Instalacja Xp-ka na laptopie a SATA

mam pytanie , czy można zainstalować XP-ka na laptopie z dyskiem sata, bez uzycia Nlite i integracji sterów Sata, słyszałem o czymś takim jak opcja Native Sata (czy coś takiego ) w biosie , podobno wyłącznie opcji pozwala na instalacje Xp-ka czy to prawda, proszę pomóżcie

jeśli masz xp z sp2 to nie powinno być problemu…

tak można. jeśli masz tą funkcję w biosie różnie się ona nazywa ale często jest jeżeli jej nie ma to tylko integracja sterowników nlite lub podpięcie napędu dyskietek ale to najpierw trzeba mieć ten napęd :slight_smile: a ty masz taką funkcję w biosie to zależy od biosu i to nawet od wersji bo np. u mnie w acerze 5220 w starszych biosie tego nie było i dopiero od nowszych wersji ta funkcja była

Jeżeli bios posiada funkcje wyłaczenia dysku sata lub włączenia interfejsu ATA to bez integracji sterownika sata z systemem nie będzie problemu z jego zainstalowaniem , jednakże niektóre modele laptopów nie posiadają opcji wyłączenia SATA i wtedy integracja jest konieczna , inna sprawa że niektóre laptopy posiadają bios wyłacznie “przestosowany” do instalacji Visty i wtedy nie pomoże nawet system z zintegrowanym SATA , czasem producent laptopów w takim przypadku (instalcji XP) opcjonalnie “posiada” na swoich stronch www odpowiedni bios.