Instalacja karty dzwiekowj - Błąd Boot Device

Witam

Mam problem z prawidłowym podłączeniem karty dźwiękowej (Asus Xonar DX) do mojej Płyty głównej (asus p5k/epu) . Po włożeniu karty dźwiękowej wyskakuje błąd “Select a proper boot device or insert boot media in selected boot device” . W BIOSie wyłączyłem zintegrowaną dźwiękówkę . Gdy karta dźwiękowa nie jest podłączona błąd nie występuje i nie wiem co robić pomocy

Hej,

Kurcze, troszkę dziwnie to wygląda - wygląda na to, że włożenie karty dźwiękowej zakłóca sekwencję boot’owania - w końcu komunikat Select a proper boot device or insert boot media in selected boot device pojawia się, gdy nie ma systemu operacyjnego lub, gdy bootowanie ustalone jest z złej kolejności…

Najlepiej więc podłącz kartę dźwiękową i wejdź do BIOS’u - zakładka Boot -> Boot Device Priority i sprawdź jaka, po podłączeniu dźwiękówki - jest sekwencja - najlepiej by na początku znajdował się dysk twardy. Poniżej screen’y…

crm8mf4b12ub0ojqc3c_thumb.png

5p1wrputgy5ucr2qi9p_thumb.png

Powodzenia,

Dimatheus

Okazało się że jak podpinam kartę dźwiękową pod pci e x1 to mam odciete zasilanie od dysku i napedu dlatego to boot device. Nie wiem dlaczego tak się dzieje że zasilacz odcina prąd nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Dopiero jak podłącze w wejście pci e x4 to dysk i napęd normalnie startują.Tylko że wtedy jak chcę zainstalować sterowniki wyskakuje “please plug in Asus Xonar DX audio device” .

Może być to wina zasilacza który jest no name 350W ?

Hej,

Szczerze mówiąc to też pierwszy raz mam do czynienia z takimi dziwnymi symptomami… Dlatego dość szczegółowo przeglądałem instrukcję do Twojej płyty głównej. I natknąłem się na informację o współdzielonych przerwaniach dla różnych urządzeń… Przede wszystkim zastanawiające jest wspólne przerwanie dla portu SATA i PCI-E x1. Zresztą zaznaczam to na poniższym screen’ie. Być może konflikt powoduje odłączenie zasilania od jednego z urządzeń…

fjdaoglcl656og4nl57m_thumb.png

W związku z powyższym mógłbym zaproponować kilka rozwiązań - być może któreś okaże się skuteczne… :slight_smile:

:idea: spróbuj podłączyć kartę dźwiękową do portu PCI-Ex1 2. Zaznaczyłęm go na screen’ie czerwoną obwódką,

zzzwobxbqfu45mfr0lq_thumb.png

:idea: spróbuj podłączyć dysk twardy do innego kontrolera SATA, by uniknąć konfliktu przerwań.

Dziwne, również na porcie PCI-E x4 powinno działać, bo karta i taki rodzaj transferu obsługuje…

Nie wiem czy i na portach PCI są osłonki, ale czytając instrukcję napotkałem informację, by przed instalacją takowe osłonki z portu wyjąć - są wyjęte??

Szczerze to raczej nie sądzę - karta dźwiękowa nie należy do prądożernych urządzeń - ich pobór mocy zawsze jest bardzo niewielki, więc raczej w zasilaczu nie upatrywałbym się źródła problemu.

Z pozdrowieniami,

Dimatheus

Dzięki za zaangażowanie się w mój problem :wink:

Zaczne od tego że dysk na razie jaki posiadam to Seagate 80 gb podlaczany do wejścia IDE

Hej,

Nie ma sprawy - od tego w końcu mamy to forum… :slight_smile:

Czyli to faktycznie wyklucza możliwość wystąpienia problemu z przerwaniami, bo na tej linii po prostu nie występują - przynajmniej tak pisze w instrukcji.

