Instalacja Windows 98

Chciałem przeinstalować sobie system Windows 98 gdyż poprzednio był zepsuty… Więc z wiersza poleceń dokonałem formatu dysku c:, następnie chciałem z dyskietki startowej zainstalować windowsa 98 ale zauważyłem, że jakaś ta dyskietka startowa jest podejrzana i zresetowałem komputer, teraz wyświetla mi się komunikat: nieprawidłowy dysk, proszę zmienić napęd czy coś w tym stylu. Do dyskietki startowej czy wiersza poleceń nie mogę wejść, gdyż właśnie wszystko się stało przez ten format. Co teraz mam zrobić, żeby ominąć ten problem i zainstalować na tym sformatowanym dysku Windowsa 98. Z góry dzięki za pomoc!

z dyskietki nie zainstalujesz Windowsa lecz z płyty lub dysku

zacznij od wyjęcia dyskietki :slight_smile:

jeśli nadal będzie ten komunikat to włóż płytę instalacyjną i zainstaluj z płyty

lub jeśli masz na dysku instalator to ściągnij sobie dyskietkę startową

http://www.bootdisk.com/

pozdrawiam

Wyjąłem dyskietkę startową i nadal pojawia się ten komunikat… Jest to powodem zapewne tego formatu co wykonałem… Nie wiem co teraz mam zrobić…

Włóż płytę z Windowsem do napędu.

Jeżeli ustawione jest w BIOSie bootowanie z napędu CD/DVD, to powinien uruchomić się instalator systemu.

Jeżeli nie jest ustawione, to wejdź do BIOSu i ustaw First Boot Device -> CD/DVD-ROM. Zapisz zmianę ustawień.

To po co mi była ta dyskietka startowa? Tylko do sformatowania dysku? :expressionless:

Oczywiście instaluje Windowsa 98

Nie tylko do formatowania.

Z dyskietki startowej uruchomić możesz program FDISK, którym pousuwasz i stworzysz nowe partycje oraz ustawisz partycję aktywną.

Instalator Windowsa 98 nie pozwala na tworzenie i usuwanie partycji, stąd dyskietka startowa.

WebFalcon ,

Poczytaj - Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Dobra jakoś po wielu trudnych próbach doszedłem do pewnego punktu instalatora Windows, kazał mi sformatować dysk, ponieważ ten jest niezgodny z instalatorem Windows 98. Więc się zgodziłem, jednak pod koniec formatowania ukazuje się następujący komunikat:

Błąd

Instalator Windows 98 nie może wykonać instalacji na tym komputerze.


Wykryto błąd przy formatowaniu podstawowej partycji dysku twardego.


Kliknij enter bla bla bla...

I co mam teraz zrobić? Dzięki za pomoc…

spróbój z formatować i podiwlić dysk na partycje programem GParted

Pilne!

Jaką maksymalną pojemność dysku, ile max. partycji i poj. partycji może przyjąć Windows 98 SE?

To mają być partycje FAT32, tak?

Stworzyłem partycje FAT32, ale nadal nie mogę zainstalować… Co ja robię nadal źle? :frowning:

Z góry dzięki za odpowiedź!

a może problem masz z płytą z systemem może porysowana i wychodzą błędy

a co do rozmiaru partycji to chyba 32 GB

tak 32 GB jedna partycja w FAT32.

Dyskietka startowa to tylko DOS + programy narzędziowe

Spróbuj uruchomić z dyskietki setup.exe ( z płyty) tylko pamiętaj żeby zainicjować obsługę CD!

Jak to ci nie pomoże to pisz nawet na GG (1060712) to pokombinujemy (jeśli masz GG w phonie)

32 GB-max. part. w Fat32

z tego co mi powiedziałeś na GG wynika że masz problem z tworzeniem partycji. Robisz to tak:

  1. FDISK

  2. Usuwasz partycje (dodatkowe w obrębie rozszerzonej, rozszerzoną, podst.)

  3. Tworzysz:

a)partycję główną (bo może być tylko jedna!)

b)partycję rozszerzoną (jeśli chcesz mieć dod. partycje)

c)w obrębie part. rozszerzonej tworzysz dodatkowe partycje (jeśli chcesz :D)

  1. Formatujesz partycję główną

  2. Ew. formatujesz partycje dodatkowe

  3. Instalujesz!

Jedna rzecz - czy masz dysk >120 GB? Jeśli tak Fdisk błędnie oblicza partycje! Należy w tedy zainstalować ŁATKĘ!

URL nie pamiętam. Nie pomogło dalej pisz gg 1060712

Po uruchomieniu kom. z dyskietki startowej , po znaku gotowości A:> wpisz FORMAT C: /S /V [/V wpisujesz jeśli chcesz nadać nazwę dyskowi]

Przez FDISK ustaw partycję ’ aktywna ’

Mozesz uruchomić instalację WIN98 z dyskietki