Instalator windows 7 nie widzi HDD

Witam

postaram się opisać jak najdokładniej problem jaki mam podczas instalacji W7. Płyta ASUS P5B na której jest kontroler IDE, podłączone są do niego dwa dyski ATA: WD 80 oraz SAMSUNG 40. Podczas instalacji nie wykrywa żadnego z nich, w biosie są widoczne, jest ustawione na IDE (do wyboru AHCI i RAID lub IDE). Podłączałem WD 80 pod inną taśmę, która jest bezpośrednio wpięta do płyty, system się instaluje bez problemu, lecz po ponownym podpięciu go pod kontroler system się ładuje, po czym robi restart - i tak w koło. W momencie takiego podłączenie drugi dysk nie jest widziany w systemie, gdyby tak było mogłoby tak zostać… I jeszcze jedno, jak już postawiłem W7 poza kontrolerem IDE, wrzuciłem sterowniki RAID, system już nie wstał…

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak to podpiąć, żeby ruszyło?

PS

Odpowiem na pytania jeżeli czegoś brakuje w mojej wypowiedzi. I z góry dziękuję za jaką każdą odpowiedź.

Czy Ty chcesz, aby dyski pracowały w układzie RAID?

Nie. Chcę uzyskać zwykłe połączenie dysków.

Wobec tego do kontrolera IDE na płycie podłącz tylko ten jeden :!: dysk, na którym ma być system. Dysk powinien być ustawiony zworką na Master i podłączony taśmą niebieskim wtykiem do kontrolera na płycie , a drugim końcem (nie środkiem!) do dysku. Zakładam, że taśma IDE ma trzy wtyki, w tym jeden niebieski.

W takiej konfiguracji instalujesz system. Po zainstalowaniu systemu wyłączasz komputer i podłączasz drugi dysk ATA do środkowego wtyku taśmy IDE, przy czym dysk ten powinien mieć ustawioną zworkę na Slave. System wykryje drugi dysk samoczynnie i doda sterownik. Trzeba go jeszcze skonfigurować (uruchomić) i ewentualnie sformatować systemem plików NTFS.

No i wyłącz RAID w BIOSie, żeby nie było nieporozumień między dyskami.

Zrobiłem wszystko tak jak powyżej i niestety instalator nadal nie widzi dysku. Co w takim przypadku? :frowning:

Czy na pewno masz włączony w biosie kontroler IDE? Z tego co pamiętam to wybór AHCI, RAID lub IDE występuje przy kontrolerach SATA. Czy dyski podłączone w ten sposób jaki masz w tej chwili używane były pod innym systemem?

Tak w biosie ustawione jest IDE. IDE scan widzi ten dysk. Były używane pod windows xp w takim połączeni.

A może ze strony producenta płyty głównej trzeba ściągnąć sterownik kontrolera dysku i podać systemowi w czasie instalacji?

Sprawdziłem wszystkie sterowniki producenta i również nie widział dysku. Czy problem może być spowodowany brakiem sterowników JMicron?