Instalacja java - Mandriva Spring 2007

Witam, jestem raczkującym użytkownikiem linuxa, nie moge sobie poradzić z zainstalowaniem javy, plik jest z końcówką rpm,bin, według opisu , czyli instrukcja instalacji ze strony java wygląda tak:

W terminalu wpisz:

su

Podaj hasło administratora (root password).

Przejdź do katalogu, w którym chcesz zainstalować środowisko. Wpisz:

cd <ścieżka katalogu>

Na przykład, aby zainstalować oprogramowanie w katalogu /usr/java/ wpisz:

cd /usr/java/

wchodzę do konsoli, podaje hasło, jest ok ale, no właśnie, plik instalacyjny javy mam na pulpicie więc podaje mu taką komende :

rpm.home/ulzana/Deskop/jre-6u2-linux-i586-rpm

a on mi na to:

bash: rpm.home/ulzana/Deskop/jre-6u2-linux-i586-rpm: Nie ma takiego pliku ani katalogu

wiem że napewno coś żle robie, tylko nie bardzo wiem co, proszę o pomoc, z góry dzięki i pozdrawiam,

jave pobrałem z tej strony:

http://www.java.com/pl/download/help/5000010500.xml#rpm

przecierz jave masz zainstalowaną standardowo

Hm, dziwne skoro tak, to dlaczego jak usiłuję wejść na czat, to mi pokazuje że brak wtyczek, szperałem w opcjach mozili, wszystkie apele są pouruchamiane, nie rozumiem.A tak na marginesie, z tą ścieżką dostępu do instalowanych programów to dobrze postępuję bo nie bardzo wiem czy to tak ma wyglądać,pozdrawiam

mi tam się wszystko na szczęście zainstalowało od razu łącznie z berylemn i sterami na linuxie jestem od dziś i jednak jest trudny w obsłudze włuz płytke do napędu i poszukaj javy daj konfiguracja komputera->zarządzanie oprogramowaniem->przegląd oprogramowania…->rozwijanie programu i tam masz jave zaznacz j2re powinna się zainstalować

su

mkdir /usr/java

cd /usr/java

…i teraz przeciągnij i upuść .rpm-a na okno konsoli, enter.

Zauważ swój błąd - ścieżka do pliku to /home/ulzana/Desktop/jre-6u2-linux-i586-rpm , a nie jakieś “rpm.home/ulzana/Deskop/jre-6u2-linux-i586-rpm”. Skąd ty wytrzasnąłeś to “rpm.home?” :x

hm, kicha, jestem cieniasem wiem, ale jak postępuje jak mi opisano to mam taki komunikat :

[root@localhost java]# '/home/ulzana/Desktop/jre-6u2-linux-i586-rpm.bin'

bash: /home/ulzana/Desktop/jre-6u2-linux-i586-rpm.bin: Brak dostępu

[root@localhost java]#

, kurcze pisałem że raczkuje prosze o cierpliwość i szczegółowe opisy pozdro

// Poprawiłem Twój post - dodałem tagi code.

Kaka’

Zastanawiam się… opis i to dość szczegółowy jest na stronie która podałeś w pierwszym poście. Wiec w czym problem?

Moze Ty masz Java a brakuje jedynie dowiązania symbolicznego?

Zaloguj sie jako root następnie po kolei:

  1. mkdir /usr/java

  2. mv /home/ulzana/Desktop/jre-6u2-linux-i586-rpm.bin /usr/java

  3. chmod +x jre-6u2-linux-i586-rpm.bin

  4. ./jre-6u2-linux-i586-rpm.bin -x

  5. rpm -ivh jre-6u2-linux-i586-rpm

  6. cd /usr/lib/mozilla [lub naciskaj tab na nazwie firefox]/plugins (tu może być problem, zależy jaki Firefox zainstalowany)

  7. ln -s /usr/java/jre[nacisnij tab]/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so

W punktach 5 & 6 uzyj klawisza TAB by zlokalizować odpowiedni katalog.

Dziala na zasadzie dopelnienia, wiec każdą sciezkę możesz “tabować” o ile juz istnieje.

Odsylam do opisu z Twojej strony. Niestety prościej sie nie da.

Witam ponownie.Zrobiłem jak pingwinek podpowiedział, poszło wszystko i nic.

Dziwne, hm, w centrum sterowania mandriwa /zarządzanie oprogramowaniem pokazuje że mam zainstalowaną jave:

nie wiem może mam coś w przeglądarce żle ustawione,

oto jej dane:

Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.8.1.3) Gecko/20070208 Mandriva/2.0.0.3-2mdv2007.1 (2007.1) Firefox/2.0.0.3

szperałem w preferencjach mozili odnośnie ustawień w apelach java, kicha, dalej nie moge wejść na czat, brak wtyczek. Proszę o poorade. pozdrawiam

// Poprawiłem Twój post - dodałem tagi quote.

Kaka’

Punkt 6. mojej poprzedniej wypowiedzi

Tak wyglada w konsoli punkt 6:

ciekawe, chyba wymiękne i wróce do komercji, pozdrawiam

Obciąłem Twojego posta ponieważ był bardzo długi, a i tak o niczym konkretnie nie informował.

Kaka’

Dlaczego po prostu nacisnąłeś TAB?!

Jesli zrobienie linka symbolicznego to dla Ciebie taki problem (przepraszam Cie, ja nie umiem tego dokładniej wyjaśnić - po prostu wykonaj dwa ostatnie punkty, tyle) to myślę ze jest dla Ciebie za wcześnie na Linuksa.

Nie masz jakiegoś kolegi który mógłby Ci pokazać jak to zrobić?