Instrukcja obsługi miernika :)

Mam problem w obsłudze a raczej odczytywaniu danych na mierniku ( analogowy) Niech ktos z odrobiną czasu wyłozy mi jak na wykładach o co chodzi w tym wszystkim. Mam bylejaki miernik Sunwa > link tutaj

http://sklep.avt.pl/go/_search/full_sea … ch_by=name

ale co z tego jak nie potrafię sie nim posługiwać. :lol:

A co tam ma być do tłumaczenia wszysko opisane jest na mierniku , pole niebieskie mierzy oporność np. rezystorów, sprawność diod , czy nawet przewodów, pole czerwone służy do pomiaru napięcia zmiennego czyli np.tego co jest w domowym gniazdku 230V, pole białe pomiar napięcia stałego np. baterie , akumulatory , zasilacze komputerowe i inne pole z DCmA do mieżenia bardzo małego poboru prądu max do 0,25Ampera , kabel w “dziurze” z + przykładamy do plusa np. akumulatora a z - do minusa (prąd stały) natomiast prąd zmienny nieistotne i ot cała filozofia. oczywiście przed dotknięciem koncówkami kabli mierzonego urządzenia należy miernik ustawić na odpowiednią pozycje , pomyłka w ustawieniu- miernik do śmieci.

Dlatego lepiej posługiwać się miernikiem cyfrowym który ma odpowiednie zabezpieczenia (choć i te czasem są zawodne)

A różnica w cenie naprawdę niewielka

własnie dlatego…kupiłem to w sklepie za 15 zł.

za[praszam do poczytania >http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=122289

co do miernika to cos sie wzgledem ustawien oblicza czy tylko trzeba wiedziec jak odczytac /

Witam.

coś tu nie gra…

mA, A to natężenie prądu

V to różnica potencjałów (napięcie)

Zbych1 popraw to sobie

No zdążyłem poprawić zanim napisaleś , właśnie jak czytałem to co nabazgrałem ale już po wysłaniu to się skapnąłem że źle napisałem.

W miernictwie obowiązuje jedna zasada:

Jeżeli nie jesteś pewny co do orientacyjnej wielkości mierzonej wartości, ustawiasz zakres na największy i patrzysz co się dzieje, a potem ewentualnie włączasz niższe zakresy, tak żeby odczyt był w miarę dokładny.

oj nie chciało sie uczyc to teraz o bzdety pytam. nadal nie kumam jak odczytac cokolwiek …ale trudno .

Mierze napiecie w baterii od cyfrówki i pisze na niej 1,2V.ale po sprzwdzeniu miernikiem wychodzi 4V a ustewiłem na 10. ???

Albo patrzysz na złą skalę, albo taką “rewelację” kupiłeś

zrobiłbym zdjęcie i podesłał ale nie wiem skąd wziąc możliowśc uploadu by podac póżniej link?

Patrze na białe pole…

Oj, tym miernikiem nie zmierzysz tak dużego poboru prądu, nie widze na nim “dziurki” X10 ale możliwe że jest ale to i tak nawet max może wykonać pobór prądu do 2,5ampera. A odnośnie tej hulajnogi to skoro pali zasilacze to zapewne układ ładowania w niej jest uszkodzony, zasilacze do ładowania hulajnog podają na układ prąd zmienny dopiero układ diod przetwarza go na stały i o odpowienim amperarzu , niestety ale hulajnogi made in china te układy mają bardzi źle wykonane , proponuje udać się z hulajnogą do dobrego elektryka który zapewne poradzi sobie z tym aby takie “ładowanie” odpowiednio “zrobić”

imageshack.us

nie oczekuj na zbytnie dokładności takim miernikiem, również z cyfrowymi miernikami z dolnych półek bywają spore problemy (mierzyłem napięcie na molexie +12V, cyfrowy miernik za jakieś 50złotych wskazywał 18V, przestraszony sprawdziłem napięcie w akumulatorze samochodowym, ale tam również ponad 50% błąd)

dark972 możesz podać jaka wartość prądu jest napisana na zasilaczu? Dokładnie tak jak jest napisana

Przepraszam za zaśmiecanie skrzynki pocztowej ale wysłałem zdjecie z pomiaru.

Te akumulatory z hulajnogi można ładować pojedynczo prostownikiem samochodowym ale taki prostownik musiałby posiadać rególacje prądu ładowania i ten prąd nie mógł by przekroczyć gdzieś 0,5Ampera , ale takie zwykłe prostowniki posiadają przeważnie tylko 2 zakresy 3Ampery i 6 Amper jest to stanowczo zadużo.

Baterię 1,5 volta powinieneś mierzyć na zakresie 2,5, ale i tak na tym zakresie coś jest nie tak :slight_smile:

Czyli ten miernik można traktować w charakterze wskaźnika albo zabawki dla dzieci.

również tak myślę.

Pozdrawiam i dobraj nocy życze.

w mierniku wskazówkowym zasada jest taka:

  • ustawiasz pokrętłem zakres (np. do 20V)

  • zakres dzielisz przez liczbę działek (kresek) na skali miernika (np. jeśli skala jest od 0 do 100, to dzielisz te 20V na 100, tak więc jedna kreska będzie wskazywać 0,2V, a 10 kresek to 2V

…jeśli ktoś nie zna podstaw, to może sobie błędnie tłumaczyć, że np. 10 kresek to zawsze 10V lub 10A, zależnie od tego, co mierzy…