Instrukcja obsługi miernika :)


(Darek972) #1

Mam problem w obsłudze a raczej odczytywaniu danych na mierniku ( analogowy) Niech ktos z odrobiną czasu wyłozy mi jak na wykładach o co chodzi w tym wszystkim. Mam bylejaki miernik Sunwa > link tutaj

http://sklep.avt.pl/go/_search/full_sea ... ch_by=name

ale co z tego jak nie potrafię sie nim posługiwać. :lol:


(Zbych ) #2

A co tam ma być do tłumaczenia wszysko opisane jest na mierniku , pole niebieskie mierzy oporność np. rezystorów, sprawność diod , czy nawet przewodów, pole czerwone służy do pomiaru napięcia zmiennego czyli np.tego co jest w domowym gniazdku 230V, pole białe pomiar napięcia stałego np. baterie , akumulatory , zasilacze komputerowe i inne pole z DCmA do mieżenia bardzo małego poboru prądu max do 0,25Ampera , kabel w “dziurze” z + przykładamy do plusa np. akumulatora a z - do minusa (prąd stały) natomiast prąd zmienny nieistotne i ot cała filozofia. oczywiście przed dotknięciem koncówkami kabli mierzonego urządzenia należy miernik ustawić na odpowiednią pozycje , pomyłka w ustawieniu- miernik do śmieci.


(fiesta) #3

Dlatego lepiej posługiwać się miernikiem cyfrowym który ma odpowiednie zabezpieczenia (choć i te czasem są zawodne)

A różnica w cenie naprawdę niewielka


(Darek972) #4

własnie dlatego…kupiłem to w sklepie za 15 zł.

za[praszam do poczytania >http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=122289

co do miernika to cos sie wzgledem ustawien oblicza czy tylko trzeba wiedziec jak odczytac /


(Grzesiekk) #5

Witam.

coś tu nie gra…

mA, A to natężenie prądu

V to różnica potencjałów (napięcie)

Zbych1 popraw to sobie


(Zbych ) #6

No zdążyłem poprawić zanim napisaleś , właśnie jak czytałem to co nabazgrałem ale już po wysłaniu to się skapnąłem że źle napisałem.


(fiesta) #7

W miernictwie obowiązuje jedna zasada:

Jeżeli nie jesteś pewny co do orientacyjnej wielkości mierzonej wartości, ustawiasz zakres na największy i patrzysz co się dzieje, a potem ewentualnie włączasz niższe zakresy, tak żeby odczyt był w miarę dokładny.


(Darek972) #8

oj nie chciało sie uczyc to teraz o bzdety pytam. nadal nie kumam jak odczytac cokolwiek …ale trudno .

Mierze napiecie w baterii od cyfrówki i pisze na niej 1,2V.ale po sprzwdzeniu miernikiem wychodzi 4V a ustewiłem na 10. ???


(fiesta) #9

Albo patrzysz na złą skalę, albo taką “rewelację” kupiłeś


(Darek972) #10

zrobiłbym zdjęcie i podesłał ale nie wiem skąd wziąc możliowśc uploadu by podac póżniej link?

Patrze na białe pole…


(Zbych ) #11

Oj, tym miernikiem nie zmierzysz tak dużego poboru prądu, nie widze na nim “dziurki” X10 ale możliwe że jest ale to i tak nawet max może wykonać pobór prądu do 2,5ampera. A odnośnie tej hulajnogi to skoro pali zasilacze to zapewne układ ładowania w niej jest uszkodzony, zasilacze do ładowania hulajnog podają na układ prąd zmienny dopiero układ diod przetwarza go na stały i o odpowienim amperarzu , niestety ale hulajnogi made in china te układy mają bardzi źle wykonane , proponuje udać się z hulajnogą do dobrego elektryka który zapewne poradzi sobie z tym aby takie “ładowanie” odpowiednio “zrobić”


(Airborn) #12

imageshack.us

nie oczekuj na zbytnie dokładności takim miernikiem, również z cyfrowymi miernikami z dolnych półek bywają spore problemy (mierzyłem napięcie na molexie +12V, cyfrowy miernik za jakieś 50złotych wskazywał 18V, przestraszony sprawdziłem napięcie w akumulatorze samochodowym, ale tam również ponad 50% błąd)


(Grzesiekk) #13

dark972 możesz podać jaka wartość prądu jest napisana na zasilaczu? Dokładnie tak jak jest napisana


(Darek972) #14

Przepraszam za zaśmiecanie skrzynki pocztowej ale wysłałem zdjecie z pomiaru.


(Zbych ) #15

Te akumulatory z hulajnogi można ładować pojedynczo prostownikiem samochodowym ale taki prostownik musiałby posiadać rególacje prądu ładowania i ten prąd nie mógł by przekroczyć gdzieś 0,5Ampera , ale takie zwykłe prostowniki posiadają przeważnie tylko 2 zakresy 3Ampery i 6 Amper jest to stanowczo zadużo.


(fiesta) #16

Baterię 1,5 volta powinieneś mierzyć na zakresie 2,5, ale i tak na tym zakresie coś jest nie tak :slight_smile:

Czyli ten miernik można traktować w charakterze wskaźnika albo zabawki dla dzieci.


(Darek972) #17

również tak myślę.

Pozdrawiam i dobraj nocy życze.


(jaru_r) #18

w mierniku wskazówkowym zasada jest taka:

  • ustawiasz pokrętłem zakres (np. do 20V)

  • zakres dzielisz przez liczbę działek (kresek) na skali miernika (np. jeśli skala jest od 0 do 100, to dzielisz te 20V na 100, tak więc jedna kreska będzie wskazywać 0,2V, a 10 kresek to 2V

…jeśli ktoś nie zna podstaw, to może sobie błędnie tłumaczyć, że np. 10 kresek to zawsze 10V lub 10A, zależnie od tego, co mierzy…