Instalacja Visty bez usuwania danych z partycji dodatkowej

Witam,

Aktualnie mam WIN XP na partycji systemowej © oraz dane na partycji (D). Czy da się zainstalować Viste formatując dane z partycji C, tak aby zainstalować tam system, oraz jednocześnie zostawić dane na partycji D? Pytam bo po prostu na D mam strasznie dużo danych (filmy, zdjęcia, pliki z 3dmaxa :X). Już pozostawiam na pastwe losy gry, ale właśnie głównie chodzi mi o powyższe.

Jest to możliwe? Jeśli tak to jak to zrobić?

Pozdrawiam

Tak jest to możliwe. Przy instalowaniu visty formatujesz dysk C: i tam wgrywasz Viste…

Neth , nie powinno być problemu. Podsumowując masz na “C” XP’ka,a chcesz mieć tam Viste tak?

Tak dokładnie. A na d mam wszystkie dane, na c tylko sterowniki.

Pousuwałem wszystkie gry żeby poźniej problemó nie było. Zostawiłem tylko mp3, zdjęcia i filmy.

Kiedyś właśnie robiłem podobnie i wiecie co? Po instalacji systemu jak chciałem wejść na partycje d to pisało “dysk został niesformatowany, czy chcesz go sformatować teraz?” … Nie mogłem nic zrobić i straciłem wszystkie dane :X

A jeśli chodzi o instalacje, czyli normalnie zbootować Viste z płytki, format C i instalacja na C? D nie ruszać? Musze jeszcze wykombinować jak zwiększyć rozmiar partycji bez naruszenia danych bo jednak wolałbym te 40 gbzamiast 28 przeznaczyć na Viste.

Pewnie wtedy straciłeś jedynie dostęp do partycji, wystarczyło wtedy tylko skorzystać z chkdsk.(chyba :smiley: )

Dokładnie tak musisz zrobić. A żeby zmienić rozmiar partycji to jak już wgrasz system to skorzystaj z np. Partition Magic i dzieki niemu będzięsz mógł zmienić partycje z poziomu systemu bez formatowania i tracenia danych.

Muszę cię ostrzec przed używaniem programu partitin magic na viscie. Mnie się nie uruchomił a przy deinstalacji wystąpił błąd system padł i miałem ciągle blue screena. Vista ma swój własny program do zarządzania dyskami ale jest on bardzo wolny. Odnośnie tego czy możesz zainstalować viste na c bez formatu d. Ja zgrałbym na wszelki wypadek najważniejsze dane z d. Ja musiałem sformatować cały dysk gdy chciałem instalować viste. Dodam że instalowałem ją na laptopie i vista była już zainstalowana ale zepsuta. Gdy uruchomił się instalator visty nie mógł on sformatować partycji na której była stara vista. Nawet włożyłem płytke xp ale też sobie nie poradził z formatowaniem. Dopiero jak użyłem dołączonej do laptopa płyty mediadirect to dało rade, ale musiałem sforamtować cały dysk. Wszystkie partycje zostały usunięte a program utworzył 2 swoje i 1 którą ja chciałem. Nie wiem czy też będziesz miał takie problemy ale wolę ostrzec. Pozdro.