Instalacja Visty, deinstalacja XP

Witam,

Kupiłem laptopa z zainstalowaną Vistą Home. Zrobiłem kopię zapasową systemu na 2 płytach DVD. Aby zainstalować XP usunąłem partycję z systemem i radośnie zainstalowałem XP.

Teraz chciałbym wrócić do Visty, ale po włożeniu do napędu płyt z Vistą włącza się Recovery Manager, który chce sformatować mój dysk twardy w całości i nie da się przekonać do innych rozwiązań. Co w takim razie zrobić by móc zainstalować Vistę?

Dzięki za odpowiedź lub przekierowanie do właściwego artykułu na forum.

simonsiella , niestety w Tym przypadku ciężko będzie ominąć to. Jedyne czego można spróbować to przesunąć partycję z XP-kiem na środek dysku, a w pustym miejscu pozostałym po przesunięciu partycji utworzyć nową. Na Vistę proponuję wygospodarować nieco więcej miejsca w granicach 20-25GB.

Do tworzenia i przesunięcia partycji można użyć gparted tylko musisz uważać na pierwszą partycję recovery, aby jej nie usunąć.

Na szczęście masz już utworzoną kopię zapasową na DVD więc jak coś pójdzie nie tak to nie utracisz możliwości zainstalowania systemu Vista.

rokko, ale generalnie chcę się całkowicie pozbyć Windowsa XP. Problem tkwi w tym, by z płyty z systemem Vista odpalić instalację systemu, a nie Recovery Managera, który tylko by wszystko formatował. Jest jakieś wyjście?

Nie wiem jak Ty sobie to wyobrażasz. Nie ma możliwości przywołania normalnego instalatora Visty z płyty recovery, poprostu jest to system (obraz systemu) przygotowany przez producenta, a on jest taki jaki jest :lol: .

Postępować zgodnie z instrukcjami Recovery Manager :lol:

Przecież ten program chce właśnie zrobić to co ty :smiley:

Może coś źle zrozumiałem (jak tak to przepraszam), ale nie możesz obok XP zainstalować Visty, potem odinstalować XP??? :slight_smile:

Pozdrawiam

Maniek5 , możesz powiedzieć dlaczego tak uważasz ? Taki zabieg jest jak najbardziej wykonalny …odrobinę ryzykowny ale wykonalny.

Uważam tak bo sam tak robiłem, nie wiem czemu ryzykowny, miałem kiedyś 2 Visty, jedna była poprostu wyłączona z działania, ale dużo miejsca zajmowała więc uwcześnie D:/Windows poszedł do śmietnika… :)Tak będzie miał najprościej. PS ten sposób jednak z tego co pamiętam foldery w program files.

Pozdrawiam

Chłopaki… generalnie temat jest prosty:

XP - na śmietnik

Vista - instalacja

Problem tkwi w tym, że instalacja Visty zaczyna się od recovery managera, który chce przywrócić ustawienia fabryczne = sformatować dysk w całości, czego ja osobiście nie chcę.

Pytanie - czy możliwe jest odpalenie instalatora z pominięciem recovery managera. Jeśli np nie da się z tych płytek back-up, to czy na necie znajdują się wersje Visty, które tak właśnie będzie można zainstalować.

Wszystkie operacje związane z przenoszeniem partycji niosą ze sobą pewien stopień ryzyka.

…nie miałem na myśli tego. A tak na marginesie po co komu dwie Visty :smiley:

Maniek5 , wciąż nie odpowiedziałeś na moje pytanie.

Pisałem już o tym - jest to niewykonalne.

Do tego wystarczy zwykła, standardowa płytka z Vistą.

Czy miałem odpowiedzieć na to pytanie Dlaczego tak uważam? Jeśli tak to już napisałem że jest to łatwiejszy sposób niż podane powyżej :smiley: A po co mi, gdyż jedna się nie odpalała (30-dniowa testowa przestała działać) i jako trzeci system zainstalowałem pełną wersję tzn. z kluczem :slight_smile:

Pozdrawiam