Instalacja Linuxa, a dane na dysku

Mam dwie partycje:

C-Windows

D-Ważne dane

No i chciałbym jakiegoś linuxa zainstalować, na początek Mandrive lub Ubuntu, a z reszta to mało istotne…nigdy nie instalowałem linuxa i czy jest to podobne do instalacji windowsa i czy nie stracę tych ważnych danych? Pozdr.

Zależy na jakiej partycji chcesz go zainstalować, jeżeli na C-Windows (w zamian za Windows’a) to partycja D-Ważne dane jeśli nic nie naknocisz pozostanie nieruszona, bądź jeżeli stworzysz osobną partycję na Linux’a wtedy C jak i D powinny pozostać nienaruszone (w tym wypadku system wybierasz przy starcie kompa). Sama instalacja w przypadku Mandriva (nie wiem jak jest w Ubuntu) jest praktycznie “automatyczna”, sprowadza się tylko do wprowadzenia podstawowych ustawień.

Tutaj możesz zobaczyć jak przebiega instalacja Mandriva

Na dobreprogramy był film (w formie pokazu slajdów), wyjaśniający jak wygląda partycjonowanie dysków w Ubuntu.

:arrow: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21

Najlepiej, jeszcze na Windowsie, przygotować osobną partycję, na której chcesz zainstalować Linuksa. Wystarczy jakieś 5gb - wg uznania.

Do tego celu polecam program Partition Magic - prosty w obłudze i, co najważniejsze, bezpieczny.

Linuks potrzebuję systemu plików innego niż NTFS czy FAT32, a mianowicie ext. (najczęściej używany jest ext3)

Podczas tworzenia nowej partycji możesz zmienić system plików nowo utworzonej partycji na ext, ale równie dobrze możesz to zrobić za pomocą instalatora np. Ubuntu.

Wtedy to, w instalatorze dajesz właściwości tej partycji, i w “miejsce montowania” czy jakoś tak (nie pamiętam dokładnie, dawno nie instalowałem) dajesz “/”, aby utworzyć tą partycję główną partycją linuksa.

Warto też utworzyć partycję wymiany - 500 mb powinno wystarczyć.

Jarod

Proszę nie podczepiaj się pod tematy innych userów. Jak masz problem, załóż własny temat.

  1. Jeśli partycję “D”, a raczej jej zawartość możesz zmieścić na partycji “C” to zrób to, a następnie.

Programem GParted skasuj partycję “D” i utwórz dwie nowe:

  • partycję, nazwijmy ją “E” (chociaż w Linuksie takich oznaczeń nie ma) z systemem plików “ext3”, na Ubuntu wystarczy 5GB

  • partycję “D” z systemem plików “NTFS/FAT32”.

  1. Jeśli zawartość partycji “D” nie mieści się na partycji “C” wyjście jest jedno. Zdefragmentuj dysk “D” uruchom GParted i zmień rozmiar partycji “D” tak, aby wolnego miejsca zostało 5GB.

Całość masz bardzo ładnie pokazane w demonstracji Michała Śliwy - http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21. Również wygląd GParteda, który bardzo nieznacznie się zmienił od tamtej demonstracji. Powodzenia…