Instalacja "świeżej" kopii Visty - brak rozruchu z płyty DVD

Witam, jak w temacie. Chcę “odświeżyć” system Viste. W BIOS ustawiłem by najpierw czytał z płyty CD/DVD. Niestety, potem brakuje komunikatu “Dowolne kliknięcie spowoduje rozruch z płyty…” Potem pojawia się okno logowania i uruchamianie systemu:/ Ktoś może mi podpowie dlaczego? Pamiętam, że kilka tygodni temu Brat zamontował nowy CD-ROM. Może są źle ustawione tzw “zworki”?:slight_smile:

CD-ROM o ile się nie mylę nie służy do odczytywania płyt DVD-ROM…

No oki, ale co zrobić, by czytał z płyty CD? By podczas uruchamiania czytał z płyty CD? Vistę mam oryginalną, ze sklepu VOBIS zakupiona:) Także z nośnikiem jest OK. Nie jest porysowany itp. Po prostu brakuje komunikatu, o którym wspomniałem. Brak rozruchu z płyty i koniec:(

Płyta z Vistą to płyta DVD.

Dla pewności, proszę spróbować włożyć płytę CD, z której można uruchomić komputer (np. z Windowsem XP) i sprawdzić czy możliwe jest uruchomienie z niej komputera. Jeżeli tak - to nie wina napędu, ale tego, że płyta z Vistą to płyta DVD, a:

  • napęd CD - czyta płyty CD

  • napęd DVD - czyta płyty CD i DVD

Vista, z tego co się orientuje, nie jest dostępna na płytach CD. Można spróbować z pendrive.

http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacj … ,3908.html

Akurat jeżeli chodzi o Vistę to możesz też zabootować z pendriva. Wystarczy zrobić sobie ISO płyty instalacyjnej i uzyć programu http://www.pendrivelinux.com/universal- … -as-1-2-3/.

A co do napedu czy pokazuje sie w systemie? Jak pokazuje w biosie urządzenia ? Urządzenia IDE mają zworki do ustawień Master Slave przy SATA już tego nie ustawiasz.

PS. Napedów CD-ROM raczej się nie kupi zapewne chodzi o napęd DVD-RW czyli populane nagrywarki DVD.

CD/DVD… pisałem CD dla wygody :D. Fakt, Vistę mam na DVD, mam też urządzenie do czytania formatu DVD, czyli NAPĘD. Pendriva niestety nie mam o dużej pojemności, tj przekraczającej 1 GB:/ Muszę po prostu liczyć na NAPĘD DVD i płytę DVD z VISTĄ. No i napęd pokazuje się w systemie…

No właśnie - z ta wygodą jest tak, że precyzja odpowiedzi zależy od precyzji zapytania …

Wracając do tematu: w ramach eksperymentu odepnij przewód sygnałowy od dysku i zobacz czy bez wykrytego dysku uruchomi się instalator. Jeśli nie - to znaczy że napęd optyczny ma problem z odczytem płyty. Jeśli zaś instalator się uruchomi - to może oznaczać że napęd jest zbyt wolny i zanim zgłosi że odnalazł sektor rozruchowy na płycie - BIOS przekazuje kontynuowanie rozruchu z następnego urządzenia - czyli dysku twardego.

Wykonałem drobny eksperyment. Wziąłem inną płytę z systemem operacyjnym, również oryginalny nośnik. Niestety zachodzi podobne zjawisko. Zrobię to, co napisał kolega wyżej…

Dodane 21.01.2012 (So) 18:35

Odłączyłem dysk twardy. Pojawił się komunikat: Disk boot failure, insert system disk and press enter. Podłączyłem dysk… no i odbyło się logowanie do systemu…:confused: