Instalacja ubuntu i home na ntfs

Witam. Siedzę na win7 i chcę się znów przesiąść na linuxa (ubuntu 10.10) i mam takie partycje:

#1 - 25GB - system z windows 7, sformatuję na ext4 i wrzucę ubutnu

#2 - 200GB - ntfs z plikami, tu chciałbym zrobić /home bez formatowania ten partycji, da się coś takiego?

Czy może lepiej by było pierwszą partycje podzielić na 2 (/ i /home), ale zrobić tak żeby pliki z torrentów, przeglądarki wrzucały się na tą partycję?

Lepsze będzie 2 rozwiązanie. Pierwsze rozwiązanie może być problemowe, bo ntfs nie obsługuje uprawień typowych dla linuksa, jak i linków symbolicznych.

Podziel sobie partycję 25 GB na:

  • 10 GB - na " / " - system

  • 15 GB - na " /home "

Linuksa instaluj na partycjach sformatowanych w systemie plików natywnym dla linuxa - np. ext4.

Partycję 200 GB możesz podmontować na stałe np. w katalogu /mnt/pliki - trzeba utworzyć taki katalog i dopisać partycję do /etc/fstab ze wskazaniem tego punktu montowania.

No ja wiem że można na stałe zamontować. Ale co zrobić, żeby z tego /home nie korzystać? Tzn. żeby tam były tylko moje ustawienia, a katalog z pobranymi plikami miec na tym ntfsie?

Jeśli partycja NTFS będzie montowana na stałe i poprawnie - można przecież wskazać programowi do torrentów katalog pobierania i każesz mu ściągać do katalogu na NTFS …

Aha. Czyli raczej nie będzie problemów :slight_smile: I jeszcze takie 2 pytania: jakie są komendy na zamontowanie na stałe tej partycji? Bo już pozapomiałem komend :oops: I czy nie będzie problemów z siecią domową z windows 7? Konkretnie chodzi mi o udostępnianie plików i drukarkę(mam canon pixma ip1500), wcześniej nie mogłem korzystać z drukarki bo nie było sterowników dla linuxa :cry:

Edycję pliku /etc/fstab masz opisaną tutaj:

http://computersun.pl/linux/podstawy/mo … -s_97.html

Jeśli chodzi o pozostałe dwa tematy, to pytałeś już o to w innych postach - nic nie udało się osiągnąć?

Ja polecam zrobić tak:

10GB - /

15 GB - /home

200GB - /media/dane

I tyle. A najlepiej, przekonwertować NTFSa na coś normalnego

Jakbym mógł zmienić tą partycję to bym to zrobił i nie zakładał tego tematu :lol:

Dzięki. Może jakoś zamontuję :slight_smile: No niestety nie da się udostępniać z win7 dla win7 :cry: ale trudno :slight_smile: i tak przechodzę raczej na linuxa :smiley: bo jest szybszy, stabilniejszy i nie ma z nim żadnym problemów :smiley:

Partycję Ntfs zamontujesz automatycznie podczas uruchamiania systemu, dodają taki wpis do /etc/fstab

/dev/sdXY /media/windows ntfs rw 0 0

gdzie:

sdXY to partycja Ntfs, np. sda1. Natomiast katalogu /media/windows tworzyć nie musisz, zostanie on stworzony automatycznie podczas montowania partycji i usunięty podczas odmontowania partycji.

Pozdrawiam!