Instalacja Suse obok Windows XP


(W32 Sasser) #1

Czytałem dużo na necie na temat instalacji Linuxa przy istniejącym na kompie systemie Windows XP, ale wolę się jeszcze doradzić. Chciałbym zainstalować sobie Linuxa w taki sposób, abym miał wybór systemu operacyjnego przy starcie kompa.

Otóż opiszę krótko swoją konfigurację i proszę o porady.

Mam w kompie 2 dyski ATA. Jeden oczywiście jako Master, a drugi jako Slave. Na pierwszym dysku mam 3 partycje NTFS. Na 1 partycji czyli "C" jest Windows XP. Partycja ustawiona jako aktywna, pozostałe dwie logiczne na partycji rozszerzonej. Na drugim dysku mam 4 partycje: 1 partycja ustawiona jako aktywna, a 3 pozostałe logiczne na partycji rozszerzonej. Czyli ogólnie mówiąc mam 2 dyski i 7 partycji. Wszystkie (poza plikiem wymiany) są w systemie plików NTFS. Chciałbym na drugim dysku, na jednej partycji zainstalować Suse Linux i teraz proszę o radę.

Sformatuję partycję programem Paragon Partition Manager, gdyż taki posiadam. W jakim formacie plików mam sformatować tą partcję? Czy to ma być Linux Ext2, LinuxExt3 czy ReiserFS? Partycja ma 10GB i tyle chcę przeznaczyć na Suse. I dalej, jeśli sformatuję partycję i wrzucę płytę do napędu, a potem zrobię restart kompa (BootCD w BIOS oczywiście), to myslę, że Linux powinien sie zainstalować.

Czy do instalacji Linuxa na drugim dysku musi to być partycja aktywna czy może to być dowolna partycja logiczna?

Czy po takiej instalacji będę miał przy starcie komputera możliwość wyboru OS czyli WindowsXP albo Suse Linux?

Proszę o jakieś rady i uwagi.

Dzięki z góry i pozdrawiam :slight_smile:


(Airborn) #2

Może być to partycja logiczna. Po zainstalowaniu Linuxa wrzuci on do MBR (albo tam gdzie mu każesz) GRUB'a, czyli program odpowiedzialny m.in. za wybur systemu który ma odpalić. Pod Ubuntu, podczas instalacji instalator automatycznie wykrywa Windowsa, nie mniej jednak jeżeli nie nastąpi to automatycznie to cała konfiguracja sprowadza się do edycji jednego pliku, np. wg. wikibooks

co do systemu plików nie jestem pewien, ale wydajem i sie, że najlepiej prezentuje się Ext3...

co do samego Suse, miałem okazje porozmawiać dziś z jednym użytkownikiem strasznie narzekającym na najnowszą wersję 10.1, i zdecydowanie zalecał on instalacje wersji 10 jako bardziej stailnej i dopracowanej (pomimo tego, że 10.1 jest teoretyczie już wersją stbailną)


(W32 Sasser) #3

Airborn => dzięki za wskazówki :piwo:

Mam właśnie wersję Suse 10.1, ale skoro piszesz, że lepsza (pewnie stabilniejsza) jest 10.0 to muszę się o nią postarać.

I jeszcze jedno pytanie: Suse 10.0 czy Mandriva 2006 PowerPack?


(Airborn) #4

jak dla mnie wszystko tylko nie Mandriva... prędzej Ubuntu bierz albo SuSE, ale nie Mandrive. ale jak już wybrałeś sobie wstępnie SuSE, to sprubuj go, zmienić zawsze można :wink:


(adam9870) #5

Takżę odradzam mandrivię. Sporo na jej temat czytałem i niestety nie były to dobre rzeczy :stuck_out_tongue: Bierz lepiej tak jak napisał Airborn suse albo ubuntu :slight_smile:

Nie chciałem zakładać nowego tematu a moje pytanie jest dosyć powiązane z instalacją suse to postanowiłem, że tu je zadam. Mam suse 10.1 i nie wiem co z instalacją. Zadałem pytanie na jednym forum ale niezabardzo wiem jak mogę zrobić. Więc prosiłbym o konkretną, krok po kroku odpowiedź co i jak...

klik.

update

problem nieaktualny :stuck_out_tongue:


(Fisk1989) #6

a jak mam jeden dysk to można zainstalowć obok xp?


(adam9870) #7

Mówisz oczywiście o dysku twardym który podzieliłeś na kilka partycji (lub nie). A nie o jednej partycji ?? Ponieważ wiele osób to myli :roll:

Jak mówimy o pierwszej opcji to oczywiście, że możesz :wink: Linuxa poprostu instalujesz na innej partycji niż XP.