Instalacja Wine, Mplayer, itp. na Ubuntu 9.04


(system) #1

Witam! Mam pytanie w sprawie instalacji Wine, mplayera i rar-a. Niestety nie wiem jak to zrobic. Nie ma pliku i nazwie install czy cos w tym stylu....Co trzeba użyć żeby zainstaloć te programy, oczywiście mam ich iinstalke.....


(Marcin_S) #2

Jaki Linux?


(Sawyer47) #3

Jaka dystrybucja? Powinny być w repozytoriach danej dystrybucji, więc instalujesz za pomocą menedżera pakietów.


(system) #4

Ubuntu 9.04 jauntu jacke.....


(Sawyer47) #5

System → Administracja → Menedżer pakietów Synaptic

Instalujesz paczki mplayer, wine i unrar.


(rgabrysiak) #6

Poczytaj:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8& ... a+Linuksie

Aktualne repozytoria do twojego Ubuntu znajdziesz tutaj:

http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=37494


(kijek) #7

Też mnie tacy ludzie dobijają, ale jak chce spróbować z Linuksem, to niech próbuje. W Ubuntu używane są paczki o rozszerzeniu .deb, z których można instalować oprogramowanie łatwiej, niż w Windowsie. Archiwum paczek z wine znajdziesz pod adresem: http://wine.budgetdedicated.com/archive/index.html a mplayera w paczce nie widzę, więc kompilacja. Oczywiście na początku podałem sposób trudniejszy (a własciwie, to nie taki trudny). Można także zainstalować z repoytorium, aby tego dokonać wystarczy wejść w menu System->Administracja->Menedżer pakietów Synaptic, po czym podać hasło roota (swoje hasło) i w nowo otwartym okienku wyszukać interesującą paczuszkę, a następnie zaznaczyć do instalacji i zastosować zmiany. Drugi sposób (z repozytorium) ma swoje wady, a dokładniej nie są w nim zawarte najnowsze wersje oprogramowania.


(system) #8

Lub też:

install apt-get mplayer

install apt-get wine

install apt-get rar

install apt-get unrar


(roobal) #9

To, że go nie widzisz gdzieś na stronie projektu czy na jakimś serwerze nie oznacza, że nie ma binarki dla Ubuntu, po to są repozytoria żeby ne trzeba było szukać i nie tracić czasu na kompilację, gdy Ubuntu ma drugie po Debianie najbogatsze repozytoria z pakietami binarnymi (ok. 20 000 pakietów), więc pierwsze gdzie należy szukać to repozytoria.

A po co tyle się produkować wystarczy za jednym zamachem:

sudo apt-get install wine mplayer rar unrar

Pozdrawiam!


(lazikar) #10

Oty Kosz


(mati75) #11

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... buntu-904/