Instalacja windows XP lub zamiana na 98

mam problem z zainstalowaniem windowsa XP. wkladam plyte do napedu, wylanczam kompa ale nie po ponownym zalonczeniu nie pyta sie czy odpalic z plyty. kolega powiedzial ze trzeba cos zmienic w biosie ale nie wiem co. co mam zrobic?

Przeczytaj ten artykuł

dzieki. ale chcialem po wlaczeniu komputera i zalonczeniu sformatowac go za pomoca komed ale niu umiem tego uruchomic. chcialem zamiast xp zainstalowac 98 ale nie umiem odpalic kompa z plyty jak to zrobic?

Włączasz komputer

  • Naciskasz DEL lub F2 (zależnie od płyty) możesz naciskać oba na raz :slight_smile:

  • wchodzisz do Biosu

  • Szukasz opcji typu: boot sequence lub 1st boot device lub boot (różnie się nazywaja w zależności d płyty)

  • zmieniasz pierwszy na cd-rom drugi hdd (hard disk) i trzecie jak chcesz (np. floppy)

  • Zapisujesz ustawienia (save settings and exit)

  • wkładasz płytę do napędu i reszte już znasz :slight_smile:

powodzenia

Przy windowsach 98 nie będzie tak łatwo bo zdajsie nie miały one płyt bootowalnych tylko startowało się z dyskietki ;] także trzeba ustawić aby startował z dyskietki i oczywiście mieć dyskietke startową od 98

Potem po odpaleniu z dyskietki o ile pamietam odpala się fdisk i tak trzeba skasować partycje z winxp wszystkie które są w ntfs bo nie będą widoczne w 98…

w fdisku też tworzymy nowe partycje fat32 i potem dopiero odpala się z pod dosu płytę od windows 98 ;]

Spokojnie da sie ruszyć z płyty :slight_smile:

Przy 98-ce wyskoczy ekranik z opcjami:

  • boot from hard disk

  • boot from cd rom

trzeba wybrać cd rom, potem fdisk, podzielić dysk na partycje wedle uznania, potem reset i to samo z tym że zamiast fdiska wpisać setup

:lol:

Oczywiście przy ntfs-ie fdisk z 98-ki się położy (ale nie pamiętam dokładnie bo już dawno tego nie robiłem )

dzieki estes. dziala…

ale mam inny problem: kupilem plyte z xp, odpalilem go po uruchomieniu kompa i chcialem go sforamatowac ale nie wiem jak. wiem ze po uruchomieniu plyty cos sie robi,wpisuje i sie komp formatuje a pozniej instaluje sie windows ale nie wiem jak to zrobic. moze wie ktos??

Wystarczy uważnie czytać wskazówki kreatora instalacji systemu i wszystko jasne

To Ci powinno pomóc:

http://instalacja-windows-xp.twojpc.pl/