Instalacja i konfiguracji Linuksa na laptopie

Dobra… w każdym razie sytuacja jest taka. Mam już KDE i po polsku. zainstalowałem sobie Synoptica bo jakoś z APT średnio się dogadywałem.

Niestety pojawił się kolejny niemiły problem.

Podczas instalacji GRUB-a wykrył mi windowsa i pytał się czy to są wszystkie systemy i czy ma instalować. Potwierdziłem, ale teraz w menu GRUB-a jest tylko Debian a windy nie ma.

Nie jestem w stanie zlokalizować jakiegoś edytora żeby zobaczyć co tam się stało i to poprawić.

Druga sprawa to zabrałem się za to WiFi. Oczywiście samo zainstalowanie pakietu acerhk nic nie dało.

Pobrałem taki skrypt, który ponoć robiw szystko sam, tyle że na Ubuntu

#!/bin/bash

# Script to enable hotkeys & turn on

# Wireless on the FSC Amilo Li1718 & A16xx Laptops

# Written by Jon Germany (roadrash@ntlworld.com)


apt-get -y install build-essential linux-headers-$(uname -r)

cd /usr/src/

wget http://homepage.ntlworld.com/roadrash/Karmic/acerhk-fixed.tar.bz2

tar -xvjf acerhk-fixed.tar.bz2

cd acerhk-0.5.35/

make

make install

/sbin/modprobe --ignore-install acerhk force_series=6805 autowlan=1

echo acerhk >> /etc/modules

touch /etc/modprobe.d/acerhk.conf 

echo options acerhk force_series=6805 autowlan=1 >> /etc/modprobe.d/acerhk.conf

#Turn the wireless ON at system startup

sed -i.bkup '/^exit 0/i echo 1 > /proc/driver/acerhk/wirelessled' /etc/rc.local

odpaliłem to poleceniami:

chmod 755 amilo-hk-lanon.sh

sudo ./amilo-hk-lanon.sh

Niestety, skrypt nie wykonał się w całości i zwrócił jakieś błędy:

Czytanie list pakietów... Gotowe

Budowanie drzewa zależności       

Odczyt informacji o stanie... Gotowe

build-essential jest już w najnowszej wersji.

build-essential zaznaczony jako zainstalowany ręcznie.

E: Nie udało się odnaleźć pakietu linux-headers-2.6.32-trunk-686

--2010-06-26 21:34:56-- http://homepage.ntlworld.com/roadrash/Karmic/acerhk-fixed.tar.bz2

Translacja homepage.ntlworld.com... 62.253.162.178, 62.253.162.10, 62.253.162.11, ...

Łączenie się z homepage.ntlworld.com|62.253.162.178|:80... połączono.

Żądanie HTTP wysłano, oczekiwanie na odpowiedź... 200 OK

Długość: 33505 (33K) [application/x-tar]

Zapis do: `acerhk-fixed.tar.bz2.2'


100%[==========================================================>] 33.505 195K/s w 0,2s    


2010-06-26 21:34:57 (195 KB/s) - zapisano `acerhk-fixed.tar.bz2.2' [33505/33505]


acerhk-0.5.35/

acerhk-0.5.35/.tmp_versions/

acerhk-0.5.35/doc/

acerhk-0.5.35/NEWS

acerhk-0.5.35/INSTALL

acerhk-0.5.35/README

acerhk-0.5.35/COPYING

acerhk-0.5.35/AUTHORS

acerhk-0.5.35/acerhk.c

acerhk-0.5.35/acerhk.h

acerhk-0.5.35/modules.order

acerhk-0.5.35/Module.symvers

acerhk-0.5.35/Makefile

acerhk-0.5.35/Module.markers

acerhk-0.5.35/.tmp_versions/acerhk.mod

acerhk-0.5.35/doc/FAQ

acerhk-0.5.35/doc/IOCTL

acerhk-0.5.35/doc/acertm.def

acerhk-0.5.35/doc/md95400.def

acerhk-0.5.35/doc/keycodes

make -C /lib/modules/`uname -r`/build SUBDIRS=/usr/src/acerhk-0.5.35 modules

make: *** /lib/modules/2.6.32-trunk-686/build: Nie ma takiego pliku ani katalogu. Stop.

make: *** [acerhk.ko] Błąd 2

make -C /lib/modules/`uname -r`/build SUBDIRS=/usr/src/acerhk-0.5.35 modules

make: *** /lib/modules/2.6.32-trunk-686/build: Nie ma takiego pliku ani katalogu. Stop.

make: *** [acerhk.ko] Błąd 2

FATAL: Module acerhk not found.

