Instalowanie Systemu Operacyjnego

Otóż mam pewnien problem i bardzo was proszę o pomoc. Mianowicie… Chciałem zainstalować Windows 98 na drugiej partycji dysku, ale nie mogę tego zrobić przez Windows Vista (chce zainstalować Windows 98 głownie dlatego, bo chce się pozbyć Windows Vista, bo według mnie ten system nie jest zbyt dobry).

Napisałem o tym na pewnym forum i odpowiedzieli mi, że muszę (cytuję): to musisz w biosie ustawic by bootował z płyty i przy odpalaniu kompa odpalic installke.

No więc wszedłem w biosa, wszedłem w zakładkę “Boot”, potem wchodzę w opcję “Boot Device Priority” i w opcji “1st Boot Device” wybieram “CDROM”.

Po tym jak zapisałem zmiany, komputer uruchomił się ponownie i , o dziwo, wszystko przebiegało zwyczajnie.

Jedynie kiedy zniknąl pasek ładowania się Windowsa, pokazały się jakieś napisy i komputer uruchomił się ponownie i już po tym uruchomił się jak zwykle o.0

Dziękuję za wszelką pomoc.

Łatwo ci mówić… Mam straszną siostrę, a ona napewno się nie zgodzi na zgranie wszystkich swoich plików, bo ma ich chyba 100 Gb -.-

Chciałem tak zrobić:

  1. Zainstalować ten 98

  2. Odinstalować Vistę

  3. Zainstalować XP na miejsce Visty.

Da się w ogóle odinstalować Windowsa (nie robiąć formata)???

Sorry za n4pskie pyatnie, ale muszę widzieć…

Odnośnie windowsa 98 sprawa wygląda następująco : wszystko zależy od tego czy masz w98 samo botującego czy nie. A z tego co piszesz to nie jest płyta samobotująca.

Poza tym jak byś tak chciał zrobić jak piszesz to musisz teraz skasować cały dysk i zrobić dwie partycje pierwszą C: w systemie plików Fat16 lub Fat32 na niej zainstalujesz w98 a drugą D: w formacie np: NTSF pod instalkę Visty lub windowsa xp z tym ze w98 tego formatu nie czyta.

Odnośnie kolejności instalacji to musisz najpierw zainstalować w98 a potem dopiero Vistę lub XP bo w odwrotnej kolejności ci to nie pójdzie.

Poza tym musisz skasować cały dysk do zera żeby zainstalować w98 bo instalka visty i xp nawet po formacie dysku zostawia śmieci na dysku przez które nie można zainstalować starszych systemów. A żeby było śmieszniej w98 instaluje się przy pomocy dyskietki startowej.

Przecież napisałem, że format nie wchodzi w grę… -.-

Wyjaśnie to tak… Kiedy dostałem tego kompa, nie miałem podzielonego dysku na 2 partycje.

Mogłem utworzyć partycję o maks. pojemnośći 565 MB. Utworzyłem.

Kumpel mi powiedział, że Windows XP po instalacji zajmuje ponad 1 Gb, dlatego chce na niej zainstalować Windows 98.

No ale skoro bez formata i dystkietki startowej się nie obejdzie to trudno.

Jeszcze mam pytanie:

Czy Windows millenium można instalować bez pomocy dyskietki startowej?

Bo może uda mi się chociać millenium zainstalować.

W każdym razie, dziękuję za pomoc kazek.

ale żeby zainstalować 98 potrzebna ci dyskietka startowa

Do Windowsa ME też będzie Ci potrzebna dyskietka startowa, chyba że masz oryginalną płyte którą komputer zbootuje (zresztą tak samo jak Win 98) Dystkietki startowe można znaleźć w sieci, np. tutaj:

http://dariuszpod.republika.pl/sciagnij/sciagnij_dysk_awaryjny.html

Jeżeli chcesz zainstalować Win 98 i XP mając na dysku Viste to musisz koniecznie zrobić formata ponieważ Vista nie obsługuje już partycji FAT 32, tylko NTFS, a Win 98 nie obsługuje partycji NTFS tylko FAT32, XP obsługuje obie partycje. Jeżeli chcesz instalować bez formata to tylko XP na oddzielnej partycji. Jeżeli postanowisz zrobić formata to instaluj w takiej kolejności: najpierw Win 98, później XP, odwrotnie byś zepsuł bootloadera XP, i uruchamiał by się tylko 98 nawet jeżeli XP był by zainstalowany. Wiem, możesz nie zrozumieć ale na najważniejsze Ci odpowiedziałem, bez FORMATA nie zainstalujesz Win 98 i Win XP.

EDIT:

Zapomniałem dodać że Win XP i Win 98 najlepiej instalować na dwóch partycjach FAT32, jeżeli byś zainstalował XP na NTFS a 98 na FAT32 to Win98 nie widziałby tej partycji z XP, inny mówiąc miałbyś dostęp tylko do tej partycji gdzie jest zainstalowany Win 98. Potraktuj to jako ciekawostke.

nie zainstalujesz w98 a nawet xp bez formatowania dysku mając zainstalowaną wcześniej Vistę ani Vista ani XP nie zezwoli na instalację starszego systemu,możesz zrobić tak:zgraj wszystkie pliki niesystemowe na drugą partycję,sformatuj partycję systemową np Gparted ustawiając format plików na NTFS możesz zmienić rozmiar partycji na taki jaki potrzebujesz a po formacie zainstalujesz sobie XP bez problemu

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Otrzymałem już wszysktie potrzebne informacje.

Temat do zamknięcia.

Jeszcze raz dziękuję.

OT --> Kosz