Instalacja systemu na SSD i jego optymalizacja

Witam ponownie. Kupiłem OCZ Vertex 4 128 GB. Podlaczylem dysk i jest wykrywany przez Biosa. Mam dzisiaj zamiar zainstalować Windows 7 HP. Kiedy i czy muszę instalować jakieś sterowniki do dysku? Żadnej płytki nie dostałem. Co polecacie zrobić, żeby na płycie Sata II prędkość była dobra? Wiem, że nie wykorzystam potencjału całkowitego tego dysku. I czy warto dzielić go na partcje?

na stronie OCZ http://www.ocztechnology.com/ssd_tools/ … Agility_4/

pisze, aby bez wyrażnej potrzeby “do not update firmware” :slight_smile:

reszta w tym artykule: http://xp.net.pl/windows7/windows7_ssd.html

Ten dysk nie wymaga żadnych sterowników, będzie działał out of box. Co do “optymalizacji”, jak już zainstalujesz system, wszystkie łaty i programy to wtedy zadaj sobie te pytanie raz jeszcze :wink:

Autorowi raczej chodziło o sterowniki do chipsetu obsługującego dyski SATA - czasami Windows nie wykryje podłączonego dysku i wtedy należy mu wskazać nośnik ze sterownikami (np. na CD lub pendrive). Sterownik (jeśli jest konieczny) zazwyczaj można pobrać ze strony producenta sprzętu (płyty głównej.

Dla dysków SSD zalecanym w BIOSie ustawieniem jest AHCI, przełączenie na Compatible (czy IDE) powoduje gorszą współpracę SSD, ale zostanie on na pewno wykryty przez instalator. Jednak nie zaleca się takiego przełączania, tylko wgranie właściwego sterownika).

@Pablo_Wawa

Zgadza się, możliwe że nie do końca zrozumiałem Autora, jednak jeżeli chodzi o np. sterownik AHCI to w przypadku kontrolera SATA Intel lepiej zostać na standardowym kontrolerze AHCI firmy MIcrosoft, zapewnia on najlepszy transfer, przetestowane na dwóch różnych dyskach SSD, jeden na kontrolerze SandForce a drugi Marvell, Intelowski driver AHCI powodował skoki transferu i ogólne spowolnienie pracy SSD, czyli w przypadku AHCI to co system (Windows 7) dostarcza out of box wydaje się być najlepsze :smiley:

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Mogłem trochę mało konkretnie opisać o co mi dokładnie chodzi. Zainstalowałem system. Teraz czas na programy, sterowniki itd. A po tym chciałbym sprawdzić szybkość dysku. Jaki program polecacie?