Instalacja Visty bez usuwania danych z partycji dodatkowej

(Nethalythic) #1

Witam,

Aktualnie mam WIN XP na partycji systemowej © oraz dane na partycji (D). Czy da się zainstalować Viste formatując dane z partycji C, tak aby zainstalować tam system, oraz jednocześnie zostawić dane na partycji D? Pytam bo po prostu na D mam strasznie dużo danych (filmy, zdjęcia, pliki z 3dmaxa :X). Już pozostawiam na pastwe losy gry, ale właśnie głównie chodzi mi o powyższe.

Jest to możliwe? Jeśli tak to jak to zrobić?

Pozdrawiam

(Angelo_7) #2

Tak jest to możliwe. Przy instalowaniu visty formatujesz dysk C: i tam wgrywasz Viste...

(Łukasz14) #3

Neth , nie powinno być problemu. Podsumowując masz na "C" XP'ka,a chcesz mieć tam Viste tak?

(Nethalythic) #4

Tak dokładnie. A na d mam wszystkie dane, na c tylko sterowniki.

Pousuwałem wszystkie gry żeby poźniej problemó nie było. Zostawiłem tylko mp3, zdjęcia i filmy.

Kiedyś właśnie robiłem podobnie i wiecie co? Po instalacji systemu jak chciałem wejść na partycje d to pisało "dysk został niesformatowany, czy chcesz go sformatować teraz?" ... Nie mogłem nic zrobić i straciłem wszystkie dane :X

A jeśli chodzi o instalacje, czyli normalnie zbootować Viste z płytki, format C i instalacja na C? D nie ruszać? Musze jeszcze wykombinować jak zwiększyć rozmiar partycji bez naruszenia danych bo jednak wolałbym te 40 gbzamiast 28 przeznaczyć na Viste.

(Angelo_7) #5

Pewnie wtedy straciłeś jedynie dostęp do partycji, wystarczyło wtedy tylko skorzystać z chkdsk.(chyba :smiley: )

Dokładnie tak musisz zrobić. A żeby zmienić rozmiar partycji to jak już wgrasz system to skorzystaj z np. Partition Magic i dzieki niemu będzięsz mógł zmienić partycje z poziomu systemu bez formatowania i tracenia danych.

(Mateusz12g) #6

Muszę cię ostrzec przed używaniem programu partitin magic na viscie. Mnie się nie uruchomił a przy deinstalacji wystąpił błąd system padł i miałem ciągle blue screena. Vista ma swój własny program do zarządzania dyskami ale jest on bardzo wolny. Odnośnie tego czy możesz zainstalować viste na c bez formatu d. Ja zgrałbym na wszelki wypadek najważniejsze dane z d. Ja musiałem sformatować cały dysk gdy chciałem instalować viste. Dodam że instalowałem ją na laptopie i vista była już zainstalowana ale zepsuta. Gdy uruchomił się instalator visty nie mógł on sformatować partycji na której była stara vista. Nawet włożyłem płytke xp ale też sobie nie poradził z formatowaniem. Dopiero jak użyłem dołączonej do laptopa płyty mediadirect to dało rade, ale musiałem sforamtować cały dysk. Wszystkie partycje zostały usunięte a program utworzył 2 swoje i 1 którą ja chciałem. Nie wiem czy też będziesz miał takie problemy ale wolę ostrzec. Pozdro.