Co to w ogóle za jądro trunk? Nie możesz zainstalować jakiejś normalnej wersji jądra, np. linux-image-2.6.32-686? Skoro nie ma nagłówków do twojego jądra to sterownik się nie skompiluje a czemu to masz napisane w błędach, do tego po polsku :wink:

Którą wersję Gruba instalowałeś? Grub czy Grub2?

Pozdrawiam!

Jądro trunk jest domyślnie w Debian Testing. Ja zalecam aktualizować do Sida poprzez repo.

Grub się przedstawia jako 1.98-1

Co do aktualizacji jądra. W APT pokazuje mi że jądro jest nieaktualne, ale jak daje na aktualizacje, pobiera tam coś, instaluje…

ale nic się nie zmienia, jądro dalej to samo i cały czas pokazuje, że nieaktualne.

To nie wiem jak to zaktualizować inaczej… szukałem jakiegoś kernela oznaczonego “sid” ale nie ma takiego…

Nie chodzi mi o jądro tylko o system, Sid jest nazywany wersją nie stabilną aczkolwiek jest bardzo stabilny.

Aby zaktualizować do Sida wchodzisz do /etc/apt/sources.list z prawami roota [su] i otwierasz jakiś edytor tekstu np.

nano /etc/apt/sources.list

I teraz odświeżasz repo

apt-get update

Zaktualizujesz tym poleceniem

apt-get dist-upgrade

Domyślam się, że chodziło z zmianę squezee na sid w tym pliku…

Po drodze były jakiś błędy wczytywania z repo, ale założyłem że to nic takiego…

sama instalacją przebiegła bez problemów.

Ponadto po update Grub posiadł nową opcję “Windows recovery”, pod która znajduje sie system windows… trza już tylko zmienić nazwę, ale to chyba da sie z poziomu samego gruba… dziś nie mam

już do tego głowy ;p

Czyli w końcu, żebym się nie pogubił jestem teraz w posiadaniu wersji “unstable” ?

Czy zawsze tak się postępuje jeśli chce się upgradować system ? (przy okazji się czegoś nauczę ;p )

Niestety efekt wykonania skryptu jest dalej taki sam (dodam że restartowałem), coś zrobiłem źle ?

uname podaje że kernel to dalej 2.6.32-trunk-686 …

@roobal - no mówi do mnie po polsku, ale na przykład mam taką akcję:

“Czy chcesz zainstalować wszystkie pakiety: [T, n, ?]”

Tyle tyko, że nie działa ani “T” ani "t"trzeba wpisać “y” ;p

Co prawda pisałeś, że Grub już wykrył Windowsa ale może Ci się przydać na przyszłość, stwórz sobie taki plik w /etc/grub.d w taki sposób:

su -c 'touch /etc/grub.d/11_Windows' && su -c 'chmod +x /etc/grub.d/11_Windows'

su -c 'nano /etc/grub.d/11_Windows'

I wklej do niego taką zawartość:

#!/bin/sh -e

echo "Adding Windows" >&2

cat << EOF

menuentry "Windows" {

set root='(hd0,1)'

chainloader +1

}

EOF

hd0,1 oznacza, że Windows jest na pierwszej partycji pierwszego dysku, jak jest inaczej to zmień sobie cyferki :wink: Po każdej aktualizacji Gruba Windows będzie dodawany do jego listy.

Sam system tak ale ta wersja jest niestabilna nie dlatego, że system się wiesza albo restartuje ale dlatego, że mogą w nim wystąpić problemy z pakietami, mogą być zepsute, zawierać błedy, bądż mogą występować problemy z zależnościami. W Sidzie należy zwracać uwagę na to co system chce aktualizować, co chce usuwać itp. jeśli nie chcesz rozsypać systemu.

W klasyczny sposób, tak. Jednak jak pisałem wyżej, uważaj na aktualizacje, bo czasami bywa tak, że wystąpi jakiś błąd lub brakuje zależności i Apt może chcieć odinstalować środowisko graficzne lub pół systemu a jaki Ci to wywali to już tego nie zainstalujesz właśnie z powodu braku zależności i wpadniesz w znane piekło zależności. Dlatego zanim wciśniesz tak to czytaj uważnie co Apt chce zrobić.

Spróbuj ręcznie zainstalować nowszą wersję, jeśli jest dostępna.

To już jest znany błąd Apt/Aptitude i występuje tylko w Debianie (w Ubuntu widocznie ktoś to naprawił). Na necie jest instrukcja jak to naprawić ale nie ma sensu się w to bawić, bo po pierwszej lepszej aktualizacji Apt/Aptitude znowu pojawi się ten błąd. Trzeba się przyzwyczaić :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam!

Dziwne, ale jeśli rozumiem to dobrze to Synoptic mi pokazuje, że mam zainstalowane 2 jądra.

