Instalacja tylko na pendrive

Witam, wiem że istnieje wiele tutoriali odnośnie instalacji linuxów na pendrivach niemniej nigdzie nie ma informacji jak dokonać instalacji na pendrivie BEZ ingerencji w MBR. Po prostu chcę korzystać z linuxa tylko i wyłącznie po podpięciu pendriva, a w przypadku w którym pendrivie jest wyłączony nie ma opcji wyboru linuxa.

Druga sprawa - czy takiej instalacji da się dokonać tylko z ubuntu, czy też innymi distro? Generalnie ni mam problemów z obsługą systemów linuxowych, przerabiałem ubuntu, debiana i kateos. Zależy mi na szybkości (!) - komputer ma się szybko załadować, i być gotowy do pracy - internet+dokumenty. Czasem muzyka. Co do środowiska, używałem gnome’a i mogę przy nim ostać ale nie boję się też kde.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc,

Pablo

Nie chcesz modyfikować MBR?

Nie lepiej zrobić jego kopię zapasową przed instalacją, a potem tylko zainstalować Linuksowy MBR na pendrive?

jeśli da się osiągnąć to czego chcę, to nie zamierzam edytować mbr. Po prostu mam z tym złe doświadczenia:)

Rozumiem, że masz na myśli mbr dysku twardego, nie pendrajwa? Co do instalacji, to masz na myśli rzeczywiście instalację systemu, tak jakbyś instalował na dysku, czy coś w rodzaju LiveUSB? Jeśli instalację, to formatujesz pendrajwa systemem plików, np. ext4, przed instalacją systemu zmieniasz miejsce instalacji bootlaodera (domyślnie będzie to hd0, pendrajw będzie prawdopodobnie drugim dyskiem, więc zmienisz hd0 na hd1) i Grub zainstaluje się w mbr pendrajwa. Jeśli masz na myśli LiveUSB, to pendrajw powinien być sofrmatowany do FAT32 i instalowany będzie bootloader Syslinux, powinien domyślnie instalować się w mbr pendrajwa, szczególnie jeśli korzystasz z programu unetbootin lub kreatora LiveUSB dostępnego w Ubuntu.

Pozdarwiam!

Co do SysLinuka to on coś kiepsko radzi sobie z FAT32 lepiej jest z FAT16.

@pablo.s, możesz bardziej sprecyzować swoje pytanie.

roobal dzięki wielkie o to dokładnie mi chodziło:) chcę po prostu zainstalować w pełni system tylko że na pendrivie :slight_smile: