Instalacja xp pro na laptopie z sata

Witajcie, niemoge zainstalować windowsa na laptopie acer aspire 5315 ,ustawiłem tak aby po uruchomieniu laptop uruchamiał sie z płyty, i włacza sie instalator windows (xp pro+sp2) ale niewidzi dysku pisze zebym sprawdził podłaczenie dysków i ich zasilanie , szukam po forach i dowiedziałem sie ze xp niewykrywa dysku ,mam tu jakiegoś biosa linuksowego? dokładnie <> niemam stacji dyskietek ,prosze o pomoc ![-o<

Jest taka możliwość w ACERACH EXTENSA 5220 które miały starszego bios-a niż 1.18 nie było opcji zmiany ustawień z sata na Ide i podczas instalacji nie widział on dysku twardego wejdż w bios twojego lapka przy uruchamianiu pisze ci jaki klawisz umozliwia wejście naciśnij go przejdz po zakładkach i odszukaj polecenie / opcje Sata z regułu jest ona w 2 oknie Main u samego dołu pisze Ci Sata i obok jest wartość zmienna moze tam pisać mcu coś tam lub coś innego zmień tak aby pisało tam IDE

problem z nierozpoznawaniem dysku przez instalatora WinXP tkwi w ustawieniu BIOS

magia zawarta jest na zakładce MAIN

opcja SATA Mode: domyślne AHCI Mode

należy ustawić na: IDE Mode

zatwierdź wszystko uruchom lapka ponownie jak nigdzie nie znajdziesz opcji Sata zaktualizuj Bios lub poczytaj na gooogle

Producenta najwidoczniej zrobił i tego lapciaka dedykowanego pod Windows Vista i nie pomyślał od razu o uzytkownikach XP-ka

Pozdrawiam

Już wszystko działa, zrobiłem tak jak napisałeś ,dzieki wielkie =D>

To super ze Ci się udało Zwróć uwage podczas instalacji ze w oknie gdzie masz wyświetlone partycje dysku lub cały nie podzielony obszar dysku masz partycje linux -ową exet może być to podpisane jako omszar nieznany i w Acerach jedną Fat Acery z linux-em miały jedną partycje linux i jedną FAT32 gdzy podczas instalacji nie zrobisz z niej partycji rozpoznawanej przez Windows i zainstalujesz system na tej partycji Fat po instalacji się będziesz zastanawiał dlaczego mam taki mały dysk gdzie podziała się jego część najczęściej połowa Ona jest tylko Winda jej nie widzi i trzeba wtedy aby nie robić na nowo format dysku skorzystać z programu do partycjonowania np darmowego GParted i zrobić z tej partycji linuxowej partycje Fat 32 lub NTFS

Ja na poczatku instalacji proponowałbym usunąć wszystkie partycje i utworzyć na nowo jakie chcesz

Po gimnastykujesz sie trochę z sterownikami są na stronie Acer pobierz te do Twojego modelu WSZYSTKIE! !!

Pozdrawiam gorąco