Instalacja programów Linux Mandrake 10.1

Witam, dwa dni temu zainstalowałem Linuxa Mandrake 10.1 początkowo miałem problemy z konfiguracją sieci. na szczęście dałem sobie radę.

Teraz mam kolejny problem. Nie umiem zainstalować żadnego programu. Poszukałem w internecie sterownik do grafiki. (NVIDIA-Linux-x86-1.0-8776-pkg1.run) nie wiem co z tym zrobić. Poszukiwałem w sieci. Byłem na róznych stronach, różnych forach. Dowiedziałem się że instaluje się wszystko za pomocą nie jakich poleceń? Ale skąd je wziąść? Podręcznika użytkownika nie mam. A chciałbym zainstalować Sterowniki. Bo niestety mam rozdzielczość 800 na 600 :frowning: i wyżej nie mogę. Ogólnie ten system mi się podoba po za tym że trzeba coś o nim wiedzieć żeby z nim popracować. Nie chcę się do nigo źle nastawić po kilku dniach. Proszę Was o pomoc bo z nikąd pomocy już nie mam. Jak zainstalować ten sterownik? Jak zainstalować inne programy? Jakiś komunikator internetowy? Program pocztowy (jest chyba wbudowany w system to go postaram się skonfigurować:) )

Wiem, że może katuje, i że jest tu masa takich pytań, bo przeglądałem różne wątki tu i nie tylko. Ale nigdzie nie znalazłem takiej odpowiedzi która przeprowadziłaby mnie przez ten podstawowy proces instalacji programów.

Dziękuję Tym którzy dotarli do końca. Proszę o pomoc :slight_smile:

Łukasz-Amator Linux’a :wink:

Poczytaj http://mandriva.org.pl/content/view/213/76/ :smiley:

Jak chcę wgrać te pliki to wyskakuje mi coś takiego :

...pobieranie nie powiodło się: curl: (7) couldn't connect

pobieranie pliku źródłowego hdlist (lub syntezy) zakończone niepowodzeniem

nie znaleziono pliku hdlist dla nośnika "plf-free"

sprawdzanie pliku syntezy [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.plf-free.cz]

wystąpił problem podczas odczytu pliku syntezy dla nośnika "plf-free"

nie można zaktualizować nośnika "plf-free"

[root@mojkomputer zabik]# urpmi.addmedia plf-nonfree ftp://ftp.planetmirror.com/pub/plf/mandriva/non-free/10.1/i586 with synthesis.hdlist.cz

dodany nośnik plf-nonfree

sprawdzanie pliku syntezy [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Installation CD 2 (cdrom2).cz]

sprawdzanie pliku syntezy [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Installation CD 4 (KDE 3.3) (cdrom4).cz]

sprawdzanie pliku syntezy [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Installation CD 3 (cdrom3).cz]

sprawdzanie pliku syntezy [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Installation CD 1 (cdrom1).cz]