Instalacja Java, Pluginów i Drukarki w Mandriva?

(Zabik) #1

Witam, od tygodnia zmagam sie z Mandrivą i nie potrafię zainstalować:

1. Java - czytałem już tyle wątków na ten temat i ciągle mi nie wychodzi:( proszę o jaknajprostszy sposób:(

2. Pluginów w Mozillii - niby coś instalowałem, ale wyszło z tego tyle że mi się język zmienił na angielski i nie daje rady zmienić na polski :frowning:

3. Drukarki. Urządzenie wielofunkcyjne HP C3180, nie dali mi do niej sterowników.

Proszę o pomoc:)

(Kosior6) #2

:arrow: Poszukaj

Jak Mozilla? SeaMonkey, czy Firefox?

Nie mam pojęcia...

(Zabik) #3

Kurcze szukałem, na większości stron które mi wyszukałeś już byłem.. udało mi się coś zrobić krok po kroku, jedną ze wskazówek napisało że java zainstalowana i nic :frowning: nie działa :frowning:

Mozille mam Firefox , 2.0 ponoć :frowning: bo coś instalowałem i język na angielski zmieniłem i nie ma polskiego :frowning: a była po polsku :frowning: słów i siły brak :frowning:

(Numer_inaczej) #4

tutaj jest trochę...

... a o jakie wtycznki Ci chodzi? mplayerplugin? - nie wiem jak jest w mandrivie ale najogólniej musisz zainstalować jakiś program który będzie instalował oprogramowanie z repozytoriów mandrivy - przeszukaj forum tej dystrybucji i na pewno coś znajdziesz :slight_smile:

(Zabik) #5

Dzięĸi za link, zainstalowałem javę ale nie potrafię utworzyć powiązania, wiem gdzie znajduje się ten mój plik co go mam powiązać... (/usr/java) ale nie potrafię go powiązać :frowning: z drukarką i flashem też nici.. chyba wrócę do Windowsa :frowning:

(Numer_inaczej) #6

dowiązanie musisz zrobić z konta root`a ...

flasha - nie wiem jak jest rowiązane w mandrivie - instalacja z paczki?

a z resztą jak Ci zależy to z pewnością się uporasz -czy to jest HP PhotoSmart C3180? - jest obsługiwane przez system drukowania :smiley:

(Pawelchyl) #7

Dowiązanie do javy robisz z katalogu z java( to już wiesz ) do katalogu mozilli prawdopodobnie:

/usr/lib/firefox/plugins/

Aby spradzić jaką wersję danego programu masz zainstalowaną w konsoli wpisujesz np

firefox --version

na http://linuxprinting.org masz bazę danych obsługiwanych drukarek. Tam też znajdziesz informację jak sobie poradzić z uruchomieniem jej pod linuksem.

(Zabik) #8

Popatrzcie na to:

[zabik@(none) ~]$ su

Hasło:

[root@(none) zabik]# ln -s /usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/libjavaplugin_oji.so libjavaplugin_oji.so

ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `libjavaplugin_oji.so' do `/usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/libjavaplugin_oji.so': Plik istnieje

[root@(none) zabik]# ln -s /usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/i386/ns7-gcc29/libjavaplugin_oji.so

ln: tworzenie dowiązania symbolicznego `./libjavaplugin_oji.so' do `/usr/lib/mozilla-firefox-1.5.0.7/plugins/i386/ns7-gcc29/libjavaplugin_oji.so': Plik istnieje

[root@(none) zabik]#

bo ja już się gubię :frowning:

(Init3) #9

W płatnej wersji mandrivy masz wszystko skonfigurowane. Moze dla ciebie bylaby lepszym rozwiazaniem. :wink:

(Zabik) #10

Płatna wersja mandrivi kosztuje 400zł :stuck_out_tongue: więc to nie będzie lepsze rozwiązanie :stuck_out_tongue:

(Init3) #11

:o :o :o Skąd wytrzasnąłeś taką cene?

Wersja power pack gold kosztuje 139 zł (zawiera cedegę, stery itp)

Wersja power pack PRO (która ma jeszcze dodatkowo cross office i coś tam jeszcze) kosztuje 229 zł

(Zabik) #12

Mniejsza o to, bo i tak mi szkoda :frowning: lepiej doradz jak mam zainstalować tą jave i flasha i dam wam wszystkim spokój :stuck_out_tongue:

(Numer_inaczej) #13

Musisz znaleźć w jakim katalogu znajduje się wtyczka do której chcesz zrobić dowiązanie z miejsca którego odczyta ją Firefox.

find / -name nazwa_szukanego_pliku

ln -s /ścieżka_do_znalezionego_pliku /ścieżka_do_katalogu_pluginów_firefoxa

(Pawelchyl) #14

W razie jakichkolwiek wątpliwości radzę zawsze wspierać się man'em. Tutaj masz tak:

A u Ciebie jakoś takiej składni nie widzę. najlepiej zrób to ze ścieżki bezwzględnej. I tutaj pytanie: Gdzie masz zainstalowaną Jave? Na swoim przykładzie podam Ci jak wyglądała instalacja javy u mnie w przeglądarce Firefox:

ln -s /usr/java/jre1.5.0_09/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/firefox/plugins/

Ja sobie javę jak widać zainstalowałem ręcznie w /usr. Wszystko z poziomu root'a wykonujesz, czyli tworzysz katalog java i tam rozpakowujesz to co pobierasz ze strony sun'a, oczywiście pobierasz jeden plik java.jakies.numerki.linux.bin jeśli trzeba nadajesz mu prawa wykonalności

chmod +x java*

. Powstaje Ci katalog o takiej nazwie jak plik wykonywalny i dalej już podałem jak stworzyć dowiązanie do plugina.

Prościej się chyba nie da :wink:

Złączono Posta : 22.11.2006 (Sro) 16:54

Aha dla sprawdzenia czy wszystko działa jak należy wejdź na http://java.sun.com/applets/other/Bubbles/index.html

Złączono Posta : 22.11.2006 (Sro) 16:57

A tak właściwie to dlaczego Mandriva jeśli mogę zapytać? Nie lepiej byłoby zacząć od takiej np. Fedory Core? Niedawno u znajomego instalowałem mu ją( bał się Debiana :slight_smile: )i jest to banał. Wszystko jest skonfigurowane od razu przy pierwszym uruchomieniu. Zdziwiłem się że konfigurator graficzny uruchamia się przy pierwszym starcie. Nie było problemu z niczym. Wszystko działa zaraz po instalacji. I to zawsze coś lepszego niż mandriva... Takie jest moje zdanie. :wink: