Instalacja Java, Pluginów i Drukarki w Mandriva?

Witam, od tygodnia zmagam sie z Mandrivą i nie potrafię zainstalować:

  1. Java - czytałem już tyle wątków na ten temat i ciągle mi nie wychodzi:( proszę o jaknajprostszy sposób:(

  2. Pluginów w Mozillii - niby coś instalowałem, ale wyszło z tego tyle że mi się język zmienił na angielski i nie daje rady zmienić na polski :frowning:

  3. Drukarki. Urządzenie wielofunkcyjne HP C3180, nie dali mi do niej sterowników.

Proszę o pomoc:)

:arrow: Poszukaj

Jak Mozilla? SeaMonkey, czy Firefox?

Nie mam pojęcia…

Kurcze szukałem, na większości stron które mi wyszukałeś już byłem… udało mi się coś zrobić krok po kroku, jedną ze wskazówek napisało że java zainstalowana i nic :frowning: nie działa :frowning:

Mozille mam Firefox , 2.0 ponoć :frowning: bo coś instalowałem i język na angielski zmieniłem i nie ma polskiego :frowning: a była po polsku :frowning: słów i siły brak :frowning:

tutaj jest trochę…

… a o jakie wtycznki Ci chodzi? mplayerplugin? - nie wiem jak jest w mandrivie ale najogólniej musisz zainstalować jakiś program który będzie instalował oprogramowanie z repozytoriów mandrivy - przeszukaj forum tej dystrybucji i na pewno coś znajdziesz :slight_smile:

Dzięĸi za link, zainstalowałem javę ale nie potrafię utworzyć powiązania, wiem gdzie znajduje się ten mój plik co go mam powiązać… (/usr/java) ale nie potrafię go powiązać :frowning: z drukarką i flashem też nici… chyba wrócę do Windowsa :frowning:

dowiązanie musisz zrobić z konta root`a …

flasha - nie wiem jak jest rowiązane w mandrivie - instalacja z paczki?

a z resztą jak Ci zależy to z pewnością się uporasz -czy to jest HP PhotoSmart C3180? - jest obsługiwane przez system drukowania :smiley:

Dowiązanie do javy robisz z katalogu z java( to już wiesz ) do katalogu mozilli prawdopodobnie:

/usr/lib/firefox/plugins/

Aby spradzić jaką wersję danego programu masz zainstalowaną w konsoli wpisujesz np

firefox --version

na http://linuxprinting.org masz bazę danych obsługiwanych drukarek. Tam też znajdziesz informację jak sobie poradzić z uruchomieniem jej pod linuksem.

Popatrzcie na to:

[zabik@(none) ~]$ su

Hasło:

[root@(none) zabik]# ln -s /usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/libjavaplugin_oji.so libjavaplugin_oji.so

ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `libjavaplugin_oji.so' do `/usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/libjavaplugin_oji.so': Plik istnieje

[root@(none) zabik]# ln -s /usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/i386/ns7-gcc29/libjavaplugin_oji.so

ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `./libjavaplugin_oji.so' do `/usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/i386/ns7-gcc29/libjavaplugin_oji.so': Plik istnieje

[root@(none) zabik]#

bo ja już się gubię :frowning:

W płatnej wersji mandrivy masz wszystko skonfigurowane. Moze dla ciebie bylaby lepszym rozwiazaniem. :wink:

Płatna wersja mandrivi kosztuje 400zł :stuck_out_tongue: więc to nie będzie lepsze rozwiązanie :stuck_out_tongue:

:o :o :o Skąd wytrzasnąłeś taką cene?

Wersja power pack gold kosztuje 139 zł (zawiera cedegę, stery itp)

Wersja power pack PRO (która ma jeszcze dodatkowo cross office i coś tam jeszcze) kosztuje 229 zł

Mniejsza o to, bo i tak mi szkoda :frowning: lepiej doradz jak mam zainstalować tą jave i flasha i dam wam wszystkim spokój :stuck_out_tongue:

Musisz znaleźć w jakim katalogu znajduje się wtyczka do której chcesz zrobić dowiązanie z miejsca którego odczyta ją Firefox.

#find / -name nazwa_szukanego_pliku

#ln -s /ścieżka_do_znalezionego_pliku /ścieżka_do_katalogu_pluginów_firefoxa

W razie jakichkolwiek wątpliwości radzę zawsze wspierać się man’em. Tutaj masz tak:

A u Ciebie jakoś takiej składni nie widzę. najlepiej zrób to ze ścieżki bezwzględnej. I tutaj pytanie: Gdzie masz zainstalowaną Jave? Na swoim przykładzie podam Ci jak wyglądała instalacja javy u mnie w przeglądarce Firefox:

ln -s /usr/java/jre1.5.0_09/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/firefox/plugins/

Ja sobie javę jak widać zainstalowałem ręcznie w /usr. Wszystko z poziomu root’a wykonujesz, czyli tworzysz katalog java i tam rozpakowujesz to co pobierasz ze strony sun’a, oczywiście pobierasz jeden plik java.jakies.numerki.linux.bin jeśli trzeba nadajesz mu prawa wykonalności

chmod +x java*

. Powstaje Ci katalog o takiej nazwie jak plik wykonywalny i dalej już podałem jak stworzyć dowiązanie do plugina.

Prościej się chyba nie da :wink:

Złączono Posta : 22.11.2006 (Sro) 16:54

Aha dla sprawdzenia czy wszystko działa jak należy wejdź na http://java.sun.com/applets/other/Bubbles/index.html

Złączono Posta : 22.11.2006 (Sro) 16:57

A tak właściwie to dlaczego Mandriva jeśli mogę zapytać? Nie lepiej byłoby zacząć od takiej np. Fedory Core? Niedawno u znajomego instalowałem mu ją( bał się Debiana :slight_smile: )i jest to banał. Wszystko jest skonfigurowane od razu przy pierwszym uruchomieniu. Zdziwiłem się że konfigurator graficzny uruchamia się przy pierwszym starcie. Nie było problemu z niczym. Wszystko działa zaraz po instalacji. I to zawsze coś lepszego niż mandriva… Takie jest moje zdanie. :wink: