Instalacja Windows 7 z podziałem na partycje

Witam, chciałbym Was zapytać, czy jest możliwość instalacji Windowsa 7 w podobny sposób jak linux’a? Tzn. chodzi mi, aby na jednej partycji zainstalować system, na drugiej program files, na trzeciej zmienne środowiskowe, a na czwartej moje dokumenty? Ewentualnie, czy można tak podzielić po instalacji?

Możesz podzielić na partycje w czasie jak i po instalacji ale takie “rozrzucenie” danych wydaje mi się zbyteczne a nawet bezsensowne i nie wiem czy możliwe aż w takim stopniu jak podałeś.

No i najważniejsze pytanie po co? Sztuka dla sztuki?

partycja - system

czytałem, że jak na jednej partycji jest tylko system, chodzi on dużo szybciej. Nie trzeba defragmentować partycji.

partycja - program files

wszelkie programy są instalowane na tej partycji. Partycja systemowa nie zaśmieca się. Nie muszę defragmentować itp

partycja - przestrzeń wymiany

podobno system pracuje szybciej

partycja - moje dokumenty

wszelkie ustawienia z programów itp, będę miał na tej partycji. Po reinstalacji nie muszę zmieniać ustawień.

może się mylę, ale czy taki układ nie powinien wpłynąć na lepsze działanie sytemu?

Nie musisz defragmentować, samo się to robi :wink:

Możesz i tak instalować programy na innej partycji bez żadnych kombinacji i nie musi to być folder “Program files”

Podobno. W rzeczywistości w większości przypadków nie warte zachodu.

Przy większej ilości pamięci RAM zbyteczne zawracanie sobie głowy plikiem wymiany - wystarczy ustawić jego mały rozmiar na partycji systemowej.

Najwyżej na wygodę użytkownika i ewentualne bezpieczeństwo danych przy padzie partycji systemowej - wystarczy podział na dodatkową partycje, np. “Programy” + ewentualnie “Dane i dokumenty”

ok. jak rozumiem, podział tych partycji nie ma sensu. Zależałoby mi jedna na przeniesienie folderu z moimi dokumentami (pulpit, ustawieniami) na inną partycje. Jest to możliwe?

Oczywiście, że jest. Zrób drugą partycję z katalogami, a następnie w katalogach “Moje dokumenty”, “Pulpit”, itd. we właściwościach, za zakładce “lokalizacja” ustaw odpowiednie katalogi.

Ja mam jedną partycję na system i programy, drugą na dane. Im więcej partycji tym większy bałagan i więcej zmarnowanego miejsca, bo na każdej z nich zostają nieużywane “kawałki”, z którymi nie ma co zrobić.

Pulpit, moje dokumenty itp. możesz tak zrobić że ci się same na np. dysku E będą zapisywać.

Dzięki wielkie. Zaraz zabieram się za instalacje.