Instalacja SUSE Linuksa obok Windows XP

Chcę zainstalować Linuksa obok Windows XP, aby w bootloaderze można było wybrać system do uruchomienia. W tym celu utworzyłem jedną niesformatowaną i nieprzydzieloną partycję o wielkości 15 GB. Jednak podczas instalacji ciągle widzę mniej więcej taki komunikat: partycja Windows / NTFS zostanie usunięta. Pamiętam jak tym sposobem instalowałem kiedyś inną dystrybucję, ale ta zrobiła to grzecznie i sama zaproponowała instalację obok Windows. Próbowałem ręcznie przydzielić miejsce, ale tylko otrzymywałem komunikat, że wybrano za mało partycji do usunięcia lub za mało miejsca.

może usuń tą partycje 15GB i w instalatorze wybierz isntalacje na wolnej przestrzeni, powinien też sam sformatować i przydzielić partycję swap

No właśnie ona jest wolna, w menedżerze Windows widnieje jako “nieprzydzielona”. A pod Mój Komputer jej nie widać.

coś zle robisz przy tym recznym partycjonowaniu…

nie rozumiem jak to utworzyles partycje i jakim programem? Musisz wydzielic wolne miejsce na dysku a nie partycje, albo skasować po prostu jakąś partycje plytką instalacyjna win zeby bylo wolne miejsce, ewentualnie mozesz po skasowaniu utworzyc ją mniejszą o miejsce dla linuksa.

EDIT : Usun tą partycje co utworzyles i zostaw jako free space, w instalatorze suse na tej wolnej przestrzeni stworzysz partycje linuksowe

Robię tak. W zarządzaniu dyskami Windows (wczoraj zrobiłem to w Partition Magic, ale ten genialny program wygenerował error i straciłem dane!) usuwam partycję całą i powstaje miejsce nieprzydzielone. Następnie z tego miejsca robię nową (ale zostaje dla Windows), jednak nie używam całej przestrzeni - 15 GB zostawiam dla Linux.

uhm jeśli masz jako takie pojęcie o partycjonowaniu (jak nie to lepiej się nie baw) to poprostu kliknij tam gdzie pisze w instalatorze o tym partycjonowaniu, wskaż dysk na którym chcesz zainstalować i wybierz opcję żeby samemu wskazać miejsce na instalację. Tam utwórz (oczywiście na tym miejscu co przeznaczyłeś) partycję swap (zależy od ilości ramu), / (z 5-6 GB) ,i /home i powinno wszystko zaskoczyć :slight_smile:

pozdrawiam