Instalacja Windows 98

(Webfalcon) #1

Chciałem przeinstalować sobie system Windows 98 gdyż poprzednio był zepsuty... Więc z wiersza poleceń dokonałem formatu dysku c:, następnie chciałem z dyskietki startowej zainstalować windowsa 98 ale zauważyłem, że jakaś ta dyskietka startowa jest podejrzana i zresetowałem komputer, teraz wyświetla mi się komunikat: nieprawidłowy dysk, proszę zmienić napęd czy coś w tym stylu. Do dyskietki startowej czy wiersza poleceń nie mogę wejść, gdyż właśnie wszystko się stało przez ten format. Co teraz mam zrobić, żeby ominąć ten problem i zainstalować na tym sformatowanym dysku Windowsa 98. Z góry dzięki za pomoc!

(Nowy10) #2

z dyskietki nie zainstalujesz Windowsa lecz z płyty lub dysku

zacznij od wyjęcia dyskietki :slight_smile:

jeśli nadal będzie ten komunikat to włóż płytę instalacyjną i zainstaluj z płyty

lub jeśli masz na dysku instalator to ściągnij sobie dyskietkę startową

http://www.bootdisk.com/

pozdrawiam

(Webfalcon) #3

Wyjąłem dyskietkę startową i nadal pojawia się ten komunikat... Jest to powodem zapewne tego formatu co wykonałem... Nie wiem co teraz mam zrobić...

(Seba86mu) #4

Włóż płytę z Windowsem do napędu.

Jeżeli ustawione jest w BIOSie bootowanie z napędu CD/DVD, to powinien uruchomić się instalator systemu.

Jeżeli nie jest ustawione, to wejdź do BIOSu i ustaw First Boot Device -> CD/DVD-ROM. Zapisz zmianę ustawień.

(Webfalcon) #5

To po co mi była ta dyskietka startowa? Tylko do sformatowania dysku? :expressionless:

Oczywiście instaluje Windowsa 98

(Seba86mu) #6

Nie tylko do formatowania.

Z dyskietki startowej uruchomić możesz program FDISK, którym pousuwasz i stworzysz nowe partycje oraz ustawisz partycję aktywną.

Instalator Windowsa 98 nie pozwala na tworzenie i usuwanie partycji, stąd dyskietka startowa.

(Agatonster) #7

WebFalcon ,

Poczytaj - Konkretne tematy... ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gifprzy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Webfalcon) #8

Dobra jakoś po wielu trudnych próbach doszedłem do pewnego punktu instalatora Windows, kazał mi sformatować dysk, ponieważ ten jest niezgodny z instalatorem Windows 98. Więc się zgodziłem, jednak pod koniec formatowania ukazuje się następujący komunikat:

Błąd

Instalator Windows 98 nie może wykonać instalacji na tym komputerze.

Wykryto błąd przy formatowaniu podstawowej partycji dysku twardego.

Kliknij enter bla bla bla...

I co mam teraz zrobić? Dzięki za pomoc...

(niezDarek) #9

spróbój z formatować i podiwlić dysk na partycje programem GParted

(Webfalcon) #10

Pilne!

Jaką maksymalną pojemność dysku, ile max. partycji i poj. partycji może przyjąć Windows 98 SE?

To mają być partycje FAT32, tak?

Stworzyłem partycje FAT32, ale nadal nie mogę zainstalować... Co ja robię nadal źle? :frowning:

Z góry dzięki za odpowiedź!

(niezDarek) #11

a może problem masz z płytą z systemem może porysowana i wychodzą błędy

a co do rozmiaru partycji to chyba 32 GB

(system) #12

tak 32 GB jedna partycja w FAT32.

Dyskietka startowa to tylko DOS + programy narzędziowe

Spróbuj uruchomić z dyskietki setup.exe ( z płyty) tylko pamiętaj żeby zainicjować obsługę CD!

Jak to ci nie pomoże to pisz nawet na GG (1060712) to pokombinujemy (jeśli masz GG w phonie)

(system) #13

32 GB-max. part. w Fat32

z tego co mi powiedziałeś na GG wynika że masz problem z tworzeniem partycji. Robisz to tak:

1. FDISK

2. Usuwasz partycje (dodatkowe w obrębie rozszerzonej, rozszerzoną, podst.)

3. Tworzysz:

a)partycję główną (bo może być tylko jedna!)

b)partycję rozszerzoną (jeśli chcesz mieć dod. partycje)

c)w obrębie part. rozszerzonej tworzysz dodatkowe partycje (jeśli chcesz :D)

1. Formatujesz partycję główną

2. Ew. formatujesz partycje dodatkowe

3. Instalujesz!

Jedna rzecz - czy masz dysk >120 GB? Jeśli tak Fdisk błędnie oblicza partycje! Należy w tedy zainstalować ŁATKĘ!

URL nie pamiętam. Nie pomogło dalej pisz gg 1060712

(mysz 1) #14

Po uruchomieniu kom. z dyskietki startowej , po znaku gotowości A:> wpisz FORMAT C: /S /V [/V wpisujesz jeśli chcesz nadać nazwę dyskowi]

Przez FDISK ustaw partycję ' aktywna '

Mozesz uruchomić instalację WIN98 z dyskietki