Instalator Windows 7 nie widzi HDD


(Mateusz2325) #1

Witam

Mam taki problem - podczas próby reinstalacji Windows 7, instalator nie wykrywa HDD, ani żadnej jego partycji. Podczas pierwszego wrzucenia płytki z OSem, dysk był wyświetlony poprawnie, jednak po sformatowaniu partycji systemowej i kliknięciu enter, instalator przestał widzieć HDD (w BIOSIe jest widoczny [ST320LT012-9WS14C]). Próbowałem już wszystkiego począwszy od aktualizacji BIOSu, przestawienia z AHCI na IDE i odwrotnie, formatowania partycji programem Gparted (dysk został wykryty i normalnie mogłem formatować wszystkie partycje i tak - pamiętałem dodać flagę boot do tej partycji), Hirens boot (próbowałem zainstalować stery do AHCI, chipsetu etc.), wkładałem kilka różnych kopii systemu Windows 7 (dodam, ze pierwotnie instalator odpalany był z kopii oryginalnego W7), próbowałem wrzucić sterowniki pobrane ze strony producenta (z botowalnej płytki w opcjach instalatora "załaduj sterownik"), przeskanowałem dysk MHDD, który nie znalazł żadnego bad sectora i ... nic. Instalator nadal nie widzi dysku. Kończą mi się pomysły. Kumpel podpowiedział, że może sformatować cały dysk (do tej pory formatowałem tylko partycje, na której miał być postawiony system), wszystkie partycje w fat32 i wtedy spróbować odpalić instalator W7. Co o tym myślicie? Macie jakieś pomysły?

PS. Zależało mi na plikach na jednej partycji, bo właściciel laptopa nie zrobił backupu, dlatego formatowałem tylko C.

Specyfikacja pacjenta:

  • Acer Aspire 5750

  • Intel Core i3-2310M (2.1GHz 3MB L3 cache)

  • Intel HD Graphics 3000 up to 1333MB       Dynamic Video Memory

  • RAM 3GB DDR3

  • 320GB ST320LT012-9WS14C

Reszta nieistotna.

Z góry dziękuję za pomoc.

 


(kameleon5) #2

Z tego co ja instalowałem W7 to partycje były w Ntfs a nie w fat32.Sformatuj w ntfs i następnie  zainstaluj w7.


(Mateusz2325) #3

Hmm, ale tym razem już wszystkie partycje sformatowac? Hmm, a orientujesz się (Ty, albo ktoś inny) jakim programem najbezpieczniej mogę zgrać (z poziomu DOS, bo w Hirens boot nie widzi partycji dysku, a o Windowsa dostępu nie mam) 7GB danych z jednej z partycji? Wydaje mi się, że widziałem taką opcję w MHDD, ale nie jestem pewien.


(kameleon5) #4

Sformatuj tylko C w ntfs.


(Longhorn2009) #5

Najlepiej zrób też całą tablice partycji nową w mbr, np poprzez gparted. A dane możesz skopiować spod Linuksa livecd choćby Ubuntu, czy przez winpe z płyty instalacyjnej. Od biedy nawet przez cmd jedną komendą praktycznie. 


(Mateusz2325) #6

Tak już robiłem, ale nic to nie dało. Partycji jak nie widział tak niewidzi nadal. Dlatego pytałem, czy mogłoby pomóc sformatowanie całego dysku.

 

Hmm, a mógłbyś podesłać jakiegoś tuta? Znalazłem tylko coś takiego aczkolwiek nie wiem, czy o to chodzi. Nie ukrywam, że po raz pierwszy znalazłem się w takiej sytuacji i chyba nie do końca rozumiem, o co Ci chodzi :-P.

I jakbyś mógł wyjaśnić pojęcie “winpe z płyty instalacyjnej”, bo nie kumam. Dość nowe to są dla mnie pojęcia, bo zazwyczaj reinstalacja nie stwarzała takich problemów :-P.

Dzięki wszystkim za dotychczasową pomoc!

 


(Longhorn2009) #7

Chodzi o nową tablicę partycji http://cloud.addictivetips.com/wp-content/uploads/2009/07/create-new-partition-table-hparted.jpg Wtedy dysk zyska taki układ jak nowy z fabryki. Straci wszystkie partycje jednocześnie, dlatego wcześniej zabezpiecz dane.

WinPE uruchamiasz z poziomu opcji naprawy systemu. Włączasz wiersz poleceń (możliwość jego uruchomienia widać na screenie ze strony którą podałeś), tam wpisujesz notepad i poprzez menu Plik > otwórz masz dostęp do dysków tak jak spod windowsa. Kopiowanie plików działa, tylko nie wyświetla się postęp (musisz wtedy obserwować kontrolkę HDD).


(Mateusz2325) #8

Okej, część pierwszą zakumałem :P. Po tym zabiegu nie muszę już czyścić MBR?

Co do drugiej to rozumiem, ze po wpisaniu notepad i walnięciu entera mam wejść w plik > otwórz i stamtąd będę miał dostęp do partycji i mogę podłączyć np. pendriva i zrzucić wszystko bez problemu? Dopytuję, zeby mieć pewność, że dobrze pokumałem, bo aktualnie nie mam dostępu do pacjenta ;).


(Longhorn2009) #9

Po kliknięciu opcji tworzenia nowej tablicy wybierasz w kolejnym kroku typ MBR i zatwierdzasz komendy. Potem tworzysz partycje na dysku wg uznania.

Drugą część dobrze zrozumiałeś.


(Mateusz2325) #10

Dobra, wieczorem się za to zabiorę, a na zajutrz dam znać, jak poszło.

Moderatora prosiłbym o nie zamykanie tematu do rozwiązania.

I raz jeszcze dziękuję za pomoc.

 

@EDIT

Niestety - nie wykrywa partycji, na której mam zapisane pliki. Jeśli ktoś ma jeszcze jakiś pomysł to proszę ratować.


(Mateusz2325) #11

Myślę, że temat można zamknąć.

Stworzyłem nową tablicę, a teraz próbuję odzyskać dane.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc.