Instalacja windowsa xp pro

witam

mam zainstalowanego windowsa xp pro (byc moze to powinno sie nazywac reinstalacja, w kazdym razie) chcialam sie dowiedziec paru rzeczy o ponownym zainstalowaniu tego systemu.

w tej chwili jest wszystko dobrze jendak w razie jakiejs awarii(np. powazny wirus)nie bede wiedziala co robic

w necie (m.in. na str microsoftu) jest opisana instalacja jednak jak dla mnie niezbyt dokladnie.

wiec zaczne od tego tzw. Bootowania czy jesli system dziala w miare sprawnie, czyli moge go normalnie odpalic i otworzyc plytke czy musze skorzystac wtedy z tej opcji bootowania, czy jest to niezbedne?

jesli tak to co mam zrobic w tym bios`ie zeby mi odpalil z plyty?

dalej jesli chodzi o podzial na patrycje:

mam dysk podzielony na 2 patrycje-C-25 GB i D-reszta

na dysku C znajduje sie system.

czy przy podziale na patrycje moge np. zmniejszyc rozmiar dysku C i co wtedy mam zrobic- usunąc poprzednia patrycje czy rozmiar zmniejszy sie automatycznie?

a co jesli nie bedzie chcialo sie zainstalowac, mam na mysli to, że na jednej ze str napisali o dyskietce systemowej Win 98 czy jest ona tu potrzebna i jak jej uzyc?

jaki system plików lepiej wybrac przy formacie Fat czy NTFS?

w oknie (później), w ktorym pojawi sie wybór języka i ukł. kalwiatury-szczególy mam usunąc/zostawić Stany Zjednoczone i jaki język (na jednej ze str. ustawiono Polski programisty)?

czy jeśli przy wpisywaniu kodu (ze stresu)pomyli mi sie to czy moge go jeszcze raz wpisac?

a co mam wybrac w oknie konfiguracji sieci typowe ustawienia czy zaawansowane i co w nich bede musiala podac(gdyz jesli chodzi o protokoly itp to nie za bardzo sie na tym znam)?

odnosnie sieci mam neostrade, modem speedtouch przed instalacja powinnam go odlaczyc czy zostawic podlaczonym i co bede w tych obu przypadkach musiala zrobic?

. jesli zauzmy cos mi z siecia nie wyjdzie to czy moge zajac sie nia później , po instalacji?

czy tworzenie konta uzytkownika jest trudne czy tylko wg instrukcji i pujdzie latwo?

po instalacji czy obowiazuje jakas kolejnosc odnosnie instalowania steowników i czy wszystkie(do kazdego podzespolu wlacznie z karta graficzna) musze zainstalowac i czy to bedzie juz wszystko?

na koniec co jesli mi cos nie wyjdzie, albo jak to bylo w jednym przypadku podczas instalacji pojawi sie czarny ekran czy po przerwaniu instalacji moge jeszcze raz zaczac od poczatku?

Sory za tyle pytan ale lepiej wczesniej niz za pozno.

prosze o odp.

No to po kolei:

1: Włożyć płytke z xp i uruchomić ponownie kompa

2: Żeby odpalił z płyty trzeba trzeba przy starcie systemu wejść do biosu przez albo esc albo F8 F10 w zależnośći od płyty głównej. Powinno być polecenie go-boot menu przy uruchamianu kompa.

3: Wybrać z opcji firstbot device cd-rom i kliknąć enter.

4: Pojawi się polecenie rozruch z płyty cd . Naciśnij dowolny klawisz. Dajesz Enter i czekasz

5: PODZIAŁ NA PARTYCJE

można zmienić rozmiar partycji systemowej ale nie polecam. Bo po co ograniczać rozmiar dysku systemowego

6: Możesz usunąć partycje C klawiszem d ( jest instrukcja) i poźniej bodaj klawiszem c można utworzyć nową partycje surową. Instalator automatycznie poda ci maskymalny rozmiar.

7: Jeśli robisz świeżą instalkę xp z płyty jak piszesz żadna dyskietka nie jest potrzebna

8: Wybierz opcje plików Fat przy NTFS system może nie widzieć niektórych plików dosowskich.

(polecam)

9: Wybierz język polski i nic nie zmieniał w opcjach klawiatury

10: Jeśli pomylisz Cd-key to znaczy kod Instalator powiadomi cie że cd-key jest błędny i należy wpisać go jeszcze raz.

11: To pomiń tym zajmiemy sie już gdy system sie zainstaluje.

12: Najlepiej odłączyć modem przed instalacją ale nie odrazu z gniazdka tylko kabel usb od portu ( z tyłu obudowy kompa)

13: Tak jak napisałem wyżej siecią możesz zająć się już w sytemie nie koniecznie ustawiać to jeszcze w opcjach instalatora

14: Co do kolejnośći to instalacji sterowników to nie ma znaczenia. Koniecznie zainstaluj

15: Tworzenie konta jest proste wchodzisz tylko w start - panel sterowania - konta użytkowników - utwórz nowe konto

16: Zresztą konto instaluje sie automatycznie z systemem jako admin od ciebie zależy modyfikacja już po instalacji xp

17:

18: Nie polecam przerywać instalacji: Po prostu po zainstalowaniu systemu xp wykonaj moją całą instrukcję od nowa i postaraj sie robić wszystko z uwagą i dokładnie.

19: Pozdrawiam :slight_smile:

dzieki

jako pierwszy post masz wtym dziale masz symulator instalowania xp ściągnij i przetestuj sobie :wink: