Instalacja ubuntu a co z ekranem wyboru systemu windows

(Lukaszm Zdw) #1

Witam. Chcę zainstalować ubuntu, ale prosiłbym o rady gdyż na tym samym dysku mam zainstalowanego XP i 7 x64 chciałbym, żeby nie wyskakiwał mi ekran wyboru systemu ubuntu tylko żeby ubuntu dodało się do ekranu wyboru stworzonego przez 7

(tores1977) #2

Jako pierwsze instalujesz Ubuntu potem XP na końcu win7

lukaszm , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(Lukaszm Zdw) #4

kolego nie będę przeinstalował dobrze chodzących systemów pytam jak to zrobić mając już zainstalowany xp i seven domyslam sie że po instalacji ubuntu będzie się domyślnie uruchamiał. I żeby odzyskać ekran logowania to trzeba będzie przywrócić rozruch z płytki z 7

-- Dodane 28 listopada 2009, 13:59:35 --

p.s podczas instalacji wybrać instalacje sektora rozruchowego czy nie? Jaki system plików wybrać?

(Kacper B Zuk) #5

Będzie się domyślnie uruchamiał, ale po 5 czy 10s i będzie można wybrac uruchomienie Windowsa XP albo 7 (powinien oba automatycznie wykryc).

Co do systemu plików, to całkowicie kwestia gustu, osobiście używam ReiserFS, a najpopularniejszy jest ext3.

(BejDżej) #6

Z własnego doświadczenia wiem jak to będzie wyglądało. Najpierw pojawi się Linuksowy bootloader (GRUB) i będziesz miał do wyboru Ubuntu i system Windows (nie dwa oddzielne XP/7). Po wciśnięciu opcji z Windows pojawi się kolejne menu, tym razem z wyborem jednego z dwóch systemów Windows. Ale jeśli chcesz aby wszystko było w jednym, możesz usunąć orginalny bootloader Sevena a zostawić tylko GRUBA z dodanym dodatkowym wpisem z Windows 7. Ciężko byłoby dodać Linuksa do bootloadera Windows, ponieważ to inny rodzaj partycji.

(Lukaszm Zdw) #7

ale mi się grub nie podoba i nie chcę go mieć wiem że się da bo widziałem na własne oczy niestety nie mam możliwości dowiedzenia się jak to zrobić.

(Kojot) #8

Nigdy czegoś takiego nie próbowałem, ale zdaje się, że Windows 7 używa BCD jako bootloadera, więc możesz sprawdzić program EasyBCD. Jeśli możliwość takiej konfiguracji bootloadera istnieje, to powinieneś ją łatwo w tym programie znaleźć.

(Lukaszm Zdw) #9

zaistalowałem wubi ubuntu no i jest prawie idealnie prawie bo utworzył się w bootloader od 7 wpis ubuntu niestety nie działa on dostaje komunikat \wubildr.mbr i bład 0xc000000f ale jak daje na windows xp w tym bootloaderze to mam znow 2 wpisy Windows XP i ubuntu teraz gdy dam ubuntu to przenosi mnie do ubuntu. Jak zrobic żeby ten 1 wpis który mam na 1 bootloaderze zaczął śmigać?

(BejDżej) #10

Widzieć to może i widziałeś (zresztą ja też, u kumpla xD) ale zależy jak system był instalowany. Bo jeżeli instalujesz spod Windowsa, to właśnie tak masz. Chociaż spróbować możesz... Dodaj wpis z numerem partycji Linuksa do pliku BOOT.ini.

(Lukaszm Zdw) #11

tzn podaj przyklad żebym wiedział jak taki wpis ma wyglądać.

(BejDżej) #12

Skopiuj ten od Windowsa, i zastąp nazwę oraz zmień nazwę partycji. Nie wiem jak ten wpis dokładnie wygląda bo nie mam Windows

(Kojot) #13

Windows 7 nie używa boot.ini, więc nie będzie miał gdzie tego wpisu wkleić.

(BejDżej) #14

Musi być jakiś plik za to odpowiadający. Nie ma innej możliwości. Niech ktoś z użytkowników Sevena się wypowie.