Instalacja Linux i XP na tym samym komputerze


(Pt211) #1

Mam dysk podzielony na dwie partycje. Na jednej zainstalowany jest XP. Chciałbym spróbować Linuxa no i nie wiem czy mogę go zainstalować na drugą partycję. Czy to jest możliwe. Czy te dwa systemy nie będą się "zwalczać". No i jeśli to możliwe to jak to wykonać technicznie? jesli ktoś wie to proszę o odpowiedż.


(mati75) #2

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 ... ja+systemu


(Tomekvip22) #3

Jak dojdziesz do kroku "przygotowanie dysku do instalacji" tam wybierasz ręcznie. usuwasz tą 2 partycje ( zapewne D) i tworzysz linuksowy system plików. Więcej masz w linku.

Instalacja na podstawie Ubuntu

http://jakilinux.org/linux/ubuntu/ubunt ... nstalacja/


(Łukash) #4

Zanim zainstalujesz Linuksa na dysku,proponuje podkształcić się troszkę ,poprzez instalację na VirtualBox,Linux zainstalowany w VB działa pod Windows w pełnym oknie (jak program),możesz testować dystrybucję,lista-LiveCD-nie musisz wypalać płytki,montujesz .iso w wirtualnym napędzie Virtualboxa w ten sposób łatwiej znaleźć to distro które Ci pasuje najbardziej.Instalacja na Vb nie różni się praktycznie niczym od "prawdziwej",dla początkujących-idealne.


(matiit) #5

Tylko musisz sobie zdawać sprawę, że wydajność na wirtualnej maszynie jest sporo mniejsza i normalnie będzie sporo szybciej.


(Daroo W) #6

Polecam maszynę wirtualną Vmware jest do poprania na dobrychprogramach:)


(system) #7

A ja polecam zainstalowanie Ubuntu wewnątrz Windows (jedna z opcji podczas uruchamiania płyty z Windows). Można wtedy przetestować dokładnie Linuksa z większą wydajnością niż na wirtualnej maszynie, a potem usunąć go jak każdy inny program.