Instalacja Windows Vista

Witam!

Zamierzam na nowym komputerze (a więc i nowym dysku twardym :wink: ) zainstalować system Windows Vista. Zamierzam podczas instalacji systemu utworzyć osobną partycję na system. I tu moje pytanie: czy podczas instalacji systemu muszę sformatować cały dysk twardy (przed podziałem na partycje), TYLKO nową partycję, którą wydzielę na system czy w ogóle nic nie formatować. Przypominam, że dysk jest zupełnie nowy. I drugie pytanie: czy ta nowa partycja, którą wydzielę to będzie widoczna jako dysk C, czy C to będzie ta, która pozostaje ?

Dzięki z góry i pozdrawiam.

Nowy dysk przed pierwszym użyciem trzeba sformatować. Jednakże możesz od razu podzielić go na partycje, a potem partycja systemowa zostanie sformatowana podczas instalacji systemu, a pozostałe będzie można sformatować z poziomu systemu. Co do tego II pytania to ta partycja nowa bedzie automatycznie nazwana C, a każda kolejna D, E, F itd.

migal , wkładasz płytkę przydzielasz miejsce na kolejne partycje i instalujesz vistę

Co do literki to zależy na której partycji zainstalujesz system :stuck_out_tongue:

Odpowiedzi na Twoje pytania zależą od tego czy ten nowy dysk jest już przygotowany do pracy czy jest jeszcze dziewiczy. Przypuszczam, że to pierwsze - cały dysk jako jedna partycja i do tego sformatowana.

“Proces technologiczny” przygotowania dysku do użytkowania wygląda mniej więcej tak:

  1. zakup dysku :slight_smile:

  2. instalacja fizyczna dysku w komputerze :slight_smile:

  3. podział na partycje

  4. utworzenie dysków logicznych

  5. sformatowanie dysków logicznych

W ramach użytkowania dysku można sobie zainstalować system operacyjny typu Windows :smiley:

Visty jeszcze nie instalowałem, ale instalator XP pozwalał dokonać zmian w podziale na partycje, a następnie w razie potrzeby umożliwiał sformatowanie.

Co do 2-go pytania - jeżeli dysk miał już partycję, to dyskiem C będzie to co zostanie z pierwotnej partycji, a jeżeli nie było partycji (lub ją usuniesz) to pierwsza na nowo utworzona partycja. Zakładam standardową sytuację. Ponadto po zainstalowaniu Windows-a można zmienić przypisanie liter do napędów, chociaż dla C może się to okazać dość ryzykowne.

“Co do tego II pytania to ta partycja nowa bedzie automatycznie nazwana C, a każda kolejna D, E, F itd.”

Czyli na tej, którą utworzę instalować system ? I zostanie ona automatycznie sformatowana podczas instalacji ( nie muszę już klikać osobno formatuj ?? ) ? I po instalacji systemu w Moim Komputerze będzie widoczna tylko ta z systemem a tą “resztę” muszę sformatować, czy dobrze rozumiem ?? I czy muszę do tego używać jakiegoś osobnego programu, czy można przez “Windows” ?

Dzięki z góry :wink:

W XP tak było że po wybraniu partycji koniecznie ją formatowało, ale z tego co pamiętam w Viście jest inaczej - instalowałem ją raz na Xp-eka i nie kliknąłem “formatuj” to pliki z XP przeniosło mi do folderu o nazwie “Windows OLD” (czy jakoś tak, dokładnej nazwy nie pamiętam) a pliki Visty normalnie były w folderze “Windows”

To nie jest ważna, na którym dysku (partycji) zainstalujesz system. I tak Vista ustawi dysk C jako ten, na który będziesz domyślnie instalował programy. Czyli np. podczas instalacji dla Visty wybierzesz dysk D, a po instalacji okaże się, że Vista nazwała go C :slight_smile:

Podczas partycjonowania nie musisz klikac przycisku “Formatuj”, ponieważ podczas instalacji wtedy dysk i tak się automatycznie sformatuje.

Po instalacji, w “Mój komputer” (w Viście KOMPUTER) będziesz miał na pewno przynajmniej partycję C + te, które utworzysz podczas instalacji, np. D, E, F itd. Aby jednak wejść na te partycje, inne od C, musisz je uprzednio sformatować (system sam o to poprosi).

Formatowanie tych partycji można wykonać bezpośrednio w systemie.

Dziękuje wszystkim bardzo za rozwianie moich wątpliwości :wink: . Pozdrawiam

Zrobie instrukcje bo coraz więcej osób o instalke Visty pyta :slight_smile:

No nie do końca, instalator visty obojętnie jaką wybierzesz partycje i tak przemianuje ją na “C”

owszem bo Vista emuluje sobie nazwe dysku (literke c) a tak naprawde może być na każdej nazwie (od c do z, z cyframi ponoć też od 0-9)