jednej dystrybucji znaczy że da się na wszystkich… kwestia pracy w to włożonej…

W pierwszych słowach muszę przyznać, że graficzny tryb instalacji Debiana zrobił na mnie wrażenie. Początkowo dawałem mu maksymalną ocenę, ale ostatecznie stanęło na 8/10.

Musiałem niestety odjąć punkty gdyż instalator nie informuje, że “środowisko graficzne” to Gnome oraz, że nie istnieje opcja zmiany tego na poziomie instalatora na KDE (przynajmniej ja nie znalazłem)

No i to niejako zrodziło mój 1 problem.

Zainstalowałem Debiana bez środowiska graficznego.

Przy pierwszym uruchomieniu zalogowałem się na root-a i wprowadziłem takie polecenia:

aptitude install xserver-xorg xbase-clients xfonts-base xterm

dpkg-reconfigure xserver-xorg

aptitude install kde-core kde-i18n-pl

aptitude install kdm

Potem wylogowałem się i zrestartowałem laptopa.

Przywitał mnie kdm zalogowałem się do systemu bezproblemowo, jednak moim oczom ukazał się niestety KDE w wersji 3,5 i po angielsku.

Domyślam się, że aby to zmienić należy zainstalować inny pakiet niż kde-i18n-pl (swoją drogą dziwne że pl a instaluje się angielski…)…

Czy ktoś byłby łaskaw wskazać mi co wpisać, zamiast tamtego, żeby zainstalował się nowszy KDE i po polsku ;p

Dodam, że i tak będę formatował dysk jeszcze raz bo zainstalowałem nie w tym miejscu co chciałem ;p

Pozdro.

A jaką wersję Debiana zainstalowałeś? Stable ma jeszcze KDE4, testing już czwórkę. Co do pakietów to na packages.debian.org znalazłem tylko kde-full, kde-standard oraz kde-i10n-pl. Jeśli masz szybkie łącze to polecam netinstall – z tego co pamiętam, to masz tam opcję wyboru środowiska, ale nie w instalatorze, a w początkowym menu (przed uruchomienie instalatora).

Debian jest w wersji 5.04.

Istalowałem z DVD 1, ale jest tak taka opcja żeby przeprowadzić synchronizacje z mirrorem i ja to zrobiłem.

A może być tak, że on po prostu nie znalazł tego kde-i18n-pl i zainstalował mi tylko kde-core ?

Bo tak szczerze mówiąc to nawet nie mam tu synoptica…

Jeśli nie ma nic nowszego to mówi się trudno, ale preferowałbym żeby system mówił do mnie w ojczystym języku ;p

Po pierwsze, Gnome to domyślne środowisko graficzne Debiana, więc jak chce instalować system z KDE to powinieneś pobrać płytę Debian-Kde i nie rozumiem dlaczego ma informować, że instaluje się Gnome, w Ubuntu takich informacji też nie ma nawet w instalacji z instalatorem tekstowym. Po drugie, środowisko graficzne KDE, przynajmniej w netinstall można wybrać jeszcze przed rozpoczęciem instalacji.

Co do KDE3, jak instalowałeś Lennego to co się dziwisz? To wersja stabilna Debiana i nie jest już rozwijana, poza aktualizacjami bezpieczeństwa niczego nowszego w tym systemie nie uświadczysz a przynajmniej nie bez backportów i ewentualnej własnoręcznej kompilacji. Zaktualizuj system do Squeeze.

Język w KDE powinieneś zmienić w ustawieniach samego KDE ale jak instalowałeś “gołe” KDE to pewnie potrzebne Ci będzie jeszcze System Settings czy jakoś tak to się w KDE nazywa. Dla KDE jest KSynaptic, który też musisz doinstalować kde-core to “gołe” KDE bez tego typu programów, w Ubuntu są one po prostu już doinstalowane automatycznie jako zależności.

Pozdrawiam!

Rzeczywiście znalazłem opcje wyboru innego środowiska(na tym moim DVD 5.04) w “Advanced options”, ale nie czuje się winny bo kto by tam szukał ;pp

Co do wersji… pobrałem po prostu “wydanie stabilne”, a nie “testowe”. Zapominało mi się że oni tam mają podział na 3 fazy… no mea culpa

No nic teraz pobieram sobie debian-testing-i386-netinst.iso mam nadzieje, że to to bo nigdzie nie pisze że to Squeeze.

A na przyszłość jakbyś chciał sprawdzić albo poszukać pakietów to tu jest stronka:

http://www.debian.org/distrib/packages

Pozdrawiam

Jakbyś zajrzał do Expert install to nie musiałbyś pobierać na nowo testinga, miałbyś wybór którą wersję Debiana chcesz zainstalować.

Pozdrawiam!