Czyli na portach PCI-E x1 karta nie działa poprawnie, a przy przełączeniu na PCI-E x4 wszystko działa oprócz karty dźwiękowej… :confused: A na dobrą sprawę powinna i na tym porcie działać, bo w specyfikacji karty jest to dokładnie zaznaczone…

Jedyne co przychodzi mi do głowy to sprawdzenie tej karty - czy masz możliwość przetestować ją w innym komputerze?? Być może ma ona gdzieś jakieś zwarcie, które powoduje takie problemu. I faktycznie kwestia druga to zasilacz - najlepiej by było, gdybyś miał możliwość podłączenia do komputera nieco mocniejszego i bardziej firmowego zasilacza, by sprawdzić, czy to nie jest faktycznie jego wina…

W instrukcji pisało, że na porty kart rozszerzeń są założone jakieś osłonki, ale zapewne musiałeś je wyjąć, lub wcześniej zostały wyjęte, gdyż inaczej karty nie wcisnąłbyś do portu… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Mam teraz zasilacz firmy Delta Electronics 400 W i problem wraz wystepuje

Dzisiaj zaniose do kumpla karte i zobacze czy dziala czy nie

Niedługo będę miał dysk na sata to tez sprawdzę czy tez problem będzie występował

Najgorsze jest to że obecnie nie mam w ogóle dźwięku w komputerze gdyż mam coś zepsute na płucie głównej . A bez dźwięku ciężko się obyć :slight_smile:

Hej,

Czyli chyba jednak nie jest to problem z zasilaczem… :confused:

I co - udało się przetestować urządzenia na innym komputerze?? Jakie rezultaty??

Raczej nie wydaje mi się, by taki zabieg cokolwiek zmienił.

A to co się stało, że płyta została uszkodzona. Bo może problem z instalacją karty ma wiele wspólnego z uszkodzeniem płyty głównej. A w BIOS’ie dźwiękówkę masz wyłączoną??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Trzeba sprobować wszystkiego :wink:

Dźwięk jako taki jest ale trzeszczy i nic prawie nie słychać. Kupiłem tą plytę od jednego gościa specjalnie z karta dźwiękową (karte kupiłem oddzielnie po promocyjnej cenie) gdyż wiedziałem że na plycie dźwięku nie bedzie

Karta sama w sobie działa. Czy wszystkie płyty główne mają takie swoje widzi mi się ?? z tym odcinaniem prądu. Chyba mnie czeka wymiana płyty znowu :expressionless: Wolę wymienić płytę niż dźwiękówkę :smiley:

Hej,

Fakt. :slight_smile:

Aha, czyli celowo kupiłeś uszkodzoną płytę. Niestety, może być tak, że na płycie nie tylko dźwięk jest uszkodzony. Być może i coś z mostkiem południowym się stało, przez co porty PCI-E x1 nie działają poprawnie.

Czyli rozumiem, że karta sprawdzona na innej płycie - i wynik zakończony pozytywnie??

Nie, nie powinny mieć żadnego widzimisię… To po prostu pokazuje, że z płytą nie wszystko jest OK - tym bardziej, że na innym komputerze nie było takich problemów. Niestety więc chyba najlepszym wyjściem będzie zakup nowej płyty.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No niestety nowy dysk nie pomógł płyta sie włącza jak podpinam pod pci e x1 ale nie widzi jej komp … Karta oddana skad przyszla :slight_smile: Trzeba sie zaopatrzyć w nową . Ma ktoś może propozycje karty bardziej do muzyki do 200 zł ??

Hej,

Czyli widać, że sytuacja nieco się zmieniła… Pytanie tylko czy porty PCI-E x1 na płycie głównej przestały działać, czy też karta odmawia też posłuszeństwa…

A nie lepiej zaopatrzyć się w nową płytkę główną??

CREATIVE SOUND BLASTER X-FI XTREME AUDIO PCI-E - z interfejsem PCI-E

KARTA MUZ CREATIVE X-FI SOUND BLASTER XTREME AUDIO - z interfejsem PCI.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tez mam problem Select a proper boot device or insert boot media in selected boot device tyle ,ze mam P5Q PRO (asus) i nie wiem co zrobic prosze o szybka odpowiedz

Hej,

:arrow: Po pierwsze to opisz bardziej szczegółowo - co się działo przed pojawianiem się problemu: instalowałeś jakieś nowe urządzenia, formatowałeś dysk, miałeś awarię sprzętu, itp. Niestety na forum jasnowidzów nie ma, więc nie będzie możliwości pomocy bez szczegółowych informacji…

:arrow: Po drugie załóż najlepiej osobny, nowy temat opisując w nim to, co napisałem powyżej.

Pozdrawiam,

Dimatheus