Instalacja Ubuntu 10.04 na dysk 500GB

Witam. Nie wiem gdzie ten temat umieścić postanowiłem tutaj, jak źle to proszę przenieść:). Przymierzam się do zainstalowania Ubuntu 10.04 tylko mam maly problem, mam dysk 500gb i chciałbym go podzielic na dwie lub trzy partycje w NTFS? jak to zrobić proszę opomoc.:). W gry nie gram a jak zagram to mam drugi dysk naktorym jest win xp :). chciałbym szybki bespieczny system legalny :slight_smile: do netu muzy filmy mecze do zdjec poczta office itp do gier nie!.

Pozdrawiam Rafał

Ten dysk jest na USB?? na NTFS nie zainstalujesz ubuntu.

to jest normalny dysk w kompie :slight_smile: to jak zrobic zeby było dobrze itp ??:slight_smile:

i nie wiem co wybrac 32 czy 64 :slight_smile:

Musisz zrobić partycję ext2,axt3 dla Linuxa - Linux ma własny system plików,jeśli masz obok tego Windowsa,wspólne dane możesz trzymać na NTFS,ale tam gdzie ma być system musi być odrębna partycja,gdy Masz Windows zainstalowany na początku dysku partycje dla Linuxa tworzysz na końcu - potrzebne są co najmniej dwie Główna w systemie ext2 lub ext3 (min 4,5 GB - zależy co jeszcze będziesz robił) i partycja swap (zwykle 256,512 MB),mała partycja wymiany z pamięcią ram,o ile nie kombinujesz z Wubi i td.,bo można jeszcze zainstalować Linuxa wewnąrz Windowsa emulując system plików Linuxa w jednym pliku,ale taki Linux będzie wolniej działał.

ja chcę usunąc partycje z formatowac, i od nowa podzielic i tylko Ubuntu zainstalowac :slight_smile:

Cześć!. Zapoznaj się z tą stroną ; http://jakilinux.org/.

Pozdrawiam - niejan.

Lenistwo niektórych ludzi nie zna granic. W dziale Systemy operacyjne GNU/Linux temat poruszany był już kilkukrotnie, więc wystarczyło tylko trochę się wysilić i poszukać. Poza tym, na wortalu jest demonstracja na ten temat: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

A po wpisaniu dwóch magicznych słów w Google: instalacja ubuntu wyskakują dziesiątki odpowiedzi.

Wystarczyło wykazać minimum samodzielności.

a jak jest ze sterownikami muszę inastalować itp ??

komp radek x1950 GT 512 procek Pentium 4 2.8 pamiec 2gb 667 płyta łowna Asrock

Do twojego kompa to wersja x86 czyli 32 bitowa, gdyż pentium 4 nie ma 64 bitów ale nie martw się tym, bo nic takiego nie tracisz. Sterownik ati ubuntu zaproponuje sam po uruchomieniu (taka ikonka jakby karty grafiki koło zegarka i tam masz możliwość instalacji sterów)

suchmen musze ci powiedziec ze ja mam 64 bit procek :slight_smile:

o la boga…

czlowieku:

jezeli dysk ma byc jedynie pod to ubuntu i masz 2 twardziel z xp to proponuje tak:

  • 500gb podlaczasz jako master lub jako pierwszy dysk w kolejnosci do bootowania w biosie

  • 2 dysk z xp podlaczasz jako mniej wazny nosnik (slave lub nie bootowalny w biosie)

  • na dysku 500gb robisz sobie partycje ntfs jak tam chcesz i zostawiasz okolo 50gb wolnego miejsca (tam bedzie ubuntu)

  • instalujesz ubuntu i podczas opcji partycjonowania wybierasz “recznie” i zabierasz sie do roboty:

  • 500mb partycja swap (tutaj nie trzeba nic ustawiac, po prostu wybierasz typ “swap”)

  • reszta wolnego iejsca na partycje typu ext4 i uwaga ważne: punkt montowania jako “/” (to cos jak c:/ w windowsie)

po zainstalowaniu ubuntu pierwsze co robisz to aktualizacja systemu, doinstalowanie reszty jezyka polskiego, i wtedy w konsoli wklepujesz:

sudo apt-get install ntfs-conf (albo config nie pamietam :stuck_out_tongue: ) po tym poleceniu powinienes miec zainstalowane narzedzie do automatycznego montowania partycji windowsowych. bedzie ono zapewne w menu- narzedzia.

co otrzymasz:

wybor systemu do odpalenia na starcie, linuxa z masa miejsca (50gb na ubu to juz swietna sprawa) ,partycje windowsowe widoczne pod ubu jak i windowsem xp

Nie rób dysku na EXT2 EXT3 tylko EXT4

Jakim cudem intel pentium 4 1 rdzeniowy ma x64? nie możliwe to jest

jest to możliwe http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentium_4 Pentium 4 – siódma generacja procesorów firmy Intel, posiadająca architekturę x86 (wersje 6xx oraz niektóre 5xx obsługują architekturę EM64T a wyjaśnienie EM64T mówi samo za siebie:

Intel 64 – architektura procesorów firmy Intel, będąca implementacją architektury x86-64. Do drugiej połowy 2006 roku nosiła nazwę EM64T. Są to nałożone na architekturę x86 dodatkowe instrukcje umożliwiające obsługę 32- i 64-bitowych aplikacji. zresztą ja też mam celerona 500 m i mogę zainstalować system x64… i też mam 1 rdzeń…

Nie musisz tego instalować. Ubuntu zawiera już “ntfs-3g” i samo zajmie się montowaniem partycji NTFS.

W Twoim przypadku przy tak dużym dysku warto pomyśleć nad założeniem osobnej partycji /home, na której będziesz trzymał swoje dane.

Jej rozmiar dostosuj w zależności od potrzeb.

@ flasszer

naucz sie czytac ze zrozumieniem kolego.

ntfs-config! !!

@flaszer

to odpal muzyke w rhyhmboxie cfaniaczku i przekonaj sie jak znika cala wczesniej przeszukana kolekcja. ntfs-config jest nakladka graficzna do konfigurowania ntfs-3g. mozesz poczuc sie oswiecony cfaniaczku :wink:

dla mnie zamontowane partycje przy starcie to podstawa.

i wypraszam sobie teksty typu “Nie wiem na jakim Ubuntu się zatrzymałeś kolego” bood wielu lat jestem testerem niestabilnych jeszcze dystrybucji.

Daruj sobie teksty typu “cfaniaczku”, bo są denne. Równie dobrze można edytować plik “fstab”. Aha, chylę czoła, testerze. :lol:

@ flaszer

twoj droga dedukcji jest denna.

mowimy do poczatkujacego usera a nie kogos kto potrafi sobie sam edytowac pliki. zwlaszcza fstab.

staram sie komus ulatwic zycie.

chyle czoła mistrzu logicznego myślenia :wink: