Instalacja OpenSolaris (Starter Kit)

Witam,

jakiś czas temu przyszła do mnie paczka z dwiema płytkami DVD - OpenSolaris Starter Kit. Ostatnio zdecydowałem się na instalację tego systemu.

Jest jednak kilka problemów - najważniejszy z nich: sformatowanie partycji z Windowsem. W materiałach informacyjnych na płycie wyraźnie jest napisane, że Solaris będzie współgrał z Windowsem, że zainstaluje nowego BootLoadera z możliwością wyboru systemu, że nie usunie Windowsa.

Podczas próby instalacji jest jednak zupełnie inaczej! Do wyboru jest albo “auto” przy którym widnieje ostrzeżenie o usunięciu partycji i utworzeniu nowej, albo “manual” w którym można odczytać info o partycjach, pozmieniać ich właściwości itp. ale nie ma tam możliwości instalacji :? fdisk jest wrzucony chyba dla żartu, ale niezaprzeczalnie można z niego skorzystać.

Pytanie więc brzmi: jak (do chole*y) zainstalować OpenSolarisa nie formatując całej partycji?!

Dodam, że zgodnie z instrukcją zamieszczoną na płytach, przygotowałem sobie G_Parted’em partycję 10GB linux-swap, oprócz niej mam jeszcze dwie partycje ntfs.

Poczytaj lepiej jeszcze troche…

Hehe, ja doskonale wiem, że partycja powinna mieć rozszerzenie ext3 ale w manualu jest wyraźnie napisane “linux-swap”. Postępuję zgodnie z manualem!

Jeśli chcesz zobaczyć to chętnie opublikuję tutaj odpowiedni plik :slight_smile:

Myślałem, że może ktoś już zainstalował Solarisa…

Póki co, to niewielu, jak widać. Na razie to wsparcie sprzętu jest dość marne (z tego, co wiem…). Ale otwarcie Solarisa i współpraca z OpenSource może to zmienić.

Co do partycji, to w cfdisku (nie pamiętam dokładnie, w której dystrybucji) pisało linux-swap/solaris, więc to jest dobrze…

To prawda, wiele osób skarży się na brak sterowników do kart dźwiękowych. O innych sprzętach nie słyszałem/nie czytałem.

To może jednak lepiej nie instalować go? Wcześniej miałem Ubuntu + WinXP ale po reinstalu WinXP, bootloader został nadpisany i nie mam już dostępu do Ubuntu :? Ściągnąłem więc zapobiegawczo najnowszą wersję 6.12 z Ubuntu.pl - może to będzie lepszy wybór od Solarisa?

Jeśli od tamtego czasu masz nadal ubuntu na tej samej partycji co było to look na to:

:arrow:

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=9306#9306

Ubuntu to zdecydowanie lepszy wybór, choć najnowsza wersja to 7.04.

Solaris nie ma zbyt wielkiego wsparcia i nadaje się raczej na serwery.

Dobre, na pewno mi się przyda (na przyszłość) ale obecnie tak czy siak zupdateuję Ubuntu więc BootLoader się nadpisze :wink:

http://ubuntu.pl/pobierz.html Tu piszą, że 6.12 :wink: Mnie interesuje polska wersja a jak jeszcze ma kodeki to już w ogóle będzie fajnie.

Swoją drogą świetna panienka widnieje na stronie Ubuntu :smiley: z tym laptopem.

Ok - updateuję Ubuntu!