Instalacja Win 98, na dodatkowej partycji - NIE DA SIĘ!

Witam ! Zrobiłem sobie “na żywca” partycję Partition Magic’em, wkładam płytkę WIn 98 do kompa robie jak każą, zaraz przed instalacją mówi, że jest Jakiś system inny niż MS-DOS, i można usunąć albo nie, daje żeby nie usunęło i chodzi o to, że on nie pyta gdzie ma zainstalować tylko che instalować na C: tam gdzie mam już Win XP, nie pyta o partycję. Boję się iśc dalej. Pomocy

Problem polega na tym, że jeśli chcesz mieć 2 systemy operacyjne Windows, w różnych wersjach, to najpierw powinieneś zainstalować Win98, a dopiero potem WinXP, bo WinXP rozpozna starszą wersję systemu operacyjnego i będzie można go zainstalować na innej partycji, a potem przy uruchamianiu będziesz miał menu wyboru, który system chcesz odpalić.

Dobrze, że nie próbowałeś instalować dalej, bo mógłbyś uszkodzić pliki systemowe WinXP.

Temat zamknięty do wyjaśnienia

Update:

Blokada zdjęta

A nie da się inaczej, bez kolejności? Bo niedawno reinstalowałem i nie chcę dla takiego pikusia od nowa.

Kiedyś robiłem taki manewr i pamiętam, że musiałem przeinstalować XP. Dokumenty i ustawienia zachowałem.

Może jednak, jescze ktoś wie jak bez reinstalowania? proszę !

da się to zrobić ale jest dużo pracy:

  1. partycja na której chcesz instalować 98 musi być fat16 lub 32.

  2. przygotuj sobie dyskietkę startową do win 98, jeśli nie ma na niej to z działającego systemu win 98 skopiuj z katalogu Windows\Command plik DEBUG.EXE.

  3. Odpal komputer z dyskietki startowej do win 98, wcześniej umieść płytę z win 98 w napędzie, następnie uruchom w dosie instalator win 98 / X:\Win98\setup.exe, gdzie X to litera napędu, w której masz płytę z win 98, ścieżkę dostępu do setup.exe podaj taką jaką masz na płycie, ja Ci podałem przykładowo. Powinien Ci jeśli dobrze wszystko wpiszesz ruszyć instalator, w momencie gdy Cie się spyta o folder docelowy koniecznie wpisz inną partycję lub dysk niż C, np. D:\Windows. Dokończ instalacji systemu i pozwól zrestartować się z win 98.

  4. Teraz otwórz notatnik / będziesz w win 98 / i wpisz do niego dokładnie ten tekst:

L 100 2 0 1

N C:\BOOTSECT.DOS

R BX

O

R CX

200

W

Q

zpisz ten plik na dyskietkę startową i nadaj mu nazwę READ.SCR

  1. Uruchom ponownie kompa z dyskietki startowej i wpisz komendę / po A:/ DEBUG

gdyby ten plik już istniał na dysku i nie można go było nadpisać musisz zmienić jego atrybuty poleceniem:ATTRIB C:\BOOTSECT.DOS -S-H-R

po tym wszystkim zmień w biosie bootowanie na cd-rom, umieść płytę z win xp w napędzie i odpal instalatora xp, gdy Cię zapyta czy chcesz instalować czy naprawiać daj opcję naprawa. Następnie zapyta się o wybór instalacji na którą się masz zalogować podaj 1, czyli xp, wpisz jeśli masz hasło administratora i następnie wpisz komendę FIXBOOT

wyjmij płytę z napędu, wpisz exit komp powinien się zrestarować. I to wszystko plik boot.ini został zmodyfikowany i powinieneś zobaczyć opcje wyboru systemu operacyjnego. Jeżeli nic nie przekręcisz musi się udać, sam to robiłem parę razy.

Uhh, nie mam dyskietki instalacyjnej gdzieś się zapodziała wieeeeki temu. A nie znam nikogo, kto ma Win 98. I tak bym się nie odważył. W życiu.

