Instalacja WinXP na laptopie bez systemu- co robić? [WinXP]

(Gburczyk2400) #1

Witam,

Chciałbym zakupić nowego laptopa z lepszymi parametrami technicznymi, ale nie posiadającego systemu.

Oryginalny system XP Home z kluczem już posiadam, ale nie jest to płyta dedykowana do laptopów (nie recovery). Zwykła płyta instalacyjna z "gołym" systemem.

Moje pytanie brzmi czy nie będę miał żadnych problemów z instalcją takiego WinXP na nowym laptopie bez systemu?? Czy nie będzie problemu ze sterownikami itp?? Czy lapki bez systemu posiadają płyty z samymi sterownikami?

I najważniejsze pytanie: czy jest w ogóle sens kupowania laptopa bez systemu?? Czy są jakieś znaczące różnice w cenie, funkcjonalności?

To czy będą sterowniki pod XP, to już musiałbyś sam sprawdzić, jeżeli już będziesz wiedział co chcesz kupić, ale z doświadczenia powiem Ci, ze raczej są na to marne szanse.

(rgabrysiak) #3

Jeżeli producent danego laptopa oferuje do niego sterowniki do systemu Windows XP, wówczas nie powinno być problemu z jego instalacją. Choć jak dla mnie instalacja przestarzałego już systemu na nowym sprzęcie mija się z celem. Osobną kwestą pozostaje pytanie czy XP którego posiadasz instalowany był już na jakimś komputerze?

Różnice w cenie mogą wachać sie w granicach ok. 300-400 zł i więcej, w zależności jaki system jest instalowany na danym komputerze bądź nie. I ostatnią kwestią pozostaje fakt że laptopów bez wgranego systemu jest na rynku znacznie mniej niż tych które posiadają zainstalowany fabrycznie system.

(Gburczyk2400) #4

System, który mam jest oryginalny i do niego posiadam klucz instalacyjny. Szczerze mówiąc, to system był wcześniej zaintalowany na komputerze stacjonarnym (także używnym przeze mnie). Komputera stacjonarnego już "nie ma".

Posiadam także płytę recovery od Asusa F5.. Czy ta płyta będzie działała na nowszych laptopach tej samej firmy??

Czy to przekładanie jest zgodne z licencją??

Ale wracając do tematu.. Rozumiem, że lepiej jest jednak kupić nowy sprzęt wraz z systemem, by uniknąć komplikacji??

(rgabrysiak) #5

Kupując nowego notebooka możesz poszukać sprzętu bez systemu choć podpowiem ci że wybór masz nieco ograniczony.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno sprzętu z wgranym systemem. Raz sprzęt jest już wstępnie skonfigurowany do pracy, dwa wraz ze sprzętem dostajesz licencję na system.

I naprawdę wgrywanie XP na nowe komputery mija się z celem.

(Depedro70) #6

Jaką masz wersję tego systemu? OEM czy BOX. Wersja OEM jest przypisana do sprzętu na którym została aktywowana,natomiast wersja BOX może być zainstalowana na różnych konfiguracjach sprzętowych lecz w danym czasie tylko na 1 stacji roboczej.

Tak,zdecydowanie lepiej kupić laptopa z systemem.

(Gregorsi) #7

Pierwszy problem jaki napotkasz to na 99% kontroler dysku twardego, jeżeli w biosie nie da się przełączyć kontrolera do trybu ide, trzeba będzie podłożyć pliki sterownika z dyskietki lub scalić z płytą instalacyjną. Jak już ci się uda ten system zainstalować, będziesz szukał sterowników po necie i na bank wszystkich nie znajdziesz, o klawiszach funkcyjnych zapomnij, może któryś będzie działał (sterowanie dźwiękiem, jasnością ekranu). Generalnie mnóstwo kłopotów, oszczędności nie wiele. Kiedyś byłem w podobnej sytuacji, potrzebowałem do pracy XP, porównując dwa identyczne komputery z OS i bez, różnica w cenie 50PLN. Docelowo kupiłem komputer z OS (Vista) i doinstalowałem swojego XP. Wówczas jedynym problemem był kontroler dysku, bo stery bez problemu można było pobrać ze strony producenta komputera.

(Krembik) #8

W Windows 7 w wersjach Professional, Enterprise i Ultimate masz już zintegrowany z systemem tzw. tryb Windows XP, jesli z jakichś powodów jest on Ci potrzebny.

(Gregorsi) #9

Idąc tym tropem instalujemy darmowego VirtualBox na dowolnym systemie Windows.

(Gburczyk2400) #10

Ok, dziękuję za podpowiedzi. Jeśli chodzi o nowy sprzęt, to temat do innego działu, ale mogę zdradzić, że przyglądam się laptopom firmy Samsung. Z opisów technicznych wynika, że stosunek ceny do parametrów technicznych jest bardzo dobry.

Jakby nie było ten wątek do zamknięcia. Dzięki

(adam9870) #11

Po kolei...

1. Możesz przenieść system z komputera stacjonarnego na inny komputer pod warunkiem, że posiadasz licencję BOX, a nie OEM.

2. W kwestii sterowników najlepiej jeżeli poszukasz ich na stronie producenta laptopa. Zwykle są one oferowane. Ja do swojego R580 znalazłem dla Windows 7. Najlepiej przed zakupem modelu sprawdzić dla pewności dostępność sterowników dla konkretnego systemu.

3. Nie polecam Ci recovery. Mając system w kopii recovery, otrzymujesz zarazem zwykle mnóstwo oprogramowania, którego używasz albo nie. Gdy jest tego więcej, widać to w działaniu systemu. Moja rada: załatw sobie płytę z "czystą" instalką i z niej zainstaluj system na laptopie i w trakcie instalacji podając oryginalny klucz do Windowsa. Skąd? Koledzy, którzy mają oryginalne systemy, może sklepy komputerowe, niestety trzeba się chwilę rozejrzeć

4. Po instalacji systemu możesz mieć problem z jego aktywacją. Nic strasznego. Dzwonisz wówczas na infolinię Microsoft (uwaga, aktualne numery: http://blogs.technet.com/b/mkedziora/ar ... ienta.aspx), kilka minut i sprawa załatwiona.

Pozdrowienia. :slight_smile: