Instalacja sterowników zintegrowanej karty graficznej NVidia

mam te stery ktore pobrałem ze stronki:http://www.nvidia.pl/object/linux_display_ia32_173.14.05_pl.html no i na poczatku wywalało że nie ma wpisu w sources.list, dodałem wpisy, później krzyczy żeby na konto roota instalować, włączyłem konto rota, teraz dudni o jakimś serwerze X, pobrałem jakis folder z tąd:http://www.nvidia.pl/object/freebsd_173.08_pl.html, ale to tylko folder.co to jest ten serwer X???mam Ubu 7.10 i dodam że stery potrzebne do odpaleniea efektów graficznych.Proszę o opis krok po kroku dla zielonego, jak to instalowac od a- do z.

LOL, jak wyprawiasz takie rzeczy to zainstaluj przez restricted-managera albo zainstaluj Ubu 8.04 (tam też jest restricted-manager)

wywala błędy.

Fajne chociaż te błędy?

matiit , bez zartów, ja na poważnie to pisze…w restriced manager pojawia się taki pasek i tam cos pisze i jest taki czerwony znak. :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Dobra spoko. Podaj jaką masz kartę (oprócz tego że NVIDIĘ) to postaram się napisać Ci mini HowTO.

Tylko może zainstaluj 8.04 bo będziesz się musiał męczyć z aktualizacją.

Moja propozycja:

Instalujesz 8.04

Próbujesz restricted-managerem.

Udaje się? - cieszysz się

Nie udaje się?

  • piszesz temat na forum, w którym podajesz:

Jaka karta graficzna.

W międzyczasie wykonujesz (na ubu 8.04) komendę - sudo apt-get install kernel-headers-uname -r

nie będę instalował 8.04, jak nie da się na Ubu to instaluję Mandrive, bo na Ubuntu szkoda czasu.mam kartę NVidia geforce 6100(zintergowany z płytą głowną).zalezy mi tylko na tych bajerach i wodotryskach takich jak:gumowe okienka, kostka 3D itp.

${CIACH}

Dawid12345 , proszę w swoich wypowiedziach zwracać uwagę na interpunkcję (przecinki, kropki, etc.) oraz w szczególności na spacje.

http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=147066

http://www.forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=72299

Stary instalacja tych sterowników to dosłownie 2 kliknięcia myszką. Instaluje się je poprzez restricted manager (manager sterowników własnościowych)… nawet w mandrivie tak łatwo niema…

Na przyszłość dla autora tematu:

Jak coś się da na Ubuntu da sie i na Mandrivie i vice versa.

To lepiej odpuść sobie.

Zainstaluj Vistę.

Jak masz za słay komp to na XP jest chyba WindowsFX

Vista-kupisz mi???Bo nie mam tego systemu.

WindowsFx daje tylko namiastkę Linuxowych efektów, a pozatym boje się bo jak zepsuję windows to ze mna konic, mam BARDZO wazne dane na dysku.

To tymbardziej sobie linuksa odpuść bo jeżeli w ubuntu sprawia ci trudność instalacja sterowników nvidii poprzez manager sterowników własnościowych to przy partycjowaniu na bank rozwalisz sobie partycje windowsowe.

nie chce być wredny czy coś ale linux wymaga myślenia i dużo czytania. Jak chcesz się tylko pobawić wodotryskami to daj sobie spokój bo widzę że dużo czytania o linuksie cie czeka… sam odpowiedź sobie czy warto…

Plichu , chyba jeżeli mam prblem w SYSTEMIE to chyba dysk juz zpartycjonowałem :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

WIEM, WIEM jestem zieliny ale chę poznać linuxa, na poczatek chciałbym zainstalować te sterwniki…Prosiłbym o napisanie krótkiej instrukcji w tym temacie jak zainstalowac te sterowniki.

Ściągasz paczke ze sterownikiem niech to będzie w formie pakietu *.run

W terminalu jako root przechodzisz do katalogu gdzie jest sterownik i wpisujesz:

sh nazwa_paczki.run --listpkg

odczekaj chwilkę, sprawdź czy stery są przeznaczone dla Twego systemu (pewnie są ale warto się upewnić), następnie:

sh nazwa_paczki.run --buildpkg Ubuntu/Hardy

…tworzą się pakiety *.deb

później instalujesz je, wpisujesz kolejno ich nazwy:

dpkg -i nazwa_pierwszego_pakietu.deb nazwa_drugiego_pakietu.deb nazwa_trzeciego_pakietu.deb


Jeżeli nie chcesz się bawić w tworzenie tych pakietów to poprostu wydajesz w terminalu komendę

sh nazwa_paczki.run

lub

./nazwa_paczki.run

no i jeszcze chmod np 777

Można też skorzystać z Envy.

A wytłumaczy ktoś co to jest serwer x???Bo przy instalacji ter błędy mi wywala, coś o serwerze X.

Musisz się przejść do trybu tekstowego, aby zainstalować. To trybu tekstowego przechodzisz tak:

sudo /etc/init.d/gdm stop

instalujesz sterownik wracasz do trybu graficznego

sudo /etc/init.d/gdm start

Poczytaj trochę zanim zaczniesz zadawać tyle pytań ja najpierw sam starałem się znaleźć info i jak mi nie wychodziło to smarowałem na forum.

www.czytelnia.ubuntu.pl

www.forum.ubuntu.pl

Tutaj masz nieoficjalny przewodnik po Ubuntu 7.04 (Feisty Fawn)

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty_pl

Widziałem też gdzieś taki mini poradnik do Ubuntu 8.04 tylko, że taki okrojony. Podstawy instalacji, użytkowania [opisane metody instalacji przez Synaptic i Dodaj / Usuń] - ma może ktoś linka ?

Ludzie po co wy tak dawidowy w głowie mieszacie ze sterami ze strony nvidii?

Dawid12345 w konsoli daj:

sudo apt-get install nvidia-glx-new

Jak sie zainstaluje to edytuj xorg poleceniem:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Znajdź sekcję o nazwie:

Przy pozycji:

Zmień wpis z nv na nvidia żeby wyglądało to tak:

I koniec, restart i masz stery zainstalowane :slight_smile: