Instalacja Windows 10 - potrzebne porady

Od 10tki

To pobierasz narzędzie do pobierania ISO Windows 10 STĄD
Pobierasz ISO za pomocą tego narzędzia.
Nagrywasz ISO za pomocą Rufusa na pendrive.
Uruchamiasz laptop z pendrive.
Wydierasz opcję instalacji zaawansowaną i później formatujesz partycje systemową( pierwszą od góry) i klikasz dalej a system Ci się zainstaluje.

W ten sposób sformatuje tylko dysk (partycje) systemowy, prawda? Aktywację przeprowadzą się już na zainstalowanym Windowsie po zalogowaniu do konta?

Aktywacja następuje jak po zainstalowaniu połączysz się z internetem.

Nie jest to do końca prawda. Tak się dzieje jeżeli komputer był kupiony z zainstalowanym systemem. Jeżeli nie był trzeba będzie użyć klucza.

Tak naprawdę zależy to od większej ilości czynników.

Jeżeli np. używałeś na tym urządzeniu wcześniej Windows 10 to system może się aktywować automatycznie zaraz po instalacji, lub po zalogowaniu na konto microsoft.

W przypadku nie używania konta microsoft, w niektórych przypadkach może być konieczne ponowne wpisanie klucza po reinstalacji systemu.

Chciałbym też zapytać o programy antywirusowe. Czy polecacie jakieś na Windows 10, czy też Defender wystarczy?

Zdecydowanie wystarczy.

To akurat krok zbędny, Narzędzie Media Creation Tool również potrafi stworzyć bootowalnego pendrive’a, i lepiej zrobić to właśnie przy jego pomocy, bo od czasów, kiedy obraz Windowsa się trochę rozrósł, Rufus musi tworzyć na pendrive dodatkową partycję i żeby później móc go zbootować trzeba wyłączyć Secure Boot w BIOS, a po co to robić, jeśli nie trzeba :smiley:

Klucz podajesz podczas instalacji, a sieć uruchamia się już w zainstalowanym Windowsie. Jak przez kabel to się włącza sama, a jak po WiFi to wpisujesz hasło do wifi w domu i po nawiązaniu połączenia i podaniu klucza w instalatorze system się aktywuje zanim jeszcze zalogujesz się do konta Microsoft-u.

Nigdy się z czymś takim nie spotkałem, a wiele razy znajomym instalowałem kupiony później windows 10 na dysku i zawsze dawałem później zaloguje się do konta i jak wszedłem w Ustawienia i aktualizacje, wybierając aktywacja pisało aktywny za pomocą konta cyfrowego nawet jak jeszcze nie byli do niego zalogowani czy mieli utworzone konto.

Niby z sercure boot radzi sobie Ventoy.

Niby 20H2 już się na 4 GB / 3,72 GiB (jakieś 10 MiB za duże ISO) pendrive nie mieści to można oszczędzić sobie czasu na pobieranie tych 4 GiB od nowa i testować Ventoy:

O klucz aktywacyjny będziesz poproszony o wpisanie podczas instalacji Windowsa. Aktywacja będzie przebiegać automatycznie.

Zainstaluj Antywirusa ten który jest dodany w pakiecie z Windowsem jest bardzo kiepski. Jak dużo przeglądasz stron internetowych to bardzo szybko coś złapiesz i komputer będzie Tobie mulił niesamowicie.

Żeby nie byłoże, że robię reklamę to poszukaj w Internecie rankingu antywirusów a potem poszukaj kluczy na YT do tego co wybrałeś. Pod żadnym pozorem nie instaluj żadnych craków, keygenów czy innych dziwadełek. To ma być klucz podany w opisie i tylko w opisie na żadną stronę tez bym nie wchodził :slight_smile:

Pozdrawiam
życzę miłej pracy :slight_smile:

Kompletna bzdura. Windows Defender jest topowym antywirusem, który w testach otrzymuje maksymalne oceny.

Takimi poradami to możesz sobie spamować gdzie indziej, tu ich nie akceptujemy. Klucze do płatnych antywirusów się kupuje. Można też korzystać z darmowych programów AV, ale obecnie to nie ma zbytnio sensu, gdyż - jak pisałem - Defender jest dobrym antywirusem.

Polecasz go bo sam go używasz?

Między innymi. Na jednym co prawda mam NOD32, ale na pozostałych Windows Defender.

Ja też używam Windows Defender.

Na tym komputerze nigdy nie miałem Windowsa 10. Czyli przy pierwszym pytaniu o klucz powinienem go podać a później gdy zapyta zalogować się do konta Microsoft? Czy też przy pierwszym pytaniu powinienem wybrac, że nie mam klucza?

Wszystko jedno.
Możesz podać od razu, możesz już po instalacji systemu.

Masz klucz do windowsa 10 czy do jakiego windowsa masz klucz?

Do Windowsa 10, ale wcześniej używałem 7 i chce po raz pierwszy aktywować windows 10. Z tym, że słyszałem, że lepiej jak jest przypisany do konta Microsoft bo wtedy przy zmianie komputera na pewno będę mógł mieć aktywację tym samym kodem. Dlatego o to pytam.

Nie wiem też co z tym formatem. Czy powinienem usunąć wszystkie partycje gdy będzie ten etap podczas instalacji Windowsa? Czy też wybrać opcję “formatuj”? Czy może jeszcze coś innego?

A ile masz teraz partycji? I jakiej wielkości masz teraz partycje systemową i czy ta wielkość partycji Ci wystarcza?