Instalacja Ubuntu - po mojemu

Mam 2 partycje C-10GB D-140GB chce zainstalować Ubuntu na c ale bez żadnych SWAP’ów i /home - home t ma być partycja D - NTFS

da się?

nie.

:lol:

Jeśli chcesz tylko poznać system i “pobawić się” nim, to używaj go jako LiveCD, bo Ubuntu Ci to umożliwia.

tak naprawde, to pewnie by się dało :slight_smile:

twierdzę tak, bo mandrake 6.1 (helios) umożliwiał taką instalację…

da sie.

Ale swap zwieksza wydajnosc. Jest to partycja wymiany. W windowsie tez cos podobnego jest ale kozysta z tej samej partycji co system. /home zwieksza to pliki uzytkownikow.

Napweno musisz sformatowac parycje na ktorej chcesz zainstalowac Ubuntu (kazdego linuxa)

ale dac sie da tylko po co…

To jak w końcu ? :slight_smile:

Żeby mieć porządek i nie tracić miejsca na zbędne partycje… Czy naprawde muszę tworzyć ta partycje SWAP ? Mam 512 MB ramu DDR

jest to możliwe (by zainstalować linuksa na partycji windowsowej), jak większość rzeczy jest możliwa do wykonania na linuksie, i jest to zapewne trudne do wykonania (też jak większość rzeczy na linuksie :slight_smile: ) - mówię tu o zmuszeniu instalatora do zainstalowaniu się na fat32/ntfs (w pliku).

ale może nie kombinować pod górę i użyć vmware i przetestować?

albo tak jak ktoś wspomniał - livecd, chociaż jak wiadomo, nie będzie działać super szybko.

masz jednak złe podejście - chcesz zobaczyć jak działa linuks, czy jak “działa” ? bo działająć na emulatorze czy z livecd napewno nie będzie to demon szybkości :slight_smile: a stworzenie partycji ext3 i swap wcale nie jest takie trudne (np. jeżeli masz kilka giga za dużo na C:, możesz to bez utraty danych przeznaczyć na ww. partycje).

Inaczej bo może nie potrafimy się zrozumieć :slight_smile: te 10GB mnie nie obchodzi ma być dla linuxa :slight_smile: Ta partycja D 140GB w formacie NTFS ma zostać nie tknięta, nie zmienione nic, a szczególnie zawartość i dane :slight_smile: Tam będę trzymał wszystkie: prace, zdjęcia, teledyski i tak dalej.

Teraz mam na tej partycji 10’cio GB’towej Windowsa 2003 i mam jeszcze 5.5 GB wolnego a mam zainstalowane wszystkie kodeki Nero 7 EE, Office 2007 E, więc mam myślę że dla Ubuntu powinno to wystarczyć… a może się mylę?

Ogólnie taki mam plan :slight_smile: Co to oprogramowania to szaleć nie będę.

Wszystkie dane pochodzące z internetu, płyt etc. będą lądować na dysku D (po to tyle miejsca).

Programy jakie bym chciał w linuxie to: wszelkie kodeki do dźwięku i filmów - tak abym nie miał problemu z odtworzeniem czegokolwiek - mp4, wma, mp3, avi, xivid, rmvb i inne.

Pakiet biurowy - Open Office ?

Program do nagrywania płyt CD / DVD - jakiś dobry. Abym mógł nagrać płytę audio, zgrać audiocd na dysk, nagrać płytę bootowalną, żeby bardzo dobrze współpracował z nagrywarką Pioneer 111D.

Program do słuchania muzyki - musi umieć odtwarzać radio internetowe, może wyświetlać jakieś wizualizacje jak Winamp :slight_smile:

Komunikator - najlepiej multi coś w stylu Konnekta który jest dla mnie idealny. Sieć GG i Tlen, wysyłanie/przyjmowanie obrazków.

Odpowiednik Skype - a może jest taka wersja dla linuxa?

Klient Torrent - uTorrent to mój ideał więc coś w tym stylu by się przydało - ważne aby potrafił sam wyłączyć komputer po zakończonym pobieraniu.

Jakiś prosty program graficzny - może GIMP ?

Przeglądarka graficzna - coś na kształt IrfanView

Obsługa archiwum - pokrewieństwo WinRar’a - ważne aby potrafił rozpakować i spakować rar/zip - napisy do filmów i inne :slight_smile:

Czy da się uruchamiać EXE, i jakieś gry? Mam 2 oryginalne Diablo 2 Lord i Quake3.

