Instalacja Kubuntu obok Windows XP


(Marcinb677) #1

Witam! Na jednym dysku 8gb mam zainstalowanego Windowsa XP i chciałbym sobie obok Windowsa XP zainstalować Kubuntu tak więc chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwośc założenia osobnej partycji dla Kubuntu nie formatując dysku twardego i instalując obu systemów do nowa ?? i jeszcze jedno pytanie ile GB dla Kubuntu byście mi przydzielili bo ja niestety jestem początkującym linuksowcem na opakowaniu od kubuntu pisze że wymaga 2 GB miejsca na dysku twardym czy rzeczywiście mam tyle udostepnić czy może mam więcej dać dla tego systemu??


(Monczkin) #2

Franki na pewno musisz dać więcej - weź pod uwagę, że będziesz instalować programy i będziesz potrzebować miejsce na dokumenty etc.

Masz tylko ten jeden dysk ??


(Marcinb677) #3

No właśnie niestety mam jeden dysk twardy 8 gb ponieważ jest to stary komputer z 1999 roku :frowning:


(adam9870) #4

Możesz zajrzeć tutaj:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=84156

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=10017

Myślę, że przydadzą Ci się te tematy :slight_smile:

BTW. Osobiście nie polecam kubuntu. Czytałem na jednym forum kłopoty z nim i nie ma tam konta rota co niestety często przeszkadza :roll:

To można podzielić na partycje i powinno być ok :? Jednak może trochę miejsca zabraknąć :x


(Marcinb677) #5

No wlaśnie można ale jest taka wada ponieważ jeszcze obok kubuntu chcę mieć jeszcze Windows XP i to chyba będzie poważne utrudnienie ponieważ Windows XP zajmuje 3/4 powierzchni mojego dysku w tym momencie jak patrzę na mój dysk to zostało mi 2,41 GB miejsca na dysku :frowning: chyba będę musiał kupić większy dysk co nie?? :frowning:


(Monczkin) #6

Franki zdecydowanie - szkoda bawić się.

Kup sobie jakiś 20 gb dysk i na nim zainstaluj linuksa - sugeruję ubuntu :wink:


(Kosior6) #7

Franki , zrób tak jak napisał Monczkin , poniewaz zabawa w linuxa na takim dysku nie ma sensu. Sam system zajmie Ci połowę dysku ;]. Dysk 20 gb na allegro dostaniesz juz za około 40 zł, więc ;]


#8

W Ubuntu/Xubuntu jest tak samo. Ale nie zauważyłem żeby w czymś to przeszkadzało. Ale jeżeli ktoś już się uprze, to aktywacja konta roota zajmuje ok. 3 minut (2 na znalezienie informacji o tym jak to zrobić w przewodniku Ubuntu, 1 minuta na aktywację tego konta).


(freedom) #9

dobrym wyborem było by stworzenie takich partycji:

  1. ~3GB - NTFS - Win Xp

  2. ~4GB - Ex3 - Ubuntu/Kubuntu/Xbuntu

  3. ~500mb - Linux Swap

jeżeli nie będziesz instalował innych środowisk graficznych to te 4GB spokojnie Ci wystarczy na masę programów.


(Init3) #10

3GB na Win XP? Nie wygłupiaj sie :wink:

Franki - chyba czas wymienic dysk, przynajmniej na 40 GB, tak juz offtopic.


(freedom) #11

Win Xp z aktualizacjami nie powinien zajmować więcej niż 1,5 GB.

do tego wyłączamy hibernację, przywracanie systemu i inne niepotrzebne rzeczy, i otrzymujemy całą pozostałą powierzchnię pod programy.

po za tym jest jakaś szansa, że Franki zostanie na Kubuntu, a wtedy te 7GB mu w zupełności wystarczy.


(Marcintt Pl) #12

Freedom nie zartuj. Jak czysty XP to mozliwe. Ale nie wiesz ile programow, wiec liepiej niech kuupi nowy dysk, a ten ewentualnie bedzie mial na XP.


(freedom) #13

a co to Kubuntu nie posiada programów czy jak?

jakiś miesiąc temu zaintalowałem Ubuntu, do tej pory pobawiłem się trochę ze środowiskami i wczoraj postawiłem na czysto Kubuntu.

posiada ogrom programów na starcie, ale mimo wszystko doinstalowałem Operę, Thunderbirda, XMMSa, Gimpa, Kadu, zainstalowałem sterowniki, kodeki i wydaje mi się, że jest to dla przeciętnego użytkownika wystarczające. jutro zabieram się do walki z kabelm USB do 3120 i jeżeli uda mi się zrobić to naprawdę raczej nie mam po co do Win Xp wracać (a ciągle siedzi na jednej partycji). no może żeby w MTA zagrać...

:slight_smile:

zauważcie, że kolega pytał się o partycjonowanie. ja podałem optymalne rozwiązanie dla jego dysku, wy każecie mu kupić nowy dysk.