Instalacja Visty - format plików

Mam pytanie czy przy instalacji Visty trzeba mieć NTFS. Bo gdy miałem format FAT wyskoczył mi system z pytaniem o sterowniki do dysków SATA. Więc chciałem wiedzieć czy było to spowodowane złym formatem plików ? I czy przy formatowaniu, po instalacji w formacie NTFS nie wyskoczy mi z pytaniem o stery ?

Nie. System plików nie ma nic wspólnego z dyskami SATA

jeśli masz nadal ten sam dysk to tak

To jak rozwiązać ten problem panowie :frowning: ? I czemu wyskakuje mi ten problem, skoro mam nowy dysk SATA 400GB. Sprzęt mam nowy Vista powinna chodzić bez problemu. Próbowałem na próbę zainstalować Vistę z uruchomionego systemu XP i właśnie wyskoczył mi z pytaniem o stery do dysku. Z tego co wcześniej usłyszałem, to było to powodowane złym formatem bo mam FATA, a z tego co mi powiedziano to Vista wymaga NTFS. Jak więc ominąć ten problem ?

Nie instaluje się Visty z poziomu XP tylko samodzielnie. Co do sterowników SATA. Sprawdź czy w BIOS-ie nie masz opcji opisanej jako

non-raid disc" lub podobnie. Włączenie tej opcji powoduje, że Vista nie będzie robiła problemów z instalacją systemu. Gdyby to nie pomogło to ratunkiem może być zintegrowanie sterowników SATA bezpośrednio z płytą instalacyjną przy pomocy darmowego programu Vlite http://www.vlite.net/

Dzięki za, info sprawdzę później BIOS i zobaczymy