Jedno to ten trunk, a drugie to “linux-image-2.6.32-5-686” (i to jest chyba najnowsze “zwykłe”)

Natomiast z pozycji linux-headers-cyferki nie mam zainstalowane nic (z tego co rozumiem to w tym problem właśnie ? )

To nie wiem może odinstalować tego trunk i zostawić tylko ten drugi ?

Albo zostawić i doinstalować np. linux-headers-2.6.32-5-686 ?

Usuń tylko linux-image-2.6.32-trunk-686.

@roobal mi się nigdy nie posypał Sid. I też ani razu nie miałem problemu z zależnościami.

Więc tak po odinstalowaniu, zmieniło mi się jądro na to drugie.

Niestety rozwaliło mi to sieć… tam gdzie w zasobniku miałem taką ikonkę pisze mi teraz “network management disabled” i nie mogę w to wejść.

Net nie chciał mi chodzić już nawet po kablu.

Pogrzebałem trochę w Network Configuration… Wpisałem tam ręcznie parametry sieci.

Pokazuje mi że połączenie jest “Never used”, ale internet zaczął działać (strony chodziły).

Odpaliłem skrypt, znowu były jakieś błędy związane z tym, że nie istnieją wpisy odnośnie Sid-a na debian.secure coś tam (to samo się pojawia jak odświeżam dane o pakietach).

Jednak tym razem skrypt wykonał się do końca i uwaga, zaczęły działać przyciski. (dioda się świeci i gaśnie jak wciskam)

Samo WiFi jednak dalej nie działa nawet mimo, że ręcznie wpisałem wszystkie parametry w “network config”. Nie wiem jak sprawdzić jakie są drivery zainstalowane bo coś co pokazuje urządzenia nie mówi “moim językiem” ;p Podejrzewam, że trzeba by jeszcze doinstalować madwifi, ale na razie się wstrzymałem, żeby nie popsuć czegoś innego, bo jak net przestanie mykać po kablu to uż koniec ;p

Pokaż wynik lspci -v. Co do madwifi, nie działa ono na nowszych jądrach, zastał zastąpione przez odpowiednio ath5k i ath9k, nie trzeba ich instalować, są zawarte w jądrze.

xelosu@dLaptop:~$ lspci -v

00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc Device 5a31 (rev 01)

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64


00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge (prog-if 00 [Normal decode])

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64

        Bus: primary=00, secondary=01, subordinate=01, sec-latency=64

        I/O behind bridge: 00009000-00009fff

        Memory behind bridge: c0100000-c01fffff

        Prefetchable memory behind bridge: d0000000-dfffffff

        Capabilities: 


00:04.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge (prog-if 00 [Normal decode])

        Flags: bus master, fast devsel, latency 0

        Bus: primary=00, secondary=02, subordinate=04, sec-latency=0

        Memory behind bridge: c0000000-c00fffff

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: pcieport


00:12.0 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 Serial ATA Controller (rev 80) (prog-if 8f [Master SecP SecO PriP PriO])

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64, IRQ 22

        I/O ports at 8440 [size=8]

        I/O ports at 8430 [size=4]

        I/O ports at 8420 [size=8]

        I/O ports at 8410 [size=4]

        I/O ports at 8400 [size=16]

        Memory at c0507000 (32-bit, non-prefetchable) [size=512]

        [virtual] Expansion ROM at 38000000 [disabled] [size=512K]

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: sata_sil


00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80) (prog-if 10 [OHCI])

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64, IRQ 19

        Memory at c0504000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]

        Kernel driver in use: ohci_hcd


00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80) (prog-if 10 [OHCI])                      

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb                                                                  

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64, IRQ 19                                                          

        Memory at c0505000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]

        Kernel driver in use: ohci_hcd


00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller (rev 80) (prog-if 20 [EHCI])

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64, IRQ 19

        Memory at c0506000 (32-bit, non-prefetchable) [size=4K]

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: ehci_hcd


00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 83)

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: 66MHz, medium devsel

        I/O ports at 8450 [size=16]

        Memory at c0507400 (32-bit, non-prefetchable) [size=1K]

        Kernel driver in use: piix4_smbus


00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 IDE Controller (rev 80) (prog-if 82 [Master PriP])

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64, IRQ 16

        I/O ports at 01f0 [size=8]

        I/O ports at 03f4 [size=1]

        I/O ports at 0170 [size=8]

        I/O ports at 0374 [size=1]

        I/O ports at 8460 [size=16]

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: pata_atiixp


00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, slow devsel, latency 64, IRQ 16

        Memory at c0500000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16K]

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: HDA Intel


00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge (rev 80)

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 0


00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge (rev 80) (prog-if 01 [Subtractive decode])

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 64

        Bus: primary=00, secondary=0a, subordinate=0c, sec-latency=64

        I/O behind bridge: 0000a000-0000afff

        Memory behind bridge: f0200000-f02fffff

        Prefetchable memory behind bridge: f0300000-f03fffff


01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RC410 [Radeon Xpress 200M] (prog-if 00 [VGA controller])

