Intel C2D T6670 a wirtualizacja

Witam. Mam w laptopie procesor marki Intel, model Core2Duo T6670 taktowany na 2,2GHz. Otóż znalazłem na stronie producenta pełną specyfikację:

http://ark.intel.com/products/42109/Intel-Core2-Duo-Processor-T6670-%282M-Cache-2_20-GHz-800-MHz-FSB%29

Okazało się, iż model ten wspiera jakowyś Intel Virtualization Technology - VT-x. Z Wirtualizacji korzystam często - posiadam zainstalowane na maszynie wirtualnej (Oracle VM VirtualBox) systemy Windows XP SP3, Ubuntu i SUSE. Moje pytanie jest następujące. Jak się ma do tego wyżej wymieniona technologia Intela? Czy aby w pełni skorzystać z jej możliwości należy coś ustawić w opcjach programu VirtualBox? A może użyć zupełnie innego oprogramowania do wirtualizacji? A może wszystko działa automatycznie? Proszę o wskazówkę od kogoś z doświadczeniem na tym gruncie.

Jedynie co to upewnij się, czy wirtualizacja jest włączona w BIOS’ ie.

Ta VT-x to po prostu sprzętowe wsparcie dla wirtualizacji. Emulowany system ma wrażenie, że działa na normalnym kompie:

“Pełna wirtualizacja – technika wirtualizacji, w której wirtualizowany system operacyjny (Gość) ma wrażenie, że działa na prawdziwym, fizycznym sprzęcie (komputerze). W rzeczywistości odwołania wirtualizowanego systemu operacyjnego (Gościa) do tych elementów fizycznych komputera, które kolidowałyby z działalnością innych środowisk wirtualizowanych lub systemu operacyjnego gospodarza (ang. Host), są przechwytywane przez oprogramowanie wirtualizacyjne, a następnie emulowane. Emulacja taka spowalnia pracę wirtualizowanego środowiska, dlatego pożądane jest sprzętowe wspomaganie wirtualizacji.” wikipedia. Całość: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wirtualizacja

Dzięki wielkie za odpowiedź :slight_smile: W BIOSie przynajmniej w moim notebooku opcja tej sprzętowej wirtualizacji jest domyślnie włączona, jak właśnie odkryłem. Czyli używałem jej nie wiedząc nawet o istnieniu czegoś takiego. A czy AMD posiada jakiś odpowiednik tej technologii? Słyszałem gdzieś kiedyś, że procesory AMD posiadają zaawansowane opcje wirtualizacji. Nie wiem tylko czy mój Phenom II w blaszaku ma coś takiego, ale sprawdzę.

AMD też ma wirtualizację: AMD-V. Twój Phenom obsługuje sprzętowe wsparcie dla wirtualizacji.