Instalacja XP - SATA?

Witam,

Problem dość typowy, ale próbowałem już wszystkich sugerowanych w sieci rozwiązań i nic nie pomogło.

Mam płytę ASUS K8VXSE, Athlon 3000+, twardziel samsung sp1213c. I nie mogę postawić systemu (xp). Instalator widzi dysk, formatuje go, zgrywa pliki potrzebne do instalacji i po pierwszym restarcie niebieski ekran “…aby zapobiec uszkodzeniu komputera… bla, bla…” dalej nie idzie.

Wgrywałem już sterowniki Sata z dyskietki, potem zrobiłem płytę instalacyjną nLitem - nic nie dało. Obstawiałem uszkodzenie procka, albo płyty, ale UBUNTU instaluje się bezproblemowo.

Poradźcie coś.

Wejdź w Biosa, następnie w zakładkę MAIN i ustaw w Sata Mode IDE Model ( domyślnie masz AHCI Model )

Niestety, w tym Biosie nie ma takiej opcji, a wgrałem najnowszy do tej płyty ze stronki asusa. Chyba, że można gdzieś zassać nieoficjalnego biosa do tej płyty?

ja miałem podobny problem na laptopie nie pamiętam już jakiej był firmy ale bluescrren wyskakiwał podczas instalacji dodam że XP był już ze zintegrowanym sterownikiem SATA. Ubuntu śmigał normalnie jak i Vista.

Jedyne co mi do głowy przyszło że producenci blokują w jakiś sposób komputery by używać jedyny słuszny system VIŚTA.

pozdrawiam

To dość stary komp, więc “blokada” przez producenta odpada… Chociaż może spróbuję z Vistą…

To raczej błąd instalatora, postaraj się zdobyć instalkę xp z zintegrowanym sp3.

Już dwie różne przetestowałem…:frowning:

Zaktualizuj bios płyty głównej i nagrywarki, sprawdź czy wszystko w komputerze, czy jakieś wtyczki nie są luźne.

Twoja płyta głowna nie obsługuje dysków SATA 2 ,musisz na dysku ograniczyć transfer do 150 . [przez zworkę]

Wiem, że płyta nie obsługuje takich dysków. Ale to dysk SATA 1 - więc żadne zworki niepotrzebne

Przepraszam !!

Może masz podkręcony procesor , pamięć , lub jakaś karta rozszeźeń [PCI] blokuje .

Dzięki za pomoc i wszystkie podpowiedzi. Po walce z XPekiem w końcu zaistalowałem Vistę - poszło bezproblemowo.

Temat można zamknąć