Instalacja programów pod Ubuntu

(Foraq) #1

Mam od niedawna Ubuntu. Przesiadłem sie prosto z Windy… Ale mam problem. Mianowicie, nie umiem zainstalować żadnego dodatkowego programu. Owszem doinstalowalem Opere ale to jakoś prosto szło, kreator Add Programs też jest strasznie prosty bo system wszystko sam robi… Natomiast nie umie zainstalować np. sterownika do NTFS czy GNU GADU, mimo ze juz je sciągnąłem. Jest tam wiele plików, m.in. install.sh ale ale on nie chce sie uruchomić ani w konsoli ani normalnie. Wiem że to głupie pytanie, ale prosze pomóżcie mi postawić pierwsze kroki;) Z góry dzięki:)

Z tego co piszez, to masz źródła tych programów. Poszukaj w necie (w przyklejonym wątku w tym dziale np.) informacji o kompilacji.

(Foraq) #3

aha, no dobra poszukam;) a jak jest z paczkami??? bo niby widziałem informacje że Ubuntu obsługuje .deb , a jak taką ściągnąłem to pisało że nie obsługuje… Jaki format paczek ściągać żeby nie było problemów??? Jakie obsługuje?? A gdzie mógłbym znależć info o kompilacji??? Wiesz, w obsłudze termianalu aż taki dobry nie jestem;)

Złączono Posta : 08.12.2005 (Czw) 22:36

a tak apropo to co sądzicie o Ubuntu??? Bo o Mandrivie to mi nawet nie wspominajcie…

Złączono Posta : 08.12.2005 (Czw) 23:09

no znalazłem te informacje o kompilacji… byly w pliku readme;) przeczytalem, ale dalej nie wiem o co chodzi…:frowning: a więc jak z tymi paczkami jest??

Złączono Posta : 08.12.2005 (Czw) 23:18

o co chodzi z repozytoriami???

(aero) #4

google

Ubuntu jest nawet spoko systemem

Czemu o mandrivie lepiej nie wspominać??

(Foraq) #5

Mandriva nawet nie chciala sie u mnie zainstalować… Próbowałem różne wersje i zwieszalo sie przy instalacji. OK, znalazlem to info, ale dalej nie wiem jak… Może napiszcie mi jak mam zainstalować np. Mplayera czy sterownik do NTFS ze źródeł?? Bo jakoś nie moge sobie dać rady… A jak jest z tymi paczkami?? Bo wydawało mi się że .deb osługuje a jednak nie:(

deb na pewno obsługuje, bo Ubuntu to distro oparte na Debianie. Co do kompilacji, to trzy magiczne komendy:

./configure - wcześniej można/należy wpisać ./configure --help żeby przejrzeć możliwe opcje kompilacji

make

teraz logujemy się jako root i

make install

Co to paczek, to zajrzałeś do przyklejonego wątku Dla wszystkich chcących zacząć przygodę z Linuksem? Tam jest link do przewodnika po Ubuntu. W nim znajdziesz całą masę przydatnych rzeczy, min. o tym jakie repozytoria do apta dodać żeby móc np. MPlayera zainstalować.

Zanim zadasz tutaj następne pytanie, zapoznaj sie z tym przewodnikiem.

(Foraq) #7

A mi coś takiego wychodzi po ściągnięciu paczki .deb z operą:

Nie można otworzyć “opera_8.51-20051114.6-shared-qt_en_etch_i386.deb”

Nieobsługiwany typ archiwum.

I lipa. OK, przeglądne ten poradnik;)

A gdzie znajde sterowniki do Radeona 9550 pod Ubuntu??

Bo tego się nie otwiera, tylko instaluje, jak? - poradnik

A na stronę producenta zaglądałeś?

(Dragonlnx) #9

http://www.ati.com