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10fb

        Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 66, IRQ 17

        Memory at d0000000 (32-bit, prefetchable) [size=256M]

        I/O ports at 9000 [size=256]

        Memory at c0100000 (32-bit, non-prefetchable) [size=64K]

        [virtual] Expansion ROM at c0120000 [disabled] [size=128K]

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: radeon


02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR5001 Wireless Network Adapter (rev 01)

        Subsystem: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)

        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 16

        Memory at c0000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=64K]

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: ath5k


0a:07.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)

        Subsystem: Fujitsu Technology Solutions Device 10c2

        Flags: bus master, medium devsel, latency 64, IRQ 23

        I/O ports at a000 [size=256]

        Memory at c0200000 (32-bit, non-prefetchable) [size=256]

        Capabilities: 

        Kernel driver in use: 8139too

Moduł do karty jest jest już załadowany, a próbowałeś z pomocą wicd-a (musisz go zainstalować)?

Zaczynam już tracić nadzieje, że coś z tego będzie… 3dni roboty, a udało się jedynie uruchomić przyciski…

program wicd nie chce się uruchomić, raz pisze że podaje mu złe hasło innym razem że nie ma dostępu do D-bus

Jeśli chodzi o sterownik ath5k, to nie chciał on współpracować z tą kartą i jak widać dalej z nią nie współpracuje.

W repozytorium rzeczywiście nie znalazłem madwifi… więc już nie mam pomysłów.

Interface Lan dalej nie chce działać poprawnie. Widocznie ustawienia jakie zrobiłem w net konfigu ma w nosie bo od odpalenia przez pierwsze 2 minuty nie działa kompletnie internet.

Wydaje mi się, że nie mam żadnej kontroli nad ustawieniami sieciowym, co bym tam nie wpisał (ip typu 0.0.0.0) i tak po tych 2-3 minutach pojawia się net (połączenie kablem).

Networkmenager jest w wersji aktualnej…

To używaj “zwykłego” z poziomu Gruba możesz się przełączać pomiędzy jądrami.

Usuwać nie musisz, bo jak pisałem, możesz się między nimi przełączać.

Tak.

Poczekaj aż Squeeze zacznie marznąć, wtedy jest najwięcej problemów, bo nikt albo prawie się nie zajmuje Sidem w tym czasie :wink:

Spróbuj jeszcze sposobu klasycznego, czyli edycja pliku konfiguracyjnego tak jak opisałem to tutaj post2567434.html#p2567434 :wink:

Pozdrawiam!

Niestety nie podziałało…

Zrobię teraz tak. Reinstaluje wersję Testing i zamiast upgradowac go do sid-a to wgram mu po prostu drugie jądro.

(teraz jak odinstalowałem trunk już nie mogę go przywrócić)

Odpalę na nim ten skrypt i jak zacznie działać przycisk to uruchomie na nowo ze starym jądrem (tam gdzie działa network menager).

Zobaczę może uda mi się coś tam ustawić…

Na koniec zassam jakiś sterownik do tej karty na XP i spróbuje nidswrapperem coś podziałać…

Jak to nie pomoże to niestety oznacza, że nie dane mi jest być posiadaczem linuxa.

Spróbuj na próbę wyłączyć szyfrowania sieci i zobacz czy net działa na Linuksie i zajrzyj sobie jeszcze do tego tematu, może coś z niego Ci się przyda post2578367.html#p2578367 :wink:

Pozdrawiam!

It’s alive !!

To teraz tylko pytanie czy da się zrobić tak, żeby działało to z jakąś nakładką. Bo nie wyobrażam sobie jak będę wpisywać za każdym razem ssid każdej sieci, a zwłaszcza, że często nie mam pojęcia jaki dana sieć ma ssid ;p

No i koniecznie musi działać w trybie szyfrowanym.

Próbowałem coś szkodzić ustawiając iwconfig, ale nie przyjmuje mi polecenia:

iwconfig wlan0 key s:hasło_wifi

Mimo że w manualu jest napisane że tak powinno dziać.

Próbowałem, też tego skryptu ze tematu jaki podałeś, ale pisze mi tylko: no private ioctls

Przy wczytywaniu systemu za każdym razem mi mieli poszukując tej sieci… a w przypadku pracy na baterii wolałbym tego uniknąć…

Przynajmniej wiem tyle, że skrypt uruchamiający przyciski działa i sterownik ath5k także.

wicda już próbowałeś, ale czy po jego instalacji zrobiłeś reboot? Możesz też spróbować network-managera ale moim zdaniem wicd jest lepszy.

Network manager to to, co mi się zepsuło jak odinstalowałem jądro Trunk.

Tak