Instalacja Windows 10 - potrzebne porady

Do Windowsa 10, ale wcześniej używałem 7 i chce po raz pierwszy aktywować windows 10. Z tym, że słyszałem, że lepiej jak jest przypisany do konta Microsoft bo wtedy przy zmianie komputera na pewno będę mógł mieć aktywację tym samym kodem. Dlatego o to pytam.

Nie wiem też co z tym formatem. Czy powinienem usunąć wszystkie partycje gdy będzie ten etap podczas instalacji Windowsa? Czy też wybrać opcję “formatuj”? Czy może jeszcze coś innego?

A ile masz teraz partycji? I jakiej wielkości masz teraz partycje systemową i czy ta wielkość partycji Ci wystarcza?

Teraz mam 2, jedna 199GB i druga 731GB (w moim komputerze tak pokazuje). Jak rozumiem podczas instalacji Windowsa 10 pokaże mi te dwie partycję i tam będę mógł je usunąć i zostawić “unalocated space” lub jest też opcja “format”. Nie wiem czy powinienem je usunąć i czy będzie można zrobić to poźniej czy też powinienem obie sformatować (jak pisalem, chce miec czysty komputer z samym windowsem po instalacji).

Wybierz opcję instalacja zaawansowana, druga od góry, są tylko dwie opcje.
I sformatuj tą partycje 199GB i kliknij dalej a system Ci się zainstaluje na tej partycji.
A na tej drugiej partycji 731GB jak masz jakieś dane to zostaną.
Wpisz wcześniej swój klucz podczas instalacji.

Czyli najpierw wpisuje kod a pozniej sie loguje do konta Microsoft? Nie ma chyba żadnych przeciwwskazań bym zrobił konto Microsoft zamiast offline?

Co do partycji 731GB - nie powinienem jej też sformatować? Jak pisałem chciałbym zacząć zupełnie od nowa z czystym dyskiem. Widziałem też poradę by usunąć wszystkie partycje i zostawić unalocated space.

Jeżeli chodzi o mnie to bym nawet nie próbował łączyć sprzętu osobistego z kontem microsoft.

Tak.

Ja zawsze instluje system na koncie offline i tak jest lepiej moim zdaniem.

Nie formatuj tej partycji.

Dlaczego nie powinienem jej formatować?
Co do konta to jakie są plusy i minusy stworzenia konta Microsoft a nie offline? Czy przy koncie offline będę mógł aktywować ten system na innym komputerze? Jeśli nie chcę konta Microsoft to sie nie loguje tylko wybieram offline?

Zawsze możesz się zalogować na konto MS i tam wybrać zarządzanie urządzeniami.

Ale wtedy bede musiał mieć konto a nie offline?

Konto daje dostęp do sklepu Microsoft gdzie coraz więcej aplikacji z internetu tam jest.

Nie jest czasem tak, że bez konta jeśli zmienie komputer to kod nie będzie działał? Jeśli zrobie konto offline w sensie. Czy konto microsoft wiaze się z jakimś ryzykiem/minusami?

Co z tym formatowaniem? Jeśli nie chcę żadnych plików zapisanych to powininem sformatować też partycje Dysk D?

Jak chcesz dobrze zainstalować Windows to postępuj zgodnie z instrukcją jaką podałem Ci wyżej i wszystko będzie OK. Daj znać jak poszła Ci instalacja. A jakbyś jeszcze miał jakieś trudności to pisz :slightly_smiling_face:

Partycje jak będziesz chciał to później dostosujesz TYM programem bez utraty danych.

To usunąć (Remove) kolejno wszystkie partycje, zostawiając unalocated space na całej powierzchni dysku i kliknąć Next. Resztę wykona instalator, tworząc jedną partycję z systemem.

Konto Microsoft jest przydatne.
Jeśli zostanie powiązane z kluczem to ponowna aktywacja po np. reinstalacji odbędzie się automatycznie.
Dzięki niemu bezproblemowo zmienisz przypisanie swojego klucza ze starego sprzętu na nowy o ile oczywiście jest to klucz zakupiony a nie przypisany do preinstalowanego systemu na sprzęcie (np. laptop z systemem).
Nie mając konta tez sie da ale jest to trudniejsze i niejednokrotnie wymaga kontaktu z firmą Microsoft.
Swoja droga, czemu nie kupisz sobie ssd na system i programy a ten nie przeznaczysz na dane.

Czyli mówicie, że lepiej usunąć partycje i zostawić tylko unalocated place? Czy jeśli wybralbym opcję formatuj na obu partycjach i wybrał jedna do instalacji to byłyby jakieś problemy? Zaciekawiło mnie to w sumie.
Dzięki za porady tak czy siak!

Nie! Oznacza to po prostu, że chcesz wybrać konkretną partycję do zainstalowania systemu. Problem pojawił by się (pytania ze strony instalatora), gdyby np. wybrana partycja była za mała do zainstalowania systemu.

Prawdę powiedziawszy masz dziecko problem,jak zainstalować system.Czy tak ciężko zobaczyć jakikolwiek filmik na popularnym serwisie zwanym YouTube,tam masz od groma poradników pokazujących jak zainstalować system,oczywiście są w naszym języku.
Co do sterowników,to większość jak nie wszystkie będziesz miał zainstalowane.

Chłopie. Weż normalnie uruchom instalator i postępuj zgodnie z nim.
Jak nie wiesz, to wejdż na YT i obejrzyj filmiki jak się system instaluje.
A jak dalej nie wiesz, to daj do serwisu. Niech ci zainstalują.
I już nie nudż

prawym i lewym rogu można zmienić widoczność tematu na „wyciszony”.

Tylko wolniej przeglądaj sekcje „Sugerowane tematy”, na nią jeszcze opcja „wyciszony” nie działa i pewnie w nowym silniku 2.7.0beta7 też tak będzie.