Instalacja Windows 7

Witam

Zamierzam zainstalować system Windows 7 Ultimate na swoim komputerze na którym mam już Windows vista home premium.

i tu moje pytanie

jak zainstalować windows 7 podczas kiedy mam windows vista ?

Przy uruchomionym komputerze włożyć płytkę instalacyjną z Windowsem i uruchomić komputer ponownie czy należy to zrobić inaczej ?

za pomoc wielkie dzięki ! :slight_smile:

Dodane 16.03.2010 (Wt) 22:16

dodam jeszcze, że na partycji D mam ważne pliki i chciałbym aby przy instalacji się nie usunęły.

Możesz albo sobie sformatować partycję ręcznie tą z Windowsem. Albo zrobić bootowanie z płyty/pendrive, dać na instalację Win7 i z poziomu instalacji możesz sformatować partycję z Vistą i powinno wszystko być ok. :slight_smile: Ja u siebie już tak robiłem z 3 razy i wszystko przebiegało ładniusio. :wink: Ogólnie to bym radził instalację z pena zrobić, szybciej i wygodniej. :slight_smile: Jeżeli się boisz zrobić to samemu, to niech Ci to zrobi ktoś obeznany w temacie w miarę.

Pytanie podstawowe:

Czy Vista ma pozostać obok 7 jako system alternatywny? Czy Chcesz się jej pozbyć?

Jeśli chcesz mieć 7 zamiast Visty to możliwości masz dwie:

1. Uruchom komputer; wkładasz płytkę z Win. 7; robisz uaktualnienie systemu. Dysk D nie zostanie ruszony.

Jednak ja polecam zrobienie czystej instalacji, więc:

1. Kopiujesz wszystkie dane; wkładasz płytkę Win 7 i uruchamiasz (bootujesz) z niej komputer. Następnie będziesz miał do dyspozycji różne opcje dyskowe, dzięki którym będziesz mógł sformatować dysk C i dokonać czystej instalacji Win 7. Jeśli się nie pomylisz dane na D również nie zostaną ruszone :smiley:

Chcę aby vista została całkowicie usunięta.

Mam 3 partycję: C (systemowa jest na niej vista) D i E (mam na niej swoje dokumenty)

Więc tak, jak uruchomię komputer z płytki i wyświetli się kreator to którą opcję wybrać, aby tylko partycja C została sformatowana ?

Musisz wybrać opcję “zaawansowane”, dopiero wtedy będziesz mógł pracować na partycjach, klikniesz C: i wybierz opcję “formatuj”, potwierdzisz komunikaty, partycja zostanie sformatowana, po tym wskażesz tę partycję pod instalację, i to by było na tyle, jeżeli nic nie namieszasz to dane na innych partycjach pozostaną nienaruszone.

Zrób tak jak mówiłem, a w trakcie instalacji będziesz mieć okno wyboru gdzie ma zostać zainstalowany system. Daj wtedy na opcje zaawansowane czy coś w tym stylu (nie pamiętam dokładnie jak to było :wink: ), a następnie zaznacz którą partycję chcesz sformatować. Czekasz chwile aż się format zrobić i lecisz dalej z instalacją. :slight_smile: Semtex sorka za powtórzenie. Dodałeś posta jak ja pisałem swojego. :slight_smile:

Tutaj masz tutka jak krok po kroku zainstalować Vistę w 7 jest identycznie ;] .