Instalcja Ubuntu na drugim dysku

Może najpierw opiszę swojego wiekowego już kompa:

procesor: amd 1.4 ghz

pamięć: 256 mb ram

dysk: 40 gb (zainstalowany Windows XP)

oraz drugi dysk 40 gb, ale nie podłączony i nie podzielony na partycję

Mam płytę live cd z linuxem Ubuntu (Jurny Jarząbek) i chcę go wgrać na ten drugi dysk. Najpierw chciałem zaznaczyć, że jestem kompletnym noobem w sprawach linuxa, więc proszę mnie nie wyśmiewać. A więc po kolei :

  1. Najpierw noob pytanie: podłączę ten dysk, ale co zrobić żeby komputer zaczął go widzieć (co przestawić w biosie) ?

  2. Jak już komp będzie go widział to włączę windowsa. Jak teraz podzielić ten na partycje? Chciałbym zaznaczyć, że całe 40 gb chcę zostawić dla linuxa.

  3. Dobra dysk podzielony na partycje to możemy instalować. Jak się do tego zabrać? Płyta live cd

  4. Co zrobić żebym przy włączaniu kompa miał wybór systemu?

  5. Pytanie dodatkowe: czy na linuxie odpalę internet z play mobile? Ile trwa instalacja?

Proszę o szybkie odpowiedzi, bo chciałbym go zainstalować jeszcze dzisiaj.

Z góry dzięki wszystkim za pomoc

1.Bios powinien sam go wykryć :stuck_out_tongue:

2.Linuks ma w instalatorze opcje, że sam podzieli i robi to nadzwyczaj dobrze :stuck_out_tongue:

3.Wkładasz płyte live i masz opcje instalacji, która jest intuicyjna :stuck_out_tongue:

4.Bedziesz miał wybór systemu od razu po instalacji linuksa :stuck_out_tongue:

5.I tu zaczynają się schody nie wiem jak będzie bo nie miałem styczności :stuck_out_tongue:

Ale kiedy wkładam płytę ?

Przy starcie kompa i w biosie ustawiasz vootowanie z cd :smiley:

Masz prawdopodobnie w advanced propereties i boot coś tam i jako first dajesz cd/dvd lub nazwe nagrywarki :stuck_out_tongue:

Dobra zaraz się za to biorę.

Dodane 26.09.2009 (So) 20:05

Nie chce mi tego dysku wykryć… Tzn tak jakby go widzi, ale jak wejdę w mój komputer to go tam nie ma.

Nie wiem jak uruchomić tą płytę… Wchodzę do biosu i nie wiem gdzie to boot-owanie z płyty ustawić :frowning:

Wytłumaczy ktoś dokładnie ?

Płyty bootowalnej, liveCD nie wkłada się podczas pracy na Windowsie, tylko przed startem systemu…

http://tinyurl.com/y8tsmcs

Taka ilość RAM jest co prawda minimalną wymaganą ale nie spodziewaj się jakiejś wielkiej wydajności po tym systemie, aby system działał w miarę szybko i płynnie najlepiej mieć minimum 512MB RAM albo trochę odchudzić system ale na początek wypróbuj Ubuntu, gdy zapoznasz się z nim lepiej możesz myśleć nad zmianą dystrybucji na coś lżejszego co będzie lepiej chodziło pod tym sprzętem :slight_smile:

Zapoznaj się z tym tematem partycjonowanie-dysku-pod-instalacje-linux-t343058.html

System sam zainstaluje i skonfiguruje bootloader, tym się nie musisz martwić.

Tak ale to zależy w głównej mierze od modemu jaki posiadasz na Google i http://google.pl/linux na pewno znajdziesz niejedną instrukcję instalacji i konfiguracji tego połączenia internetowego.

Zworki dobrze ustawione? Złącza i zasilanie dobrze i prawidłowo podpięte? Dysk sprawny? Tak na marginesie, wydaje mi się, że problem z dyskiem powinieneś najpierw rozwiązać w tym dziale hardware-sterowniki-f19.html tam jest więcej specjalistów od sprzętu i szybciej tam rozwiążesz problem niż tu, przynajmniej tak mi się wydaje, przy okazji zachowasz porządek na forum :slight_smile:

Pozdrawiam!