Instalacja Kubu.: problem z przejściem w tryb graficzny(ATI)

To nie pierwsze moje spotkanie z Linuksem. Wcześniej jak miałem jeszcze gforce’a miałem ubuntu, fedore i inne tam. Ale jakiś czas temu wymieniłem gforca na ATI Radeon 4670. Od tamtej wymiany nie instalowałem żadnego linuxa, do dzisiaj. Włożyłem płytę z Mandriva 2009.1 (KDE) kliknąłem bootuj i tam mandriva mieli mieli a po chwili ekran czarny i tylko w prawym górnym rogu mruga kursor. Myślę sobie znowu mi mandriva nie chodzi ( miałem kiedyś 2006, 2008 mandrive i z każdą miałem jakiś problem). To pobrałem kubuntu ( przeważnie wybierałem gnome ale chciałem zobaczyć KDE) wypaliłem bootuje sprawdziłem poprawność płyty, biorę opcje uruchom bez zmian w komputerze. No i kubuntu mieli mieli a po chwili tak mrugnął ekran i uruchomił się kubuntu w trybie tekstowym. To moja pierwsza karta ATI. Szukałem trochę w necie ale nic nie wynalazłem. Nie wiem co mam zrobić. Jak zainstalować kubuntu w trybie graficznym ? Bo w tekstowym to sobie chyba nie poradzę, partycje już mam przygotowane. Może ktoś mię oświeci ?

Tak się składa, że (z tego co się orintuję) ATI ma obecnie w wielkim poważaniu użytkowników Linuksa i od którejś tam wersji sterowniki zakończył wsparcie i karty te podobnie nie współpracują z najnowszym Xserverem (chyba od 7.3), który jest właśnie w Kubuntu (obecnie chyba 7.4), niestety nie ma możliwości downgradu Xservera a jedyna możliwość to chyba tylko instalacja otwartych sterowników (nie tych od producenta).

Dziś pojawił się artykuł na temat instalacji Kubuntu w serwisie jakilinux i w komentarzach coś tam właśnie piszą o tym problemie z kartami ATI http://jakilinux.org/linux/ubuntu/insta … u-904-cz1/

Pozdrawiam!

Czyli jestem skazany na Windowsa :?

EDIT

Udalo mi sie odpalic kubuntu 7.10 w trybie graficznym. Czy bede mogl go zaktualizowac do 9.04. Albo czy bede mogl zaktualizowac kde 3 do 4 ? Czy to ma wogole jakis sens ?

Pszepraszam ze nie ma polskich znakow ale nie moge wlaczyc.

tak jak najbardziej

Włączyłem jakieś “Distribution Upgrade” pobiera teraz aktualizacje do 8.04. Nie wiem dobrze zrobiłem ?

dobrze, najpierw radze zainstalować sterowniki do karty graficznej, a potem zrobić upgrade do 9.04

A to pobrać z jakiejś strony czy z rezpozytorów jakiś ?

EDIT

http://support.amd.com/us/gpudownload/l … ng=English - ten pasuje ?

Spróbuje 1 sposobem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1301165.html

sposób z elektrody jest najlepszy

Udało mi się zainstalować sterowniki ATI bez problemów. Czy jak użyje “Distribution Upgrade” to nie skakują mi się te sterowniki i od nowa będe musiał instalować tych sterowników. Poresztą nie instaluje mi ten uprage odrazu 9.04 tylko 8.10. To potem z 8.10 przejdzie na 9.04 czy jak to rozumieć ?

możesz odrazu do 9.04, sterowników nie trzeba przeinstalowywać

Z tym, że instalowałeś sterowniki zamknięte, sprawdź najlepiej na necie czy te sterowniki i czy twoja karta ma wsparcie dla najnowszych Xserverów, bo jak nie to grafiki i tak nie będziesz miał. W tym wypadku trzeba będzie przejść na sterowniki otwarte nie te od ATI.

Pozdrawiam!

No właśnie w tym upgrade nie ma odrazu do 9.04 tylko do 8.04. Whodzę w Adept Mgr tam klikam Version Uprage a tam

Może jakiś inny sposób żeby zaktualizować.

A z tymi X’ami to jak sprawdzić bo zabardzo się nie orientuje.

Nie wiem grzebalem troszke i znalazłem takie coś:

yes, but not with the fglrx driver, still extremely buggy - chyba jednak zaczekam z tą 9.04. Tylko mam problemy żeby wogóle coś zainstalować bo rezpozytoria są nie aktualne i mam problemy :frowning:

Ubuntu musisz aktualizować z wersji na wersję, inaczej Ci się system posypie, czyli jak masz 7.10 to najpierw aktualizujesz do 8.04, potem do 8.10 i dopiero do 9.04. Jak chcesz od razu z 8.04 do 9.04 to dodaj repozytoria (lista repo dostępna na forum.ubuntu.pl) i w konsoli wklep:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo apt-get-dist upgrade

Pozdrawiam!

Postanowiłem spróbować zaktualizować kubuntu do 8.04 na zamkniętych sterownikach ATI. No i niestety porażka. Po ponownym uruchomieniu nie zdołał się przełączyć w tryb graficzny.

Nie mogę znaleźć tych otwartych sterowników gdzie je można szukać ?

EDIT:

a ten sposób ?:

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu … tion_Guide

Tylko pierw bym musiał zainstalować kubuntu a przecież nie odpala mi livecd

Uruchom system w trybie single, zalogujesz się w konsoli na konto roota i możesz działać. Zainstaluj odpowiedni sterownik (ati, radeon, radeonhd), najlepiej wyszukaj w repo i zainstaluj co trzeba:

apt-cache search ati radeon

Tak na marginesie, jeśli masz zainstalowany system, poprostu się chrootuj na niego (jeśli masz zainstalowany system, wyjaśnie Ci ja albo ktoś inny jak to zrobić, jeśli stawiasz system od nowa nie ma sensu tłumaczyć).

Pozdrawiam!

A próbowałeś uruchomić w bezpiecznym trybie?

Znalazłem swoją starą kartę graficzną nvidi gforce 7600GT która działa tylko w trybie 2D. Ale na Linuksach i Windowsie spokojnie odpalała bez sterów. Jak bym ją włożył do komputera zainstalował kubuntu 9.04 potem jeszcze doinstalował sterowniki ATI (tylko które zamknięte czy jakie te z repo), i po doinstalowaniu tych sterów wyłączył bym kompa zamienił kartę znowu na ATI i powinno śmigać no nie ? Ogólnie to sorry że was tak męczę tym tematem ale to będzie moje ostatnie podejście jak nie wypali to dam sobie na luz z tym kubuntu 9.04 i spróbuje może z Fedorą 11

Powinno pójść, tylko trzeba będzie ładować moduły do ati

Yyy ? Czyli co bo nie rozumiem ?

Nikogo nie męczysz (przynajmniej mnie nie), w końcu od tego jest to forum i jeśli kogoś byś męczył nikt by tu nie zaglądał :slight_smile:

Jak zainstalujesz stery to się dowiesz. Uruchamiałeś, jak pisałem, system w trybie single? Nie wiem czy Kubuntu oferuje taką możliwość jak Ubuntu, ale spróbuj zainstalować z Alternate CD (instalator w trybie tekstowym, coś podobnego jak nstalacja w Windows98, Windows XP). System uruchom bez Xservera, samą konsolę, zainstaluj sterowniki do karty i wtedy spróbuj odpalić system w trybie graficznym.

Tak poza tym, próbowałeś uruchomić jakąś inną dystrybucję, dzieje się to samo. Kiedyś instalowałem PC-BSD na Radeonie 9200 (ATI w ogóle nie wspiera systemów BSD), sterowników nie było ale obraz był z tym, że w rozdzielczości 600x800. Spróbuj może jeszcze jakiejś dystrybucji, która nie posiada najnowszego Xorg, np. Debian Etch (ale nie Etch-n-half).

Pozdrawiam!