Instalacja SATA

Witam

Podłączyłem do mojego komputer dysk SATA 80GB, obok ATA 40GB na którym jest WinXP.

Komputer go nie wykrywa, w biosie też go nie widze,chyba trzeba coś zainstalować ale nie wiem jak. Mam jakąś dyskietke niby ze sterami do SATA, mam tam dwa pliki systemowe, plik OEM,NVU i nvuide.exe

Co dalej mam zrobić

W biosie na poczatek proponuje ci ustawic Sata @enable .Zasilanie do dysku podlaczone??

Nie pamiętam jak to było kiedy system stoi, ale podczas instalacji(winXP) podczas ekranu ładowania sterowników jest taki okres żeby dograć dodatkowe sterowniki, kiedy proszą o nacisnięcie klawisza F6, spowoduje to że system w dalszej części operacji poprosi cię o wskazanie dodatkowych sterowników(w tym przypadku SATA), ale jak już wspomniałem to podczas instalacji.

A czy mógłbyś podać model i producenta Płyty głównej, jaką posiadasz, wtedy łatwiej jest pomóc, bo wszystko zależy od producenta.

Najczęściej jest tak, że musisz ustawić w Biosie Award w zakładce Integrated Peripherals, lub jeżeli posiadasz bios Phoenix w zakładce Advinced,linijka Onboard Device Configure, łączną pracę kanałów IDE i kanałów SATA. A następnie ustawić IDE Primary(Pri), a SATA Second(Sec), (oczywiście Windowsa masz zainstalowanego na dysku podłączonym do gniazda IDE, jeżeli nie to SATA Pri, a IDE Sec). W wersji Biosu Award odpowiedzialna za to jest linijka SATA Port0 configure as, a w resji Phoenix linijka Silicon SATA Controller(tam gdzie obok napisane jest IDE Model)

Do BIOSu dostajesz się za pośrednictwem klawisza Del lub F2, i poruszasz się po nim za pomocą klawiszy strzałek i Enter. Jak już dokonasz zmian to naciskasz klawisz F10, Y i klawisz Enter. Jeżeli wystąpi jakiś błąd lub nie będą

wykrywane żadne dyski, to w BIOSie wybierasz linijkę Load Optimized Defaults, klawisz F10, Y, Enter i wszystko wraca do satnu przed wprowadzonymi zmianami.

Powodzenia, jak coś nie wyjdzie, o zgłoś problem na Forum

Teraz mam większy problem. Przy instalacji dysku była pytanie “Clean data disc?” Kliknąłem tak, byłem pewien że chodzi o nowy dysk.System nie chciał się uruchomić, było napisane że bootowanie nie powiodło się i aby włożyć prawidłowy dysk. Podejrzewam że dane z starego dysku się skasowały. Wkurzyłm się i zainstalowałem na nowym dysku SATA windowsa, wszystko jest ok, ale na starym dysku miałem ważny plik i chciałbym go odzyskać. Teraz podłączyłem stary dysk ATA i nie wiem co dalej. W BIOSie i menedżeru urządzeń też ale jak wchodze w mój komputer to go nie ma. Prosze o pomoc

Wiem że jestem kompletnym laikiem i niektóre pytania mogą wkurzać, ale po to jest forum :stuck_out_tongue:

Po pierwsze idź do kolegi i u kolegi podłącz dysk ten gdzie masz ten ważny plik i go odzyskaj(może nie będzie trzeba korzystać z programów odzyskujących dane). Ważne nie formatuj, nie zapisuj nic na tym dysku z tym ważnym Plikiem. Koniecznie odzyskany plik wypal na płycie CD-R i podpisz płyte.

Po drugie musisz pobawić się w Biosie tzn. tak kombinować z ustawieniami poszczególnych kanałów IDE i SATA, aby dysk był widziany z pozycji BIOSu.

Ważne!! Spradź do którego kanału SATA podłączony jest dysk SATA(zajrzyj do wnętrza obudowy i na płycie będziesz miał napisane które to gniazda SATA są Primary(Pri)i ustaw w BIOSie, że SATA to Primary a IDE to Second , jeżeli mimo takiego ustawienia nie będzie wykrywany dysk IDE, to podłącz dysk IDE do złącza IDE Slave, lub zmień ustawienie Samego dysku z Master na Slave za pomocą zworki która to znajduje się obok gniazda taśmy IDE na dysku twardym.

Wiem, że brzmi to skąplikowanie, ale po pewnym czasie dojdziesz do wprawy. Wszystko o ustawieniach dotyczących pracy dysków SATA z dyskami IDE znajdziesz w INSTRUKCJI PłYTY GłóWNEJ(łącznie z ustawieniami BIOSU! !!

Jeżeli będzie jeszcze jakiś problem to masz jeszcze wybór trzeci, iść do serwisu komputerowego, ale jest to ostateczność bo tam za wiedzę czasami płaci się duże pieniądze.

Ostatecznie napisz e-maila do mnie to pomogę ci telefonicznie lub za pomocą gg.

Powodzenia

Dzięki za odpowiedź. Narazie dysk powędrował do znajomego kolegi informatyka i mam nadzieję że on coś znim zrobi, a jak nie to się pobawie.