I chciałbym powyłączać zbędne usługi tak jak w Windows - nie mam sieci bezprzewodowej, drukarki, laptopa i reszta taka :slight_smile:

I reszta której nie wymieniłem a uznacie za słuszną :slight_smile:

Mam nadzieje że nie namieszałem za bardzo i ktoś odważy się mi pomóc :slight_smile:

Pozdrawiam

swap 512 MB utworz. zawsze sie przyda :wink:

te 512 MB Cie nie zbawi. /home mozesz nie tworzyc;)

Open Office - jest

Program do nagrywania płyt CD / DVD - GnomeBaker, k3b…

Program do słuchania muzyki - cala masa… Beep Media Player itd…

Komunikator - Gaim

Odpowiednik Skype - jest Skype na Linuxa

Klient Torrent - cala masa…

Jakiś prosty program graficzny - Gimp :slight_smile:

Przeglądarka graficzna - GThumb itd… Nie brakuje tego

Obsługa archiwum - jasne ze jest :slight_smile: kazde archiwum :wink:

Czy da się uruchamiać EXE, i jakieś gry? Mam 2 oryginalne Diablo 2 Lord i Quake3. - z tym bedzie najgorzej… Cedega ale moga byc problemy…

Jak zainstalujesz Ubuntu to w repo jest program “BUM” tam sobie powylaczasz wszytsko co zbedne. No w systemowym programie 'Uslugi" tez mozna je powylaczac.

Złączono Posta : 02.03.2007 (Pią) 11:56

Jesli chcesz na tych 5,5 GB zainstalowac to wszystko to moze byc ciezko… takie 7 GB to jest rozsadne minimum, zebys nie musial sie ogladac co chwile na pojemnosc dysku.

Partycje ta napewno bedziesz musial wydzielic (sformatowac na ext3) nie ma .

Tzn dalo by sie na NTFS ale szkoda zachodu…

Sciagnij sobie liveCD np Ubuntu 6.12 z http://ubuntu.pl/pobierz.html ( ta sama wersje mozesz zainstalowac na dysku )

Źle zrozumiałeś… To był tylko przykład że ustawiony Windows po mojemu zajmuje 4.5GB Dla Linuxa przeznaczam te CAŁE 10GB, wystarczy ?

Tak oczywiście :slight_smile:

Czyli jak ma wyglądać układ partycji i jak to / czym zrobić bezpiecznie ?

A nie ma wymogu tworzenia tego /home?

Czy ja będę tego używał czy to jest tylko tak na pokaz? Po co ta partycja i czy jest używana, jeżeli tak to w jakich okolicznościach i jak często ?

Myślałem o Ubuntu 7.04 :slight_smile:

jesli to twoja pierwsza stycznosc z linuxem to bierz 6.12 bo jest odrazu z kilkoma przydatnymi dodatkami.

Samo 7.04 dziala dobrze naet bardzo dobrze mimo ze to Beta/alpha.

Jesli Cie to nie zraza to instaluj 7.04. Pamietaj jedynie o aktualizacjach(system sam tez bedzie przypominal)

Moze sie czasami przydac swap. Ja mam 1 GB ramu i dalem 512 swapa czasami cos tam siedzi ale zadko. Te 512 MB Cie nie zbawi chyba a zawsze moze pomoc. Mozesz dac tez 256… Jednak swapa bym dal i tak;)

Instalatorem zrobisz bezpiecznie;] Wybierzesz reczne partycjonowanie (ostatnia opcja) i usuniesz ta 10 GB z windowsem, stworzysz swapa i reszte na / (punk montowania musi byc “/”)

/home to pliki uzytkownikow twoje ustawienia itd.

Np instalujesz innego linuxa ot tak. Wtedy twoje “/home” montujesz a nie formatujesz i wszytkie twoje ustawienia (historia, maile, wyglady, ikonki itd)

Powiem Ci tak jesli i tak chcesz sciagac wszytko na tego NTFS to mozesz stworzyc 7GB na “/” 2,5 GB na “/home” i 512 MB na swap. albo mozesz nawet jeszcze mniej dac na /home (nawet 1 GB) zawsze w razie czego nie tracisz ustawien swoich wszystkich:)

Co do 7.04 to tak jak pisalem. Mi sie pracuje na nim swietnie. Ale na poczatek lepiej 6.12 a 7.04 za poltora miesiaca jak wyjdzie do konca:)

Złączono Posta : 02.03.2007 (Pią) 13:00

swap to partycja wymiany jak system uwaza ze cos na nia wrzucic to wrzuca. jak jej nie ma to siedzi w ramie albo wogole nie jest zaladowane

Po pierwsze jak rozumiem, to usuwasz Winowsa z dysku, to wtedy te 10 GB starczy w zupełności.