A :google:

10 sek szukania :arrow: http://www.bootdisk.com/

niestety prostszej metody nie ma, jeśli się nie pomylisz nic nie zepsujesz bo zawsze możesz ręcznie usunąć win 98, a modyfikowane pliki boot.

ini i bootsect.dos możesz skopiować wcześniej i w przypadku niepowodzenia zastąpić oryginalnymi, chyba, że masz na C system NTFS to musisz użyć do przywrócenia plików dyskietkę, która go obsługuje, choćby “Cichy Boot”

Czyli jak spartole Win XP to mogę mu dać Naprawę z płytki? i zadziała?

EDIT:

Tematu nie wywalać, jutro sobie napiszę jak mam zrobić, oznaczenia dysków i jutro zrobię.

Jest problem ! Ja mam plik setup.exe w D:\setup.exe i D:\win 98\setup.exe ! Który jest właściwy?

Jescze jeden problem ! Jak napisać tą komende w notatniku czy tak:

a

a

a

czy tak:

a

a

a

Jeszcze jedno pytanie:

Czy tam ma być C:\BOOT… czy oznakowanie mojej stacji dysków w tym wypadku D: ?

Jescze coś:

ATTRIB C:\BOOTSECT.DOS -S-H-R

Tu też ma być C: Czy partycja na której robię?

Jescze jedno:

Fiesta podał stronę z BOOTDISKAMI. Nie pisze czy mam 98 SE, czy OEM czym się różnie jedno od drugiego? Jescze custom, no ramdrive?

Oba są właściwe; spróbuj dać najpierw setup.exe, D:\setup.exe, czyli “na płycie” ten instalator instaluje i sprawdza jednocześnie sprzęt, gdyby nie ruszyło to wpisz ten drugi setup.exe, który jest w katalogu Win, a trzecia możliwość wpisz: D:\win98\setupcor.exe - czysta instalacja windowsa bez sprawdzania sprzętu, sprawdź dobrze tylko czy masz win98 czy win98se żebyś dobrze wpisał.

Właśnie nie wiem czy SE bo nie pisze !!

odpowiesz na inne pytania? Pliss

  1. odstępy między wierszami daj pojedyncze,

  2. Jeżeli xp masz zainstalowany na C to:

L 100 2 0 1

N C:\BOOTSECT.DOS

R BX

O

R CX

200

W

Q

przepisz dokładnie tak jak wyżej / tu chodzo o plik systemowy Bootsect.dos /, który przy instalacji xp na C: jest zawsze na C:

Czyli odstępy normalnie jakbym pisał? Czy zrobić linię pustą między wierszami?

ale na płycie z win 98 masz folder opisany jeśli pisze WIN98 to wpisz WIN98, jeśli WIN98SE to wpisz WIN98SE / w ścieżce dostępu /

Złączono Posta : 17.12.2006 (Nie) 21:09

dyskietka starowa WIN98 obsłuży zarówno “zwykły” jak i SE, to nie ma znaczenia

No właśnie nie wiem, zobacz na to co fiesta podał tam są do ściągnięcia:

Windows 98 OEM | Mirror | Mirror 2

Windows 98 Custom, No Ramdrive | Mirror1 | 2

SE nie mam, bo katalog się nazywa WIN98. Które z powyższych mam wybrać?

obojętnie, którą ściągniesz ale ściągnij tą OEM, ważne aby obługiwała cd-rom, zresztą ściągnij obie, dwie dyskietki to niedużo i spróbuj odpalić z nich kompa, ważne żeby obsługiwała start z cd-rom, ale radziłbym Ci zrobić u kogoś kto ma win 98, będziesz mieć wszystko po polsku

u kogos kto ma win 98 ten plik skopiowac? nie znam nikogo takiego.

ps ile zajmuje win 98

do 300 MB zależy ile komponentów instalujesz / przy FAT32/