Po drugie - jeżeli masz 512 MB Ramu - warto mieć partycje swap - masz wtedy bardziej wydajny komp, gdybyś miał 2 razy więcej ramu, wtedy mógłbyś nie zakładać “swapa”

Po trzecie - /home i tak ci się utworzy w katalogu /

Po czwarte do partycji NTFS bedziesz miał dostęp po zainstalowaniu Ntfs-3g

Po piąte - zanim zainstalujesz jakieś distro - to jak pisano powyżej, wpierw zapoznaj się z wersją Live-CD.

Ubuntu 7.04 jeszcze nie instaluj - jest jeszcze w wersji testowej i może ci sie wysypać

Polecam Ubuntu 6.12 Elokwentny Emu - jest to spolszczona wersja Ubuntu 6.10 i posiada kodeki multimiedialne i inne bajery typu pluginy do Firefoxa, których nie ma w 6.10

Pozdrawiam

Sama ? Czyli nie muszę tworzyć jej?

Mogę ją przenieść czy jakoś przemianować? Tak jak mówiłem dysk D będzie moim głównym “magazynem” danych.

Ja mam go zainstalowanego na starym oddzielnym dysku 8GB :slight_smile: Co do 6.12 widziałem i bardzo fajnie, aczkolwiek wolał bym sam doinstalować wszystko - nawet troszkę z kłopotami niż korzystać z multipakietu w którym może nawet nie będę wiedział co do czego i op co jest :slight_smile:

Czyli muszę czy nie mszę tworzyć HOME ? Chciał bym mieć porządek w partycjach, nawet teraz wole porobić sobie katalogi niż masę partycji…

Cz ten sterownik do NTFS nic mi nie skasuje / popsuje ? Na ilę jest bezpieczny ?

Jak zawracam za mocno głowę to przepraszam :slight_smile: Wole 10 razy zapytac nawet o szczegóły niż coś popsuć i żałować

pzdr!

w / sam stworzy sie katalog home i nie musisz go tworzyc ale mozesz stworzyc osobna partycje na ktorej bedzie /home

czy taka partycje stworzysz czy nie to Twoja sprawa, nie zauwazysz roznicy podczas uzywania systemu ale jak bedziesz chcial reinstalowac system to posiadanie osobnej partycji na home jest o tyle przydatne ze formatujesz tylko partycje z systemem i po ponownej instalacji masz juz zachowane wszystkie ustawienia sprzed reinstalacji

nie musisz

jest bezpieczny, wiecej tutaj

No i nareszcie prosto i klarownie :slight_smile: Co nie znaczy że nie jestem wdzięczy innym rozmówca za zabranie głosu.

Po prostu chciał bym jak najmniej namieszać bo może się okazać że będę chciał zrezygnować z Linuxa z względu na trudność czy coś i powrócić do Windowsa (dlatego nie chce zmieniać partycji D) Ludzka rzecz :slight_smile:

CO jeszcze powinienem wiedzieć przez instalacją ? :slight_smile:

stworzenie patycji /home to… z 10 sekund wiecej… a naprawde warto:)

Już nie chodzi o czas.

Niech utworzy mi ją instalator sam w partycji głównej / tak będzie dobrze ?

A co do SWAP to będzie różnica jak zrobię 256 ? Czy lepiej 512. Szczerze pytam

Lepiej 512…

/home naprawde prosto ustawic;)

Jak masz jakis partition magick albo cos to przygotuj sobie rozmiary partycji potem w instalatorze klikniesz prawym => edytuj => punkt montowania i podasz “/”,"/home" :wink:

A dla swap wybrac trzeba typ partycji (w tym samym okienku)

A ja będę uparty jak osioł i nalegam czy mogę nie tworzyć tej partycji :slight_smile:

Mam dokładnie 9.76GB na partycji C czyli 512 na SWAP a reszte na / i katalog home, tak ?

Czy Ubuntu widzi katalogi sieciowe z Windwsa ? Jestem w sieci lokalnej